0 akcje

smutne jest to, że psy, podobnie jak ich właściciele, starzeją się i zaczynają tracić młodzieńcze zdolności. Utrata wzroku jest częstą dolegliwością u starszych psów, i może to być stopniowy proces, który czasami nie zauważysz, dopóki pies nie jest prawie ślepy.

jeśli podejrzewasz, że wzrok Twojego psa pogarsza się, istnieje kilka rzeczy, które możesz sprawdzić lub monitorować, które pozwolą Ci lepiej stwierdzić, czy twój pies traci wzrok.

w tym przewodniku zebrałem wszystkie możliwe oznaki ślepoty u psów, aby pomóc ci zidentyfikować mniej widzenia.

objawy ślepoty u psów

jakie są główne objawy ślepoty u psów? Cóż, objawy ślepoty często różnią się od psa do psa w zależności od źródła problemu. Jednak, jeśli jesteś w ogóle zaznajomiony z psa zachowanie, powinieneś być w stanie dostrzec wszelkie nietypowe objawy wyświetlają w bardzo krótkim czasie.

w niektórych przypadkach psy rozwijają ślepotę szybko, podczas gdy w innych trwa lat dla jakichkolwiek objawów pojawić.

wpadając na przedmioty wokół domu

przede wszystkim psy doświadczające utraty wzroku często mają trudności z poruszaniem się po przedmiotach, zwłaszcza jeśli zostały przeniesione, niezależnie od innych zmysłów.

na przykład mogą uderzać lub uderzać w meble i przedmioty, czasami krzycząc lub uciekając w trakcie. Poza tym mogą zachowywać się niezdarnie, przewracając swoje miski z wodą lub potrawy podczas picia i mocno spadając na ziemię podczas gry.

objawy ślepoty psów
oznaką ślepoty może być wpadanie na rzeczy (Obraz przez https://unsplash.com/photos/sbdNr7raebY)

odmowa przeniesienia się z jednej części domu

w ciężkich przypadkach ślepoty psy mogą odmówić przeniesienia się z jednego obszaru w domu, w którym czują się bezpiecznie. Mogą mieć trudności ze znalezieniem jedzenia i wody, skakać na głośne lub nieoczekiwane Dźwięki, wyglądać na oszołomionych i zdezorientowanych oraz odmawiać spacerów.

nie chcą już grać tak jak oni

podobnie, mogą być niechętni do zabawy z innymi zwierzętami w domu, stają się zrzędliwi lub pstrykają na nich, gdy podchodzą zbyt blisko. Niestety, psy cierpiące na ślepotę często rozwijają lęk i depresję i odmawiają jedzenia przez długi czas.

fizyczne oznaki ślepoty

jeśli chodzi o fizyczne oznaki ślepoty u psów, należy być na poszukiwania bolesność, zaczerwienienie, i zmętnienie w ich oczach, jak również rozszerzone lub nieregularnie wyglądające źrenice.

Twój pies może też zacząć łapać jego oczy, aby złagodzić ból, lub jako sposób na powstrzymanie utraty wzroku.

jeśli twój pies doświadcza któregokolwiek z tych objawów, zabierz go bezpośrednio do weterynarza, aby mógł dokładnie zdiagnozować, co jest przyczyną problemu.

Podsumowując, najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy twój pies oślepnie, jest pozwolenie weterynarzowi na zbadanie i przetestowanie ich. Jeśli podejrzewasz utratę wzroku, umów się na wizytę u weterynarza.

podpowiedź: niektórzy uważają, że to okrutne utrzymywać przy życiu ślepego psa. Nie zgadzam się z tym w ogóle, a oto dlaczego.

jak sprawdzić wzrok psa

istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby sprawdzić wzrok psa. Umyj ręce, a następnie znajdź dobrze oświetlone miejsce i poczekaj, aż pies wyraźnie się zrelaksuje.

każ im usiąść, a następnie dokładnie zbadać ich oczy (możesz umieścić głowę psa w rękach, jeśli sprawia, że czują się komfortowo), szukając jakichkolwiek oznak infekcji, choroby lub ciał obcych.

podobnie sprawdź, czy wokół gałek ocznych nie ma wydzieliny, skórki lub zaczerwienienia. Pamiętaj, aby porównać kolor obu oczu i rozmiar źrenic.

innym sposobem sprawdzenia psa na problemy ze wzrokiem lub jeśli doświadczają ślepoty jest testowanie ich odruch groźny.

