w tym artykule omówiono zasadę działania przetworników poziomu pojemności i sposoby ich wykorzystania do pomiaru poziomu. Aby jednak się z tym dogadać, najpierw przyjrzymy się ogólniejszemu problemowi branży automatyki.

w przypadku większości zmiennych w automatyzacji procesów istnieje wiele zasad do wyboru. Każdy sprzedawca podświetli produkt przy użyciu określonej zasady i ewentualnie powie, aby unikać innych z tego lub innego powodu.

Minicap FTC260 pojemnościowa sonda Punktowa Do lekkich materiałów sypkich

Kup teraz online

odkładając na bok szum, musisz pamiętać, że najlepsze urządzenie do Twojej aplikacji przewyższa dokładność lub cenę. Oczywiście proces wymaga dokładnego, stabilnego i długotrwałego urządzenia. I nie chcesz za dużo za to płacić. Ale Twoja firma potrzebuje lokalnego wsparcia, szybkiej obsługi lub Zdalnej Pomocy ze strony dostawcy. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do tego, jakie będzie odpowiednie rozwiązanie dla Twojej aplikacji.

przypadki użycia nadajnika poziomu pojemności

po spędzeniu czasu w tej branży będziesz miał dobry pomysł, które urządzenia będą działać najlepiej w Twoim procesie. Na przykład, jeśli potrzebujesz poziomu w zbiorniku z lodami, będziesz potrzebował urządzenia bezdotykowego. W ten sposób zmniejszysz ryzyko zanieczyszczenia i unikniesz pewnych rodzajów połączeń procesowych. To ma sens, prawda?

jednak większość zbiorników do lodów wykorzystuje dziś Przetworniki ciśnienia z przyłączami spłukującymi i atestami higienicznymi. Ponieważ nawet jeśli rozwiązanie bezdotykowe, takie jak radar o wolnej przestrzeni, wygląda lepiej dla tego procesu, przemysł zazwyczaj wykorzystuje nadajniki przeznaczone do zastosowań spożywczych.

urządzenie ciśnieniowe będzie działać dobrze, ale jeśli masz niestabilną gęstość produktu, może to wpłynąć na odczyty. Zmiana gęstości zwiększy margines błędu i zmniejszy dokładność. Jeśli wybierzesz radar o wolnej przestrzeni, gęstość nie wpłynie na pomiar.

ale czekaj, możesz powiedzieć. Te czołgi zazwyczaj mają mieszadła, a te zakłócające radary, prawda? Niezupełnie. Tak, większość takich czołgów będzie miała mieszadła. Jednak lody mają wysoką stałą dielektryczną, która neguje ten efekt. Fajnie, prawda?

jak wspomniałem w poprzednim biuletynie, nie widziałem wielu nadajników poziomu pojemności w terenie. Chociaż zasada nie jest nowa, nie znajdziesz tych urządzeń wszędzie. Jeśli masz produkt nieprzewodzący, musisz skalibrować zero i rozpiętość przy pustym i pełnym zbiorniku. Jeśli masz wyższe medium przewodzące, powinna to zrobić kalibracja fabryczna.

z drugiej strony te elastyczne urządzenia pracują w mediach nieprzewodzących i przewodzących. Jednak masz zakres od 1 do 100 mikro-siemens na centymetr, gdzie te urządzenia nie działają tak dobrze. A przetwornik poziomu pojemności powinien nawiązać kontakt z produktem, co stawia je za innymi technologiami. W każdym razie, zobaczmy, jak działa urządzenie.

zasada działania przetworników poziomu pojemności

jak sama nazwa wskazuje, przetworniki poziomu pojemności działają jako Kondensator. Sonda działa jako jedna z płyt kondensatora, a metalowa ściana naczynia jako druga. Medium oddzielające te płyty nazywamy materiałem izolacyjnym (stała dielektryczna, K). Pojemnoĺ „Ä ‡ kondensatora (C) zaleĺľy od powierzchni pĹ’ ytki (a), ich odlegĹ ’ oĹ „ci od siebie (d), oraz od staĹ’ ej dielektrycznej (E).

C= E (K A / d)

  • C = Pojemność w picofaradach (PF)
  • E = stała
  • K= względna stała dielektryczna
  • a= efektywna powierzchnia płyt
  • d = odległość między płytami

gdy masz zbiornik o poziomie zerowym, masz tylko powietrze jako materiał izolacyjny. Gdy produkt zaczyna wypełniać naczynie, materiał ten zmieni się w ciecz lub ciało stałe, zmieniając w ten sposób pojemność. Tak więc pojemność mierzona przez czujnik jest wprost proporcjonalna do poziomu zbiornika.

ta zasada może działać w wielu warunkach procesowych, takich jak zawiesiny, pianki, wysokie ciśnienia i inne. Wartość dielektryczna określi, czy należy użyć częściowo lub całkowicie izolowanej sondy. Na przykład, na przetworniku poziomu pojemności mierzącym wartość do 5, możesz użyć częściowo izolowanej sondy. Ale jeśli wartość jest wyższa niż 5, powinieneś zainstalować w pełni izolowaną sondę.

pamiętaj, potrzebujesz dwóch talerzy. Zwykle masz sondę czujnika jako jedną, a metalową ścianę naczynia jako drugą. Jednak nadal można użyć tej zasady w plastikowym naczyniu. Wystarczy koncentryczna rurka w zbiorniku lub czujnik z podwójnymi elektrodami prętowymi.

Nivector Fti26 pojemnościowa Detekcja poziomu punktowego dla wszystkich rodzajów sproszkowanych i drobnoziarnistych ciał stałych w przemyśle spożywczym

Kup teraz online

Ciągły pomiar poziomu i przełączniki poziomu

zasada ta dotyczy ciągłego pomiaru i przełączników poziomu. W przypadku pomiaru ciągłego sonda powinna obejmować cały zakres pomiarowy. Za pomocą przełącznika poziomu zainstalowany pręt wykrywa poziom tylko w określonym obszarze.

wielu dostawców oferuje te rozwiązania na rynku – Endress + Hauser, VEGA, OMEGA, Siemens i inni. W zależności od dostawcy może być konieczne uzyskanie modelu dla cieczy lub ciał stałych, z całkowicie lub częściowo izolowanym materiałem, z PE, PTFE, PFA i innych.

wniosek

przetworniki poziomu pojemności są proste, ale elastyczne. Jeśli musisz skalibrować urządzenie w terenie pod kątem mediów nieprzewodzących, możesz mieć trochę trudności. Ale w mediach przewodzących instaluje się dość łatwo. Skaluj urządzenie i porównuj jego zalety i wady z innymi, aby zdecydować, co jest najlepsze dla Twojego procesu.

kup pojemnościowe przetworniki poziomu w naszym sklepie internetowym

ten film wyjaśnia szczegółowo pomiar poziomu za pomocą przetworników poziomu pojemności:

jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pomiarze poziomu za pomocą przetworników poziomu pojemności, możesz skontaktować się z naszymi inżynierami, a my chętnie Ci pomożemy.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.