System Windows XP jest oficjalnie wycofany z dniem 8 kwietnia 2014 r. Microsoft próbował wycofać XP kilka razy wcześniej, ale ze względu na zapotrzebowanie klientów korporacyjnych musiał nadal go wspierać. Ale tym razem naprawdę poważnie.

jeśli używasz systemu Windows XP, nie przestanie działać. Oznacza to, że nie otrzymasz już łatek bezpieczeństwa ani pomocy technicznej. Więc co powinieneś zrobić? Możesz go nadal używać, jak zawsze. Lub możesz uaktualnić do systemu Windows 8.1, najnowszy Windows lub Windows 7. Lub przełącz się na Linuksa. Spójrzmy na plusy i minusy aktualizacji do nowszego systemu Windows.

pulpit KDE

Windows 8.1 ma całkowicie przeprojektowany interfejs, który wygląda jak nadmiernie podekscytowany automat bankomatowy. Dodaje wsparcie dla ekranów dotykowych i ma być mniej otyły i peppier niż 7. Windows 7 nie obsługuje ekranów dotykowych i nie wygląda zbytnio inaczej niż XP. Jeśli kupisz nowy komputer z 8.1 i zdecydujesz, że ci się nie podoba, możesz „obniżyć” do Windows 7. Downgrading to ogromny kłopot, który wymaga posiadania odpowiednich „praw licencyjnych”, zakupu systemu Windows 7 Professional w cenie 139 USD dla wersji OEM lub 209 USD dla pełnej wersji detalicznej, dzwoniąc do domu do firmy Microsoft w celu uzyskania zgody na robienie tego, co chcesz, z własnym komputerem, a następnie instalując go. Wersja OEM jest dostarczana bez wsparcia technicznego; w przeciwnym razie jest prawie taka sama jak pełna wersja detaliczna. Microsoft uważa to za tymczasowe obniżenie, dopóki nie opamiętasz się i nie nauczysz się kochać wersji 8.1.

inną opcją jest zakup systemu Windows 8.1 lub 7 i zainstalować go na komputerze XP. Jeśli twój komputer XP ma więcej niż sześć lat, są szanse, że nie będzie obsługiwał nowszych wersji systemu Windows, ponieważ potrzebują znacznie więcej mocy i pamięci. Twoje ulubione aplikacje XP mogą, ale nie muszą, działać na nowszych oknach, jeśli nadal masz oryginalny nośnik instalacyjny, a Urządzenia peryferyjne, takie jak skanery i drukarki, mogą nie być obsługiwane. Więc najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zakup zupełnie nowego komputera, i prawdopodobnie nowych aplikacji i urządzeń peryferyjnych. Nadal można uzyskać Win 7 szt, choć opcja ta powoli wyparowuje.

Wypróbuj Linuksa

każda opcja inna niż utrzymanie istniejącego systemu Windows XP będzie kosztować pieniądze, kłopoty lub obie te opcje. Dlaczego więc nie spróbować Linuksa? Jest to dojrzała, solidna profesjonalna platforma obliczeniowa, na której możesz polegać. Możesz go pobrać za darmo, skopiować na pamięć USB lub DVD i wypróbować bez instalowania go na dysku twardym. Jeśli na dysku twardym jest wystarczająco dużo miejsca, możesz zainstalować Linuksa wraz z XP i wybrać ten, który chcesz uruchomić podczas rozruchu. Jeśli twój komputer XP jest wystarczająco wydajny i masz oryginalny nośnik instalacyjny, możesz uruchomić XP wewnątrz maszyny wirtualnej na Linuksie. Tak, możesz mieć wszystko.

przejdźmy przez plusy i minusy przejścia na Linuksa. Najpierw dobre części:

 • odporny na złośliwe oprogramowanie systemu Windows i nie potrzebujesz oprogramowania antywirusowego
 • oferuje zarówno bezpłatne, jak i obsługiwane opcje
 • działa świetnie na starszym, mniej wydajnym sprzęcie
 • brak szalonych ograniczeń licencyjnych
 • brak sztucznie okaleczonych wersji, aby uzasadnić wiele punktów cenowych
 • Nie
 • elastyczny i konfigurowalny
 • łatwa instalacja i usuwanie oprogramowania jednym kliknięciem, z bezpiecznych źródeł
 • świetna obsługa sprzętu, bez szukanie sterowników
 • gigantyczny świat wspaniałego oprogramowania za darmo i mnóstwo wspaniałego komercyjnego oprogramowania
 • utrzymywany przez otwartą, globalną społeczność najlepszych programistów i współpracowników
 • całe oprogramowanie Linuksa jest dostępne w Internecie, więc nigdy go nie stracisz.

