wielu rodziców chętnie nakłania swoje dzieci do rozpoczęcia zajęć pozalekcyjnych. Wiem, że osobiście nie mogłam się doczekać dnia, w którym pomyślałam, że mój maluch jest gotowy, aby zacząć robić swoje — byłam tak podekscytowana, kiedy w końcu zapisałam ją na zajęcia Baletu malucha. Zajęcia pozalekcyjne mają wiele zalet: promowanie socjalizacji, uczenie dzieci czegoś nowego i pomaganie im w nauce pracy w zespole, na początek. Łatwo jest przesadzić! Ale może być również trudno powiedzieć, kiedy dzieci powinny rozpocząć zajęcia pozalekcyjne. Czy istnieje coś takiego jak zbyt młody, czy lepiej jest, aby je od razu?

nie chcesz wciskać swoich dzieci w coś zbyt wcześnie, zanim będą gotowe, tylko po to, aby je całkowicie odstraszyć. Ale nie chcesz też czekać tak długo, że Twoje dzieci przegapią coś ważnego. Skąd wiesz, kiedy zacząć?

W Jakim Wieku Dzieci Powinny Rozpoczynać Zajęcia Pozalekcyjne?

nie ma ustalonego wieku dla dziecka Na rozpoczęcie zajęć pozalekcyjnych — to naprawdę zależy od osobowości Twojego dziecka. To powiedziawszy, Randy McCoy, senior executive of product leadership w Little Gym, mówi Romperowi, że ogólnie rzecz biorąc, 4 miesiące to dobry czas, aby rozpocząć aktywność rodzica/dziecka, podczas gdy każdy czas od 2 do 3 lat to dobry czas, aby rozpocząć je na coś na własną rękę. „Dzieci w tym wieku ustanawiają niezależność i rozwijają zainteresowanie i zdolności w interakcjach społecznych”, mówi McCoy. „Ponieważ większość zajęć pozalekcyjnych będzie obejmować element społeczny, dziecko w wieku od 2 do 3 lat v może doświadczyć wielu korzyści rozwojowych.

mimo to zwróć uwagę na Sygnały od swojego maleństwa. Emily Andrews, Specjalista ds. rozwoju wczesnego dzieciństwa, M. S. E. D. Of Here And Now Kids i współpracownik Sawyer, mówi Romperowi: „każde dziecko jest wyjątkowe.”Zauważa, że powinieneś rozważyć, czy Twoje dziecko jest wystarczająco niezależne, pewne siebie i ogólnie szybkie, aby wskoczyć na rzeczy, gdy myślisz o zajęciach pozaszkolnych.

jak Sprawdzić, Czy Twoje dziecko jest gotowe

ponieważ wiek gotowości naprawdę zależy od dziecka, istnieje kilka innych sposobów, aby stwierdzić, czy jest gotowe, czy nie.

  • McCoy mówi, że jeśli Twoje dziecko prosi lub wykazuje zainteresowanie konkretną aktywnością, może to być znak, że jest gotowe do zaangażowania.
  • powinni „konsekwentnie wykazywać się zdolnością do spełniania typowych wymagań fizycznych, społecznych i emocjonalnych danej aktywności” – mówi McCoy. Na przykład podążanie za wskazówkami i funkcjonowanie bez ciebie.
  • wykazują dobre umiejętności społeczne i są zainteresowani zabawą z innymi.
  • są zawsze w ruchu, szukają czegoś nowego do zrobienia.

jak znaleźć zajęcia odpowiednie dla wieku

myślisz, że twój maluch jest gotowy? Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest zapisanie ich do aktywności, która jest odpowiednia dla ich wieku. Umieszczenie ich w czymś, co jest dla nich zbyt młode lub zbyt stare, nie pomoże im i może tylko pozostawić je sfrustrowane.

czasami znalezienie odpowiedniej dla wieku aktywności wymaga czasu. Dr. Laurie Hollman, psychoanalityk dziecięcy i ekspert ds. rozwoju dziecka, mówi Romperowi: „metoda prób i błędów jest w porządku.”Kluczem jest jednak, aby nie naciskać na dziecko i po prostu dać mu miejsce do zabawy.

