przestań zabijać wieloryby

przestań zabijać wieloryby

Japoński program wielorybniczy może być najbardziej nagłośniony, ale nie jest to jedyny naród polujący na wieloryby dla zysku komercyjnego. Norwegia nadal poluje na duże wieloryby, lekceważąc międzynarodowe ograniczenia, pomimo zakazu komercyjnego przejęcia ponad 30 lat temu przez Międzynarodową Komisję wielorybniczą (IWC).

na początku 2020 r.Islandzkie Przedsiębiorstwo wielorybnicze IP-Utgerd ogłosiło, że na stałe zaprzestaje połowu minke, natomiast Hvalur hf., największa w kraju firma wielorybnicza, potwierdziła, że wstrzymuje połów płetw po raz drugi z rzędu – mamy nadzieję, że Islandia powiesi swoje harpuny na dobre w najbliższej przyszłości i wielorybnictwo się skończy. Wbrew powszechnemu przekonaniu, na Islandii mniej niż 2% populacji spożywa mięso wielorybów (jest bardziej popularne ze względu na „nowość” wśród turystów), jest również eksportowane do Japonii, gdzie istnieje większy apetyt na mięso.

w Norwegii w ostatnich latach zainteresowanie mięsem z wielorybów było niewielkie, a popyt na ten produkt spadł, jednak praktyka jest kontynuowana. Pomimo utrzymujących się obaw dotyczących dobrostanu zwierząt, zwłaszcza dotyczących czasu, w którym wieloryb umiera po trafieniu harpunem, norwescy wielorybnicy zabili 575 wielorybów norek w sezonie 2021, najwięcej od pięciu lat. W 2020 wielorybnicy złapali i zabili 503 norki, w 2019 było to 429. Od 1993 roku w kraju zabito prawie 15 000 wielorybów norek.

w 2019 roku Japonia wycofała się z IWC, aby wznowić komercyjne polowania na wieloryby na swoich wodach terytorialnych, chociaż kraj zachowuje status obserwatora na IWC, co jest sygnałem, że nie zamknął całkowicie drzwi do międzynarodowych rozmów w tej sprawie. Przed wycofaniem się, Japońskie polowania badawcze na Antarktydzie i północno-zachodnim Pacyfiku były uważane za przykrywkę dla komercyjnych polowań, ponieważ większość mięsa wielorybów trafiła do restauracji i supermarketów, a w przypadku Norwegii nawet do karm dla zwierząt domowych. Zarówno w Japonii, jak i Norwegii przemysł wielorybniczy jest subsydiowany przez ich rządy, więc dlaczego są one zdeterminowane, aby kontynuować przemysł, który jest nie tylko nieopłacalny, ale także zmniejsza się popyt na „produkt”? Wielorybnictwo jest niepotrzebne, okrutne i nic nie szkodzi reputacji krajów, które nadal trzymają się argumentu, że to, co robią, jest „tradycyjne”.

władze Japonii ustaliły limit połowowy na sezon wielorybniczy 2021 na 383 Duże wieloryby – 171 dla norek, 187 i Bryde ’ s whale i sei wieloryby na 25.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.