aby to zrobić, upewnij się, że twój pies jest spokojny i trzymaj dłoń otwartą w niewielkiej odległości od jego twarzy. Trzymając dłoń otwartą, szybko przesuń rękę do przodu, a następnie zatrzymaj się o kilka centymetrów od pyska, uważając, aby przypadkowo nie uderzyć ich w trakcie.

jeśli twój pies widzi, powinien zareagować mrugając lub oddalając się.

jednak, jeśli ledwo reagują lub pozostają całkowicie nieruchome, prawdopodobnie doświadczają utraty wzroku.

chociaż wypróbowanie tego testu wiele razy może być kuszące, powinieneś spróbować go tylko raz lub dwa razy, aby nie powodować stresu u Twojego psa.

co powoduje ślepotę u starszych psów?

niestety, istnieje wiele powodów, dla których starsze psy mają tendencję do oślepnięcia w zaawansowanym wieku. Na przykład, często tracą wzrok po doznaniu ciężkiego urazu lub zachorowaniu na paskudną chorobę lub chorobę.

w niektórych przypadkach, przyczyny ślepoty u starszego psa może być genetyczne. Niektóre psy zaczną ślepnąć z powodu niewykrytej cechy genetycznej odziedziczonej po rodzicach, chociaż jest to stosunkowo rzadkie i mało prawdopodobne, aby być przyczyną większości psów. Dodatkowo, jeśli chodzi o bardziej powszechną przyczyną ślepoty u starszych psów, zaćma są zdecydowanie najbardziej prawdopodobnym winowajcą.

powodem powstawania zaćmy są przede wszystkim zmiany w białku, które powoli zaczynają zmieniać soczewkę w oczach psa. We wczesnych stadiach, zaćma może być czasami trudne do wykrycia.

jednak, w większości psów, zmiana ta jest łatwo zauważalne, jak to zamienia soczewki w ich oczach biały, ostatecznie zmętnienie ich na coraz bardziej w miarę upływu czasu, z tym nieuchronnie prowadzi do zwiększonej ślepoty w dotkniętych psów.

objawy ślepoty u psów
możesz powiedzieć, że twój pies jest niewidomy z powodu tego przebarwienia w oczach – co może oznaczać utratę wzroku (Obraz przez https://.com/photos/shiba-inu-dog-blind-smile-portrait-262844/)

czasami urazy oka może również zwiększyć szansę rozwoju zaćmy. Podobnie, psy z warunków zdrowotnych, takich jak cukrzyca powinny być również ściśle monitorowane, ponieważ są one na większe ryzyko zaćmy niż inne kły.

chociaż wszystkie rasy psów są narażone na zaćmę, są one najczęściej spotykane w pudle, Boston Terrier, American Cocker spaniele, Bichon Frise, Silky Terrier, i sznaucery miniaturowe.

jeśli jesteś właścicielem jednej z tych ras, upewnij się, że uważnie obserwujesz jakiekolwiek oznaki upośledzenia ślepoty i zgłaszasz wszelkie negatywne wyniki swojemu weterynarzowi.

jaskra jest osobną chorobą, która często prowadzi do ślepoty u psów. Kły z tym schorzeniem doświadczą zwiększonego nacisku na oko, co prowadzi do nieodpowiedniego drenażu płynów.

chociaż niektóre psy mogą żyć z tym stanem bez całkowitej utraty wzroku, przewlekłe lub powtarzające się napady jaskry zwykle powodują trwałe i poważne uszkodzenie nerwu wzrokowego.

niestety, niezależnie od interwencji medycznej lub leczenia, około 40 procent psów doświadczających tego problemu oślepnie w pewnym momencie swojego życia.

dodatkowo, wysokie ciśnienie krwi (znany również jako nadciśnienie) może również powodować niezliczone problemy oczne wystąpić u psów, jednym z nich jest odwarstwienie oka.

psy cierpiące na ten bolesny problem szybko doświadczają utraty wzroku, która może stać się trwała po nieleczeniu.

na koniec warto zauważyć, że niektóre rasy psów częściej doświadczają ślepoty niż inne.

co powoduje ślepotę u szczeniąt?

jeśli chodzi o ślepotę u szczeniąt, wiele z tych samych warunków, które wpływają na starsze psy mogą również wpływać na ich młodszych odpowiedników.

na przykład, nie jest niespotykane, aby szczenięta urodziły się z zaćmą.warunek, że wielu z nas byłoby wybaczone, wierząc, że dotyczy tylko starszych psów.