Andrews zaleca otrzymywanie porad od innych rodziców w Twojej okolicy, takich jak przyjaciele i sąsiedzi. „Mogą mieć pewne zalecenia lub sami szukają opcji. Być może istnieją podobne zainteresowania wśród dzieci, aby dać dzieciom możliwość dołączenia do klasy z kimś, kogo już znają.”

Andrews zaleca również poproszenie nauczyciela Twojego dziecka o rekomendacje, ponieważ ma poczucie, jak to jest pracować z maluchem i mieć dostęp do zasobów, o których nie wiesz. Podobnie McCoy mówi, że pytanie pediatry Twojego dziecka jest również dobrym pomysłem.

rozpoczęcie zajęć pozalekcyjnych zależy od umiejętności własnego dziecka.

o czym należy pamiętać, zapisując je

gdy znajdziesz kilka opcji odpowiednich dla Twojego malucha, musisz pomyśleć o kilku innych rzeczach. Przede wszystkim upewnij się, że jest to coś, co Twoim zdaniem spodoba się Twojemu dziecku. „Oczywiście, wielu rodziców bardzo by chciało, aby ich dziecko nauczyło się języka obcego lub wcześnie rozpoczęło naukę gry na instrumencie, ale jeśli masz poczucie, że może to być trochę jak wyrywanie zębów, aby je podniecić, możesz wstrzymać się na razie i skupić się na czymś, czym są naprawdę zainteresowani lub pasjonaci”, mówi Andrews.

należy również pamiętać, aby zawsze zachować presję i pomóc im postrzegać to jako coś zabawnego. „Młodsze dzieci będą postrzegać to głównie jako aktywność społeczną na początku, dopóki nie będą w stanie faktycznego budowania umiejętności”, mówi dr Hollman. „Więc zabawa jest pierwsza. Ciśnienie nigdy nie jest.”

na koniec pamiętaj, że może minąć trochę czasu, zanim się do niego dostaną. „Podczas pierwszych kilku zajęć Twoje dziecko może być nieco przytłoczone, nieśmiałe itp.” – mówi McCoy. „Ich poziom uczestnictwa na początku może być minimalny, ale trzymaj się! Może to potrwać kilka tygodni, zanim dziecko poczuje się komfortowo. Rodzice powinni skupić się na cierpliwości i wsparciu, a nie na sile, w tym okresie, aby pomóc dziecku się przystosować.”

jak zainteresować dzieci swoimi zajęciami pozaszkolnymi

dzieci są śmieszne: nawet jeśli na początku wydają się kochać swój nowy sport lub klasę, mogą nagle zacząć zachowywać się, jakby to był obowiązek. Twoim zadaniem jest pomóc im utrzymać zainteresowanie, nie będąc zbyt natarczywym, a to naprawdę cienka linia. Zrobienie czegoś takiego jak zapisanie ich ze znajomym to dobry początek.

jedną z najważniejszych rzeczy jest zapisanie ich na coś, co naprawdę lubią. „Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, co interesuje Twoje dziecko i znaleźć zajęcia, które pasują do rachunku!”McCoy mówi. „Zachęcaj do uczestnictwa z miłością i wsparciem.”

powinieneś zachęcić ich do odkrywania nowych umiejętności w domu. „Jeśli biorą lekcje gotowania, pozwól im oglądać niektóre pokazy gotowania z Tobą w łóżku w niedzielę rano”, mówi Andrews. „Połącz ich nową klasę z prawdziwym światem.”

zainteresowanie tym, co robią, jest tutaj również bardzo ważne. „Zainteresuj się uczestnictwem dziecka w jego zajęciach i weź udział w specjalnych wydarzeniach, przedstawieniach, grach itp.”McCoy sugeruje. Zapytaj ich o to, czego się nauczyli i pochwal je konkretnymi rzeczami.

wreszcie, nigdy nie wymuszaj uczestnictwa. Sprawianie, że wydaje się, że nie mają wyboru w wykonywaniu czynności, obróci się. „Sugerowanie i zachęcanie jest bardziej skuteczne niż Wymaganie lub narzucanie jakiejś arbitralnej zasady, że” dwie czynności w tygodniu są koniecznością”, mówi dr Hollman. Pamiętaj: bez presji.

