Twój styl życia może mieć silny wpływ na równowagę hormonalną i ogólny stan zdrowia. Na przykład utrzymanie optymalnego hormonu wzrostu (HGH) jest ważne, ponieważ obsługuje metabolizm, poziom energii, funkcje seksualne i zdrowie serca.
biorąc pod uwagę korzyści, rynek jest pełen produktów bez recepty i suplementów, twierdząc, aby zwiększyć swoją naturalną produkcję HGH i przywrócić równowagę hormonalną.

jednak jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, co działa, a co nie, jest krytyczne spojrzenie na dostępne dowody. W tym artykule dowiesz się, czego można oczekiwać od najbardziej popularnych metod zwiększania naturalnej produkcji GH.

pamiętaj, że naturalną metodę można uznać za „skuteczną” tylko wtedy, gdy jesteś zdrowy. Na przykład może pomóc utrzymać optymalną równowagę hormonalną tak długo, jak to możliwe.

jednak, jeśli masz schorzenie, takie jak niedobór hormonu wzrostu (GHD), nie doświadczysz żadnych korzyści. Zamiast tego powinieneś odwiedzić lekarza i otrzymać odpowiednie leczenie.

jak naturalnie zwiększyć HGH

hormon wzrostu w organizmie jest produkowany przez gruczoł w mózgu zwany przysadką. Jego funkcja jest związana z inną częścią mózgu zwaną podwzgórzem, która łączy układ nerwowy z układem hormonalnym.

podwzgórze wytwarza zarówno stymulanty, jak i blokery HGH. Równowaga między tymi mediatorami jest tym, co decyduje o syntezie HGH.

czynniki, które mogą wpływać na równowagę i stymulować szczyt poziomu GH, obejmują Post, ćwiczenia, hipoglikemię, sen, niektóre hormony i inne cząsteczki sygnalizacyjne. Ponadto inny hormon o nazwie grelina może stymulować przysadkę mózgową bezpośrednio poprzez własne receptory, co powoduje szczyt HGH.

jako osoba dorosła potrzebujesz odpowiedniego poziomu HGH, ponieważ odgrywa kluczową rolę w metabolizmie twojego ciała, w tym:

  • stymulowanie naprawy komórek i wzrostu tkanek
  • aktywacja hormonów tarczycy
  • spalanie tłuszczu w jamie brzusznej
  • zachowanie mięśni
  • zwiększenie retencji wapnia i masy kostnej

niestety, poziom GH zmniejsza się stopniowo wraz z wiekiem, począwszy od 20 lat i 30..

średni spadek u mężczyzn wynosi około 14% rocznie

zatrzymanie procesu jest niemożliwe, ale niektóre z czynników omówionych poniżej mogą pomóc go spowolnić. Zmiany stylu życia, które odgrywają najważniejszą rolę w wydzielaniu HGH, obejmują obniżenie odsetka tkanki tłuszczowej.

na przykład badania ujawniają, że skład ciała danej osoby, a zwłaszcza tkanka tłuszczowa w jamie brzusznej, jest jednym z najlepszych czynników predyktorów poszczególnych poziomów GH.

utrata dodatkowego tłuszczu z brzucha znacznie poprawia uwalnianie HGH u wcześniej otyłych osób. Ponadto utrzymanie niskiej zawartości tkanki tłuszczowej poprawi poziom GH w dłuższej perspektywie, w przeciwieństwie do innych krótkoterminowych rozwiązań, które wywołują przejściowe skoki HGH.

nie daj się zwieść dietom

spożywanie żywności zawierającej węglowodany i/lub białko naturalnie prowadzi do wzrostu poziomu cukru we krwi.

jak dieta wpływa na uwalnianie GH

jak dieta wpływa na uwalnianie GH

wzrost glukozy we krwi stymuluje uwalnianie mediatorów hamujących z podwzgórza (somatostatyny) i nieuchronnie hamuje poziom GH.

ale wbrew powszechnemu przekonaniu, zmniejszenie ilości węglowodanów i cukru na rzecz innych składników odżywczych w diecie nie zwiększy twojego hormonu wzrostu.