Wiele szczeniąt rodzi się z robakami, które są przekazywane przez układ trawienny matki, podczas gdy w łonie matki?

jednak częściej niż nie, ślepota u szczeniąt jest zwykle spowodowana zaburzeniami oka lub dziedzicznymi wadami genetycznymi obecnymi przy urodzeniu.

na przykład postępujący zanik siatkówki (powszechnie znany jako PRA) jest terminem używanym w odniesieniu do grupy poważnych zaburzeń, które są dziedziczone przez wadliwe geny. Oto definicja weterynarza:

„zanik oznacza częściowe lub całkowite wyniszczenie części ciała. Postępujący zanik siatkówki (pra), to grupa chorób zwyrodnieniowych, które wpływają na te komórki fotoreceptorów. Z tą chorobą, komórki pogarszają się w czasie, ostatecznie prowadzi do ślepoty w dotkniętych psa.”(zobacz źródło)

chociaż PRA może zacząć wykazywać zauważalne objawy u psów w każdym wieku, często pojawia się u szczeniąt niektórych ras.

na przykład, Dogi Niemieckie, Cardigan Welsh Corgi ’ s, Setery Irlandzkie, norweskie Elkhounds, Sznaucery miniaturowe, Collie i Cairn Terriery, są znane jako bardziej narażone na rozwój PRA podczas ich szczeniąt.

z drugiej strony, rasy psów, takich jak Labrador Retriever, Lhasa Apsos, portugalskie psy wodne, Amerykański Cocker spaniele i angielski Cocker spaniele są bardziej podatne na rozwój tego stanu w wieku dorosłym.

jeśli martwisz się o widzenie swojego szczeniaka (lub starszych psów) lub obawiasz się, że mogą odziedziczyć zaburzenia, takie jak PRA, które prowadzą do objawów ślepoty u Twojego psa, porozmawiaj o tym z weterynarzem.

na szczęście dostępne są testy genetyczne dla większości ras psów, które diagnozują PRA, zanim pojawią się objawy. Jest to jeden z bardziej skutecznych sposobów, aby powiedzieć, czy twój pies będzie ślepy.

w bardzo rzadkich przypadkach szczenięta mogą również urodzić się z Mikroftalmią, wrodzoną wadą rozwojową, która poważnie wpływa na oczy.

szczenięta z tą chorobą mają małe i słabo rozwinięte oczy, które ledwo funkcjonują, tylko mają zdolność do co najwyżej dostrzegania niewyraźnych i ciemnych kształtów.

podobnie, anoftalmia jest blisko spokrewnionym stanem, który może powodować narodziny szczeniąt bez oczu w ogóle.

podsumowanie

niestety, podobnie jak ich właściciele, większość psów w końcu osiągnie starość, staje się krucha i cierpi na związane z tym schorzenia. Niestety, nie jest rzadkością dla psów, aby przejść całkowicie ślepy w ich starszych lat, co może powodować zarówno ich właścicieli (i dotkniętych psa) duże ilości stresu.

jednak w przeciwieństwie do ich ludzkich odpowiedników, uważam, że psy lepiej radzą sobie ze ślepotą.

dzięki praktyce starszy pies może niemal całkowicie polegać na swoim niesamowitym zmysle słuchu i węchu, aby poruszać się po domu, co jest szczególnie ważne, jeśli stracił wzrok tylko w jednym oku lub jest częściowo ślepy.

z tego powodu czasami trudno jest właścicielom psów powiedzieć, kiedy ich pies będzie ślepy, co regularnie prowadzi do nieprzewidzianych komplikacji w dół drogi.

nie posmaruję go jednak cukrem.

ślepota może wpływać na jakość życia wielu psów, szczególnie jeśli chodzi o poruszanie się poza domem. W nieznanych obszarach psy całkowicie niewidome lub z zaburzeniami widzenia mogą łatwo się zdezorientować lub przestraszyć, błądzić w niebezpiecznych sytuacjach lub uciekać w strachu przed głośnymi lub nieoczekiwanymi hałasami.

bez odpowiedniej ostrożności ze strony właścicieli, niewidome psy mogą szybko zgubić się, poważnie zranić lub co gorsza.

dlatego ważne jest, aby zrozumieć oznaki ślepoty u psa wcześnie. W ten sposób możesz się przystosować, aby pomóc im się przystosować. Nie tylko pomaga chronić psa przed niebezpiecznymi sytuacjami, ale także zapewnia możliwość wygodniejszego życia psa.

może Ci się spodobać…

  • niektóre testy możesz również zrobić, aby sprawdzić, czy twój pies jest głuchy
  • szanse na oślepienie psa przez śnieg
  • nie pozwól swojemu psu zbliżyć się do balkonu, to może się zdarzyć…
Image in header via https://.com/photos/shiba-inu-dog-blind-smile-profile-262847/
0 akcje

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.