Jak sprawdzić, czy dzieci są przytłoczone swoją aktywnością

dla dzieci zdecydowanie jest zbyt wiele dobrego, jeśli chodzi o zajęcia pozalekcyjne. Ostatnią rzeczą, którą chcesz, to stos tak dużo na ich talerzu, że nie mogą funkcjonować prawidłowo. Najlepszym sposobem, aby stwierdzić, czy czują się przytłoczeni, jest po prostu porozmawiać z nimi. „Regularna, spójna i produktywna komunikacja z dzieckiem prawdopodobnie podpowie Ci, jak twoje dziecko czuje się w związku z zajęciami pozaszkolnymi”, mówi McCoy. „Zadawaj pytania-i słuchaj.”

jeśli Twoje dziecko nie chce pewnego dnia chodzić na zajęcia, może to być po prostu Fuks. Ale jeśli konsekwentnie okazują niechęć, McCoy mówi, że może to być znak, że są przytłoczeni. Czasami mogą pokazać, że robią zbyt wiele, mając problemy z wypełnianiem innych codziennych obowiązków, takich jak odrabianie lekcji lub prac domowych.

i tak naprawdę sprowadza się to do zwracania uwagi na ich zachowanie. „Po prostu cofnij się i przyjrzyj się swojemu dziecku” – mówi Andrews. „Czy oni walczą z tobą o wszystko? Zawalają się, gdy w końcu wrócą do domu? Błagają o więcej wolnego czasu?”Jeśli tak, to pewnie robią za dużo.

jak wiedzieć, kiedy nadszedł czas, aby pozwolić im odejść

istnieje duża szansa, że w pewnym momencie twoje dziecko będzie chciało przestać robić swoje zajęcia pozalekcyjne. Jedyny problem: może być trudno stwierdzić, czy rzeczywiście chcą zrezygnować, czy po prostu nie są zadowoleni z jednej konkretnej rzeczy. Kiedy mówią o rzuceniu, spróbuj porozmawiać z nimi szczerze. „Najpierw powinieneś zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby dowiedzieć się dlaczego”, mówi McCoy. „Często powód, dla którego chcesz zrezygnować, można łatwo naprawić: zajęcia o innej porze dnia-kiedy dziecko nie jest zbyt zmęczone – lub przejście na zajęcia z innym instruktorem, inną mieszanką dzieci, innym poziomem umiejętności itp. Jeśli to konieczne, należy obserwować klasę, aby lepiej zrozumieć problem.”Niech twoje dziecko poczuje się słyszane.

chociaż nie powinieneś pozwolić im odejść za pierwszym razem, gdy o tym wspominają, powinieneś im na to pozwolić, jeśli naprawdę wydają się nieszczęśliwi. Jak mówi Andrews, najlepiej znasz swoje dziecko, więc zwróć uwagę na jego zachowanie. „Będziesz wiedział, kiedy naciskać, a kiedy się wycofywać i pozwolić im odejść”, mówi.

jeśli zdecydują, że nie chcą już brać udziału w swojej działalności, niech tak się stanie i nie bądź zbyt surowy dla nich lub dla Ciebie. „A tak przy okazji, po co to nazywać rzuceniem?”Dr Hollman mówi. „To nie jest porażka i nie musi być tak postrzegana, co tylko sprawi, że dzieci będą niechętne próbowaniu nowych rzeczy.”Rezygnacja z zajęć pozalekcyjnych nie jest oznaką, że ktoś zrobił coś złego — to po prostu oznacza, że nie było to dla niego dobre.

:

Randy McCoy, senior executive of product leadership at the Little Gym

Emily Andrews, Specjalista ds. rozwoju wczesnodziecięcego, Specjalista ds. ms tu i teraz dzieci i współpracownik Sawyera

Dr Laurie Hollman, psychoanalityk dziecięcy i ekspert ds. rozwoju dziecka

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.