badania donoszą, że diety niskowęglowodanowe i ketogeniczne nie mają żadnych krótkoterminowych korzyści z produkcji HGH. Długoterminowe korzyści nie zostały jeszcze zbadane.

ponadto badania wykazały, że zwiększony poziom kwasów tłuszczowych we krwi, na przykład po spożyciu posiłku o wysokiej zawartości tłuszczu, wydaje się również hamować naturalną produkcję GH.

dlatego bez względu na to, czy Twoja dieta jest bogata w białka, tłuszcze lub węglowodany, jedzenie posiłku będzie hamować uwalnianie hormonu wzrostu. Ponadto spożycie alkoholu prowadzi do dodatkowego ostrego tłumienia syntezy HGH.

w jednym z badań oceniano korzyści płynące z różnych makro-i mikroelementów na poziomie GH u mężczyzn i kobiet. Źródła witaminy C były jedyną grupą pokarmową o pozytywnym wpływie na wydzielanie hormonu wzrostu. Jednak dokładny mechanizm nie jest jeszcze jasny i wszelkie teorie są w dużej mierze spekulacyjne.

Wypróbuj różne rodzaje postu

Post zamiast spożywać konkretną żywność wydaje się być najbardziej skuteczną interwencją dietetyczną w celu zwiększenia poziomu HGH.

jaki rodzaj postu jest najbardziej skuteczny dla GH

jaki rodzaj postu jest najbardziej skuteczny dla GH

jedno z badań wykazało, że 24-godzinna szybkość doprowadziła do 2-krotnego wzrostu produkcji HGH u zdrowych mężczyzn. Post przez całe 2 dni (łącznie 56 godzin) doprowadził do 5-krotnego wzrostu. Zarówno Amplituda, jak i częstotliwość szczytów hormonu wzrostu wzrosły.

jednym z najpopularniejszych podejść żywieniowych do powstrzymywania się od jedzenia jest przerywany post (IF). Dieta opiera się na ograniczeniu czasu na jedzenie do kilku godzin dziennie lub kilku dni w tygodniu.

próba badająca skutki jednodniowego postu na wodę ujawniła, że interwencja doprowadziła do dramatycznego wzrostu poziomu GH zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Wzrost ten był bardziej znaczący u mężczyzn niż u kobiet.

istnieją również ekstremalne opcje, które ograniczają pobór wody. Jednak suchy post nie ma żadnych dodatkowych korzyści ani wsparcia naukowego, podczas gdy może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

przykładami reżimów IF, które zawierają całodniowy Post, są 5:2 i post alternatywny. Jednak wzrost HGH jest krótkotrwałe i ograniczone do dni szybko.

przedłużające się okresy postu mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i należy ich unikać

jednak badania na myszach ujawniają, że jeśli prowadzi to również do znacznego zmniejszenia poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1). IGF-1 jest głównym mediatorem anabolicznego działania HGH.

w związku z tym, jeśli prawdopodobne tłumi anaboliczne działanie HGH pomimo zwiększenia jego syntezy. Badania na ludziach z codziennymi reżimami IF (16/8) zgłaszają również obniżony poziom IGF-1, a także niższy poziom testosteronu (T).

zawsze skonsultuj się z lekarzem przed próbą postu w celu utraty wagi lub stymulacji GH.

ćwiczenia o wysokiej intensywności

aktywność fizyczna może pomóc zwiększyć poziom GH zarówno w perspektywie krótko-i długoterminowej.

jakie ćwiczenia zwiększają HGH najbardziej?

jakie ćwiczenia zwiększają HGH najbardziej?

w perspektywie krótkoterminowej, wypracowanie może prowadzić do 4-6-krotnego wzrostu syntezy HGH i istnieje kilka badań, które go wspierają. Szczyt trwa tylko przez czas trwania sesji treningowej.

ponadto trening i ćwiczenia zwiększają wydatki na energię. Dlatego dodatkowa aktywność fizyczna może pomóc osiągnąć i utrzymać deficyt kalorii i spalić więcej tłuszczu, skutecznie podnosząc poziom GH w dłuższej perspektywie.