są też pewne wady, które musisz wziąć pod uwagę. Twoje aplikacje Windows nie będą działać na Linuksie, chyba że mają również wersje Linuksa. Na przykład przeglądarki internetowe, takie jak Firefox, Opera i Chrome, działają w systemach Windows i Linux. Aplikacje zwiększające produktywność, takie jak Moneydance (Finanse osobiste), LibreOffice (pakiet biurowy), Thunderbird (poczta e-mail) i wiele gier działa na systemach Windows i Linux. Aplikacje Windows, takie jak Outlook, Internet Explorer I MS Office, nie działają na Linuksie. Musisz więc zrobić spis potrzebnych aplikacji i sprawdzić, czy mają one wersje Linuksa, lub czy istnieje odpowiednik, którego możesz użyć. Będę zaskoczony, jeśli nie można znaleźć odpowiednika lub lepsze alternatywy.

możesz sprawić, że Linux będzie wyglądał jak Windows. Nadal będziesz musiał nauczyć się nowych sposobów robienia rzeczy, ale ponieważ wszystko jest po prostu pointy-clicky, to nic wielkiego. Windows 7 różni się od XP, a Windows 8.1 jest radykalnie inny, więc każda zmiana oznacza, że będziesz musiał nauczyć się nowych rzeczy.

zakup komputera z Linuksem

instalacja Linuksa jest dość łatwa, ale jeśli wolisz kupić dobry komputer z już zainstalowanym Linuksem, istnieje wiele świetnych niezależnych dostawców komputerów z Linuksem. Są wykwalifikowanymi specjalistami, a otrzymasz dobry sprzęt i świetną obsługę. Typowy niskobudżetowy komputer z systemem Windows jest wyposażony w mikro-grosze i zbudowany z najtańszych możliwych komponentów. Sklepy linuksowe, takie jak System76 i ZaReason, projektują swoje komputery z niezawodnymi, dobrej jakości komponentami i stoją za swoimi produktami.

Jaki Linux?

Kolejną zaletą Linuksa są setki wariantów zwanych dystrybucjami, lub w skrócie dystrybucjami. Każdy jest skrojony nieco inaczej. Ubuntu Linux jest bardzo popularny i oferuje zarówno bezpłatne pobieranie, jak i komercyjne opcje wsparcia. Linux Mint jest popularnym wariantem Ubuntu. openSUSE i Fedora Linux to świetne dystrybucje dla zaawansowanych użytkowników, którzy lubią być na bieżąco z nowymi technologiami. Mageia Linux to wspaniały desktop Linux dla początkujących i zaawansowanych użytkowników. Odwiedź sekcję Zasoby (poniżej), aby uzyskać wskazówki do wszelkiego rodzaju przydatnych informacji.

mit, który musi umrzeć

nie jestem fanem Windows. Pracowałem wyłącznie w Linuksie od początku 2000 roku, z wyjątkiem sporadycznych wypadów do Windows, aby nadążyć za nowymi osiągnięciami. Napisałem książki, setki artykułów instruktażowych, zrobiłem tworzenie stron internetowych i całą moją produkcję multimedialną na Linuksie. Można by pomyśleć, że najbogatsza firma programistyczna na świecie byłaby w stanie stworzyć kuloodporny, bezpieczny, łatwy w użyciu system operacyjny. Zawiodły i nadal zawodzą. Jednym z moich największych zmartwień jest to, że marketing Microsoftu stworzył fałszywe złudzenie, że komputery osobiste są łatwe w obsłudze i nie wymagają specjalnego szkolenia. To nieprawda. To nigdy nie było prawdą. Komputer osobisty jest niezwykle złożonym i wyrafinowanym elektronarzędziem. Samo posiadanie komputera nie obdarza cię magicznie wszelkimi umiejętnościami. Nie czyni cię księgowym, wydawcą, artystą, muzykiem, analitykiem big data, ekspertem od bezpieczeństwa, pisarzem, naukowcem ani niczym innym. Może z wyjątkiem tego, że wiele się stało. System Windows nie jest łatwy. Linux jest wielokrotnie łatwiejszy w obsłudze i utrzymaniu oraz wielokrotnie mniej restrykcyjny.

możesz chcieć Androida

jeśli wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to ładne małe przenośne urządzenie do surfowania po Internecie, mediów społecznościowych, poczty e-mail, czytania książek, słuchania muzyki, grania w gry i oglądania filmów, to zdobądź tablet z Androidem. Android jest odmianą Linuksa, ale rozebrany i uproszczony. Dosłownie szturchasz go palcem, aby go obsługiwać. ZaReason ma naprawdę ładny tablet 9.7″, zatab, który jest całkowicie otwarty i nie jest zamknięty jak wiele urządzeń z Androidem. Android pojawi się również na laptopach i komputerach stacjonarnych, więc miej oko na rynek, aby obserwować coś, co może dla ciebie działać.

najważniejsze jest to, że każda zmiana od Windows XP będzie wiązać się z wydatkami i krzywą uczenia się, więc dlaczego nie rozważyć pozostawienia Windows-land i zainwestowania czasu i pieniędzy w solidny, niezawodny świat Linuksa?

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.