Zrozum, jak działają testy ciążowe

testy ciążowe Oblicz Wykryj hormon zwany ludzką gonadotropiną kosmówkową (hCG) w moczu lub krwi.
hCG jest wytwarzany po implantacji zarodka do endometrium, zwykle w 6. dniu lub około 6. dnia po zapłodnieniu nasienia i jaja. Dlatego domowe testy ciążowe nie podniosą żadnego hCG, jeśli podejmiesz test zbyt wcześnie, nawet jeśli jesteś w ciąży.

kiedy powinnam wykonać test ciążowy w domu?

jeśli chcesz uniknąć fałszywych „negatywów” lub „pozytywów”, najlepszym czasem na wykonanie testu ciążowego jest spóźnienie okresu. Chociaż może to być trudne, jeśli jesteś zaniepokojony, aby dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, pozwalając co najmniej tydzień przed testem po pominiętej miesiączki daje wyższy stopień dokładności podczas wykonywania testu ciążowego, jak poziom hCG gwałtownie rosną u kobiet w ciąży.
jeśli nie wykresujesz swoich cykli lub twój cykl jest nieregularny, zrób test po tym, jak przeszedłeś najdłuższy cykl miesiączkowy, który zwykle masz.

typowe pułapki, których należy unikać podczas wykonywania testu ciążowego

zbyt wcześnie wykonując test ciążowy

wiele kobiet nie uzyska pozytywnego wyniku testu ciążowego w dniu, w którym ich zdaniem jest tuż po nieudanej miesiączce, nawet jeśli są w ciąży, ponieważ testują zbyt wcześnie.
zrozumienie cyklu miesiączkowego i upewnienie się, że okres się spóźnia, jest ważne, aby uniknąć niepotrzebnego rozczarowania.

zbyt częste badania

jeśli uważasz, że jesteś w ciąży i otrzymujesz negatywny wynik, trudno jest powstrzymać się od chęci ponownego badania tego dnia, a nawet następnego. Jeśli test jest negatywny, spróbuj odczekać co najmniej dwa do trzech dni przed ponownym badaniem, aby uniknąć dalszego rozczarowania.

uważnie postępuj zgodnie z instrukcjami

jeśli używasz testu ciążowego w domu, ważne jest, aby uważnie przeczytać i postępować zgodnie z instrukcjami. Szczegóły różnią się w przypadku różnych testów, w tym metod zbierania, czasu, w którym musisz oddawać mocz na kij i symboli używanych do wskazania, czy jesteś w ciąży, czy nie.

co jeśli nie jesteś pewien wyniku?

badania krwi można wykonać u lekarza rodzinnego lub specjalisty ds. płodności w celu zmierzenia określonego poziomu hCG we krwi.
dzięki badaniu krwi możemy wykryć bardzo niski poziom hCG, który może być pomocny w diagnozowaniu ciąży i ocenie wszelkich problemów we wczesnej ciąży, takich jak ciąża pozamaciczna lub monitorowanie kobiet po poronieniu.

testy ciążowe podczas IVF

jeśli jesteś u specjalisty od płodności i podejmujesz IVF, słuchaj rad lekarza i pielęgniarek, aby poczekać do badania krwi dwa tygodnie po przeniesieniu zarodka.
wiemy, że dwutygodniowe oczekiwanie jest trudne, chociaż niektóre leki, które stosujemy w cyklu IVF zawierają hCG, które mogą powodować fałszywy „pozytywny”, jeśli testujesz zbyt wcześnie, dlatego najlepiej jest poczekać do dnia zaplanowanego badania krwi w klinice płodności.

jakie są typowe objawy wczesnej ciąży?

jeśli nie masz pewności, czy należy wykonać test ciążowy i zastanawiasz się nad niektórymi objawami, na które należy zwrócić uwagę na bardzo wczesnym etapie ciąży, zwykle obejmują one następujące objawy. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kobiety doświadczają klasycznych objawów ciąży i że ich obecność lub brak nie jest wskaźnikiem żywotności lub stanu zdrowia ciąży.

tkliwość piersi

we wczesnych stadiach ciąży piersi mogą stać się dość delikatne, opuchnięte i zacząć się powiększać. Jest to najczęstsza i normalna zmiana, która występuje z powodu podwyższonego poziomu hormonów i implantacji zarodka.

zmęczenie

w pierwszych dwunastu tygodniach ciąży bardzo często pojawia się uczucie ospałości i przytłaczającego zmęczenia, ponieważ organizm przechodzi znaczące zmiany hormonalne, aby dostosować się do ciąży.

nudności & wymioty

u niektórych kobiet nudności i wymioty występują już po tygodniu ciąży. Niektórzy doświadczają choroby rano, a inni po południu lub w sposób ciągły przez cały dzień.
ważne jest, aby pamiętać, że każdy jest inny; niektóre kobiety mogą nie odczuwać nudności, podczas gdy dla innych może to trwać do trzynastu tygodni i dłużej.

co jeśli mam problemy z zajściem w ciążę?

jeśli obawiasz się o swoją płodność lub próbujesz bezskutecznie zajść w ciążę od sześciu miesięcy lub dłużej, porozmawiaj z lekarzem rodzinnym.
twój lekarz rodzinny może wykonać podstawową ocenę, w tym badanie owulacji i hormonów, badanie USG miednicy dla Ciebie i badanie nasienia dla partnera, aby ustalić, dlaczego może wystąpić opóźnienie ciąży. Następnie mogą zalecić skierowanie do specjalisty ds. płodności w celu dalszego badania, jeśli jest to wymagane.

Czytaj więcej o planowaniu ciąży:

Melbourne IVF, Queensland Fertility Group, IVFAustralia, TasIVF, Virtus Fertility Centre Singapore

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.