działania obejmujące trening o wyższej intensywności prowadzą do wyższych szczytów hormonu wzrostu

obejmują one ćwiczenia beztlenowe, takie jak sprint, trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT), trening oporowy i trening siłowy.

z drugiej strony trening aerobowy i cardio wydaje się mniej skuteczny. Badania wykazały również, że uwalnianie HGH u mężczyzn jest znacznie bardziej wrażliwe na ćwiczenia w porównaniu do kobiet.

popraw jakość snu

większość naturalnych szczytów syntezy HGH występuje podczas snu, a dokładniej przed północą i wczesnym rankiem.

jak deprywacja snu wpływa na GH?

jak brak snu wpływa GH?

dlatego optymalizacja jakości i ilości snu jest niezbędna do zwiększenia poziomu GH. Dokładniej, badania pokazują, że uwalnianie GH jest najwyższe podczas głębokiego (powolnego) snu.

brak snu ma znaczący negatywny wpływ na poziom hormonu wzrostu. Synteza hormonalna jest tylko częściowo kompensowane przez zwiększenie produkcji HGH w ciągu dnia.

czynniki obniżające jakość snu i głęboki sen mogą znacznie zmniejszyć naturalną syntezę hormonu wzrostu. Przykłady obejmują:

  • obturacyjny bezdech senny
  • bezsenność
  • Zespół Niespokojnych Nóg
  • refluks kwasu
  • przewlekły ból

w takich przypadkach należy najpierw skonsultować się z lekarzem, który przepisze ci odpowiednie leczenie dla Twojego głównego stanu.

na przykład badania ujawniają, że ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP) leczenie obturacyjnego bezdechu sennego jest skuteczne w poprawie jakości snu i zwiększeniu produkcji hormonu wzrostu u tych pacjentów.

czy naturalne suplementy są tak skuteczne?

kilka suplementów są szeroko sprzedawane jako skuteczne dopalacze HGH. Większość z nich to aminokwasy, które są powszechnie spotykane w żywności jako budulec białek.

jednak, gdy są osobno przyjmowane jako suplement, niektóre aminokwasy działają jako cząsteczki sygnalizujące dla różnych receptorów.

 jakie suplementy mogą zwiększyć HGH?

jakie suplementy mogą zwiększyć HGH?

najpopularniejszym suplementem zwiększającym HGH jest aminokwas arginina. Jednak badania donoszą, że korzyści z suplementacji są krótkoterminowe i nie ma znaczącego wzrostu poziomu GH w dłuższej perspektywie.

ponadto arginina może faktycznie osłabiać uwalnianie HGH, jeśli zostanie podjęta podczas treningu. Wzrost HGH zmniejszył się z 5-krotnie do 3-krotnie, gdy arginina była połączona z ćwiczeniami.

badania pokazują, że inne aminokwasy, takie jak ornityna, fenyloalanina i glutamina, mogą mieć podobną lub słabszą krótkoterminową skuteczność do argininy.

inne kombinacje, takie jak arginina z lizyną, również zostały przetestowane, ale nie wykazały żadnej skuteczności poziomów GH.

innym suplementem sportowym, który jest powszechnie sprzedawany jako booster HGH, jest aminokwas beta-alanina. Jednak większość badań nie udowodniła żadnego działania w porównaniu z placebo.

ponadto hormon melatonina jest popularnym suplementem snu, który jest również uważany za wzmacniacz HGH. Dowody sugerują, że istnieje pewien korzystny wpływ po zażyciu melatoniny, ale jest stosunkowo niski i prawdopodobnie z powodu poprawy snu.

jednym suplementem wykazanym w badaniach w celu niezawodnego zwiększenia krótkoterminowego uwalniania HGH jest Alfa-glicerylofosforylocholina (α-GPC). Niestety, efekty są po raz kolejny zbyt krótkotrwałe, aby mieć jakiekolwiek znaczące korzyści.

pod względem witamin i minerałów witaminy z grupy B mogą naturalnie stymulować przysadkę mózgową. Na przykład jedno z badań wykazało, że dożylne podawanie witaminy B6 prowadziło do krótkotrwałego 3-krotnego wzrostu poziomu GH.

czy testosteron zwiększa GH?

