pasek rozrządu jest jedną z najważniejszych części silnika. Jeśli pasek rozrządu jest uszkodzony, ryzykujesz kosztowne naprawy w zakresie tysięcy dolarów. Na szczęście ryzyko można zminimalizować.

jeśli twój pasek rozrządu nie działa, możesz zauważyć pewne objawy, w tym:

  • hałas tykający z silnika
  • awaria silnika
  • nadmierny dym z wydechu
  • brak przewrócenia się silnika
  • uszkodzenie tłoka i/lub zaworu

objawy te różnią się pod względem stopnia ich nasilenia. Niezależnie od zauważonego objawu, należy jak najszybciej wymienić pasek rozrządu, aby chronić silnik przed dalszymi uszkodzeniami.

zacznijmy od podstaw!

tabela Zawartościjak

Co To jest pasek rozrządu?

pasek rozrządu łańcuch rozrządu

zanim przyjrzymy się bliżej objawom i kosztom wymiany paska rozrządu, przyjrzyjmy się, czym jest pasek rozrządu.

nie każdy samochód z silnikiem spalinowym ma pasek rozrządu; niektóre mają zamiast tego łańcuchy rozrządu. Najbardziej znacząca różnica dotyczy materiałów, ponieważ pasek rozrządu jest wykonany z wytrzymałej gumy, podczas gdy łańcuch rozrządu jest wykonany z metalu.

oba służą temu samemu celowi i działają na tej samej zasadzie. Łączą się z wałem korbowym i wałkiem rozrządu, dzięki czemu są synchroniczne i sprawiają, że silnik pracuje płynnie.

krótko mówiąc, pasek rozrządu zapewnia otwarcie zaworów dolotowych i wydechowych, gdy tłoki w cylindrze znajdują się w położeniu dolnym i odwrotnie.

w ten sposób silnik może wydajnie wytwarzać moc, a także zapewnić, że zawory i tłoki nie zderzą się i nie spowodują krytycznych uszkodzeń silnika.

aby uzyskać więcej informacji na temat całego procesu, który sprawia, że twój samochód porusza się, zapoznaj się z naszym artykułem wyjaśniającym, jak działa silnik samochodu.

pasek rozrządu jest również podłączony do pompy wodnej, co oznacza, że wpłynie to nie tylko na tłoki i zawory, ale także na chłodzenie silnika.

Jakie Są Objawy Złego Paska Rozrządu?

pasek rozrządu samochodu

jak wspomniano wcześniej, wiele objawów może pojawić się, gdy pasek rozrządu się zepsuje. Należy jednak pamiętać, że pasy zębate i łańcuchy powinny być wymieniane w regularnych odstępach czasu określonych przez producenta samochodu.

jest to ważne, ponieważ możliwe jest, że pasek rozrządu nagle pęknie, powodując uszkodzenia, które mogą prowadzić do bardzo drogich rachunków za naprawę.

Ogólnie rzecz biorąc, nowoczesne pojazdy mają pasy zębate, które trwają do 100 000 mil. Zaleca się również wymianę pompy wody obok paska rozrządu, ponieważ dostęp do komory może być bardzo czasochłonny.

jeśli nie osiągnąłeś progu zmiany paska rozrządu, ale doświadczasz któregokolwiek z poniższych objawów, powinieneś go JAK NAJSZYBCIEJ sprawdzić.

tykanie z silnika

kobieta przez telefon otwiera maskę samochodu, aby spojrzeć na silnik

tykanie z silnika może oznaczać, że pasek rozrządu jest coraz gorszy i należy go wymienić.

tykanie może być również spowodowane niskim ciśnieniem oleju lub niewystarczającą ilością oleju w układzie smarowania.

dlatego, jeśli zauważysz tykający hałas z silnika, upewnij się, że wszystkie płyny samochodu są napełnione i że nie ma wycieku oleju.

awaria silnika

silnik samochodu z wężami

ponieważ pasek rozrządu odgrywa kluczową rolę w synchronizacji procesu produkcji energii w silniku, logiczne jest, że zły pasek rozrządu może prowadzić do desynchronizacji, powodując awarie.

ten objaw może być również spowodowany wieloma innymi problemami. Mimo to ważne jest, aby jak najszybciej zdiagnozować problem, aby zapobiec niepotrzebnym uszkodzeniom silnika.

nadmierny dym z wydechu

biały dym wydobywający się z rury wydechowej

zimą normalne jest, że opary wydobywają się ze spalin. Jeśli jednak zauważysz nieprawidłową ilość dymu opuszczającego wydech, może to być oznaką złego paska rozrządu.

może się to zdarzyć, gdy zawory wydechowe otwierają się i zamykają w sposób nieuporządkowany, co prowadzi do nieprawidłowych spalin.