nie wiadomo, czy naturalnie wyższy poziom testosteronu koreluje z wyższym poziomem GH.

jednak stosowanie egzogennego T, na przykład podczas terapii zastępczej testosteronem (TRT) może stymulować produkcję hormonu wzrostu. Dowody ujawniają, że TRT prowadzi do wyższych pików uwalniania HGH, co również powoduje podwyższone poziomy IGF.

najbardziej skuteczną metodą, aby podnieść naturalnie poziom HGH i T jednocześnie w przypadku nadwagi lub otyłości wydaje się być utrata tkanki tłuszczowej. W jednym z badań stwierdzono, że jako grupa mężczyzn z nadwagą straciła około 17 funtów (8 kg) w ciągu 12 miesięcy, częstość występowania niskiego T zmniejszyła się o połowę.

jednak istnieje próg korzyści t-zwiększenie utraty tłuszczu. Utrata zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej zbyt szybko może obniżyć poziom T. Badania pokazują, że utrata aż 8% masy ciała przez 2-3 tygodnie zmniejsza testosteron.

te negatywne skutki mogą wystąpić z powodu znacznej utraty beztłuszczowej masy ciała, która towarzyszyła szybkiej utracie tłuszczu, a także ekstremalnych ograniczeń dietetycznych.

upewnij się, aby schudnąć stopniowo i uniknąć ekstremalnych deficytów energii w celu zwiększenia zarówno naturalnego poziomu HGH i T

inne naturalne sposoby stymulowania wydzielania GH

naukowcy zbadali również kilka raczej niekonwencjonalnych metod, w nadziei znalezienia prostej i skutecznej metody stymulowania uwalniania HGH.

 czy nowe sposoby zwiększenia HGH?

czy nowe sposoby zwiększyć HGH?

przykłady obejmują narażenie na dźwięk, ciepło, różne leki i zioła. Nie wszystkie wydają się skuteczne, podczas gdy inne wymagają więcej badań, zanim będziemy mogli wyciągnąć wnioski.

jedna z takich metod nazywa się binaural beats. Technika ta wymaga odsłuchania dwóch dźwięków osobno, po jednym przez każde ucho o nieco różnych częstotliwościach (poniżej 30 Hz). Te uderzenia mogą stworzyć iluzję słuchową – twój mózg zaczyna słyszeć trzeci dźwięk, który jest równy różnicy między nimi.

badania sugerują, że bicie obuuszne może wywoływać uczucie relaksu, złagodzić niepokój i poprawić sen. Dlatego metoda jest często uważana za potencjalny wzmacniacz HGH.

jeszcze nie ma jednego badania, aby potwierdzić, że bicie obuuszne może pomóc aktywować przysadkę mózgową uwalniać więcej hormonu wzrostu.

istnieją pewne dowody na to, że sauny mogą być w stanie wywołać krótkotrwały wzrost poziomu GH, prawdopodobnie z powodu narażenia organizmu na stres. Jednak badania są rzadkie i zawodne.

Innym częstym błędem jest to, że lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 zwany sitagliptyną może zwiększać poziom HGH. Badania pokazują, że lek może prowadzić do krótkotrwałego wzrostu poziomu GH, ale tylko u kobiet.

biorąc pod uwagę fakt, że dowody są nieliczne, a ten lek na receptę może powodować poważne działania niepożądane, należy mieć świadomość, że sitagliptyna nie jest bezpieczną i niezawodną metodą stymulowania wydzielania hormonu wzrostu.

jeden eksperyment na zwierzętach zasugerował, że chińskie zioło o nazwie cistanche może stymulować HGH poprzez wyzwalanie receptora greliny. Jednak efekty zioła nigdy nie zostały ocenione poprzez badania kliniczne, więc jego bezpieczeństwo i skuteczność pozostają nieznane.

inne chińskie zioło badane tylko u zwierząt nazywa się tokishakuyakusan. Może mieć wpływ na stymulowanie wewnątrzmacicznego poziomu hormonu wzrostu u myszy. Nie mamy jednak danych na temat tego, jakich wyników można się spodziewać w przypadku stosowania u dorosłych ludzi.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.