Silnik się nie przewraca

człowiek wkłada klucz do blokady zapłonu samochodu

jeśli próbujesz uruchomić samochód, ale słyszysz tylko kliknięcie, możliwe jest, że pasek rozrządu jest uszkodzony. Dźwięk klikania jest wytwarzany przez rozrusznik, ale ponieważ pasek rozrządu nie działa, silnik nie może się obrócić.

mogą istnieć inne powody, dla których twój samochód nie uruchamia się, jeśli licznik kilometrów pokazuje przebieg poniżej regularnego okresu serwisowego paska rozrządu, winowajcą jest prawdopodobnie coś innego.

uszkodzenie tłoka i/lub zaworu

pukanie pręta silnika, koszt naprawy pręta silnika

niezwykle poważnym skutkiem ubocznym jest uszkodzenie tłoków lub zaworów. Jeśli tak się stanie, jest już za późno, aby zrobić coś innego niż naprawa komponentów, co niestety jest drogie.

jeśli pasek rozrządu jest uszkodzony, tłok może uderzyć w zamknięte Zawory z pełną siłą, uszkadzając zarówno Zawory, jak i tłoki.

może to wystąpić podczas jazdy, co może być bardzo przerażającą i niebezpieczną sytuacją. Dlatego niezwykle ważne jest przestrzeganie odstępów między przeglądami i wymiana paska rozrządu, gdy jest to konieczne.

naprawa tego problemu będzie kosztować kilka tysięcy dolarów, z wyłączeniem wymiany paska rozrządu. Jest również bardzo możliwe, że cały silnik będzie musiał zostać złomowany.

koszt wymiany

zły pasek rozrządu

najlepiej, aby wymiana nastąpiła przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów. Interwał wymiany paska rozrządu jest określony przez producenta samochodu i powinien być ściśle przestrzegany.

jeśli chodzi o koszt wymiany paska rozrządu, największym kosztem jest koszt pracy, ponieważ wiele części musi zostać zdemontowanych, aby uzyskać dostęp do paska rozrządu.

jest to również powód, dla którego zaleca się wymianę pompy wodnej, napinaczy i kół pasowych podczas wymiany paska rozrządu. Nie byłoby sensu płacić podobnych kosztów pracy za pompę wody dwa miesiące później.

jeśli chodzi o części, pasek rozrządu kosztuje średnio od 30 do 50 USD. Podobnie jak w przypadku wszystkich części samochodowych, zależy to od konkretnego modelu, którym jeździsz.

jak wcześniej wspomniano, mądrze jest również zmienić pompę wody, napinacz i inne komponenty, co zwiększy koszty naprawy, ale na dłuższą metę jest znacznie bardziej przyjazne dla budżetu.

dostępne są zestawy pasków rozrządu, które obejmują koła pasowe, napinacze, pompę wodną i wszystkie inne elementy, które zaleca się wymienić za pomocą wymiany paska rozrządu.

te zestawy różnią się ceną, ale zwykle są tańsze niż kupowanie każdej części osobno. Spodziewaj się zapłacić od $ 150 do $500 za zestaw paska rozrządu.

praca jest bardzo pracochłonna i jeśli nie czujesz się wyjątkowo komfortowo z samochodami i masz dostępne narzędzia, nie powinieneś robić tego sam.

ze względu na rozległą pracę koszt pracy wynosi średnio od 300 do 500 USD. Ponownie, dlatego należy wymienić inne komponenty w tym samym obszarze i zaoszczędzić pieniądze na potencjalnych kosztach pracy.

podsumowując, koszt wymiany paska rozrządu przywróci ci 500 USD do 1000 USD, ale może być mniejszy (lub większy) w zależności od modelu samochodu i tego, czy zdecydujesz się wymienić inne komponenty (które powinieneś).

podsumowanie

automatyczny pasek rozrządu

pasek rozrządu należy zawsze wymieniać przed pojawieniem się objawów, stosując się do okresów serwisowych podanych przez producenta samochodu.

pasek rozrządu może ulec awarii przed spodziewanym interwałem. Jeśli tak się stanie, ważne jest, aby rozpoznać objawy i rozwiązać problem tak szybko, jak to możliwe.

objawy, które mogą pojawić się, gdy pasek rozrządu się zepsuje, obejmują awarię silnika, tykający hałas z komory silnika i nadmierny dym z wydechu.

zamiast pasków rozrządu niektóre samochody mają łańcuchy rozrządu, które działają na tej samej zasadzie, ale zwykle trwają dłużej.

złamany pasek rozrządu może mieć bardzo poważne konsekwencje, które mogą skutkować rachunkiem naprawczym w wysokości kilku tysięcy dolarów. Bardzo ważna jest zmiana paska rozrządu zgodnie z harmonogramem.

sam pasek rozrządu nie jest bardzo drogi, ale jego wymiana jest skomplikowana, co sprawia, że koszty pracy są bardzo wysokie. Inne komponenty również powinny zostać wymienione,co przynosi w sumie $ 500 do $1000.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.