” nudzę się!”To okrzyk bojowy dzieciaków. Zanim jednak przygotujesz się do wypełnienia tego harmonogramu lub zaplanowania zajęć, poświęć chwilę na rozważenie korzyści — Tak, Korzyści-z nudy dla dzieci i pomóż im nauczyć się, jak się z nią przytulać.

„w rzeczywistości nie mieliśmy na to słowa Aż do XIX wieku”, mówi Dr. Dibya Choudhuri, profesor z programu doradczego na Eastern Michigan University w Ypsilanti. Nuda szybko dostała kiepskiego rapu, ale to naprawdę nie jest złe.

„to normalne ludzkie emocje” „Próba uniemożliwienia dzieciom doświadczania tego jest prawdopodobnie niezdrowa.”

i ma warstwy, mówi Liz Tertell, M. Ed., starszy instruktor w Erikson Institute early childhood graduate school w Chicago.

„myślę, że trzeba trochę przełamać nudę” Czy dzieci mówią: „nie bawię się”, pyta, czy „Nie wiem, co robić”?

poza tym warto oddzielić konstruktywną nudę, która jest pełna potencjału, od bezmyślnego stukania w urządzenie cyfrowe. „To bierna nuda, której dzieci nawet nie rozpoznają jako nudy”, mówi Choudhuri.

to wszystko jest ważne do rozważenia, zwłaszcza, że rodziny dostosowują się do bycia w bliskich kwartałach przez tygodnie ze względu na zamówienia pobytu w domu w Michigan i Illinois, mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19.

oto bliższe spojrzenie na to, dlaczego nuda jest OK-i 13 sposobów, aby pomóc dzieciom w pracy z nią.

nuda jako dobrodziejstwo

największą korzyścią dla nudy jest to, że naturalnie pobudza kreatywność.

„nuda jest motywatorem do zrobienia czegoś innego, do przejścia do czegoś bardziej interesującego” – mówi Choudhuri. „Konstruktywna nuda może rozwinąć kreatywność. Dzieci szczególnie muszą znaleźć sposoby na rozrywkę lub zaangażowanie się.”

i takie” samodzielne ” działanie jest zawsze potężniejsze niż rodzic dyktujący porządek obrad-dodaje.

kolejna korzyść? „Prowadzi do znalezienia własnych zainteresowań i pasji”, mówi Tertell. „Jeśli ktoś zawsze gotuje dla mnie, to naprawdę różni się od powiedzenia:” co się dzieje ,gdy robię kanapkę i dodaję coś, czego nigdy wcześniej nie robiłem?””

wszystko to może prowadzić do przeciwieństwa nudy: rzeczy zwanej flow. Tak się dzieje, gdy dzieci naprawdę się czymś zajmują i tracą poczucie czasu.

to z kolei buduje umiejętności samoregulacji, jest w stanie kontrolować swoje ciało i słuchania innych ludzi, mówi Tertell. „Graj i udawaj, to jest to, co robisz, gdy się nudzisz”, dodaje, a to otwiera wiele drzwi.

Stop I wonder.

zacznij od tego, aby twoje dzieci otworzyły oczy i zauważyły, co jest tuż przed nimi.

„kiedy jesteś tak zaplanowany, nie masz czasu, aby się zatrzymać i zastanowić” – mówi Tertell. „Chodzi o to, co by się stało, gdyby … ? Co mogłem zrobić z … ? Gdzie się zmieszczę w … ?”

jeśli Twoje dziecko jest zafascynowane mrowiskiem i zadaje pytania, zatrzymaj się i bądź z nim ciekawy. Tertell zna nauczyciela, który zabierał dzieci na spacer Przyrodniczy. Zauważyli roślinę mleczną, a tył liścia był pokryty mszycami.

dzieci były ciekawe. Nauczycielka przyznała, że nie wiedziała, co to jest. Zapytała: „Jak możemy się dowiedzieć?”To przerodziło się w całe badanie na temat różnych błędów, wraz z dużą ilością googlowania i czytania książek.

Pielęgnuj uważność.

to nie musi być skomplikowane. „Po prostu oddychaj i bądź w stanie skontaktować się ze sobą, jeśli jesteś znudzony”, mówi Choudhuri. „Pomyśl o tym, co chcesz zrobić. Eksploruj.”Maluchy są doskonałym źródłem inspiracji, dodaje.

„bardzo małe dzieci tak małe, jak 2 lub 3, mogą robić wspaniałe oddychanie. Potrafią się tak pięknie uspokoić.”Aby wyjaśnić oddychanie, używaj języka dostosowanego do wieku-napełniaj brzuchy tak, jakby miały zdmuchnąć świeczkę urodzinową lub powąchać kwiat. „Możesz tak jakby mówić o tym, jak oddycha.”

Reset ” wyuczona bezradność.”

pomysł, że dziecko dosłownie nie ma nic do roboty, nie współgra z Choudhuri, który od ponad 20 lat jest doradcą zawodowym.

Jeśli tylko siedzą i czekają, To jest to wyuczona bezradność. Pewnie dałbym radę.”

jedną z wspaniałych taktyk jest posiadanie pudełka z rękodziełem lub złomem, aby wskazać, kiedy dzieci są zagubione. „Mają opcje. Decydują, jak ich używać do gry. Dzieci się bawią.”

Graj, Graj, Graj.

jeśli chodzi o to, dlaczego zabawa jest tak ważna w tym wszystkim, Tertell wskazuje na wykład psychiatry Stuarta Browna, który przeprowadził wiele badań na ten temat.

” co jest przeciwieństwem sztuki?”pyta. „Większość ludzi powie” praca. Ale przeciwieństwem zabawy jest depresja. Zabawa to tak naprawdę idea angażowania się w materiały, pomysły i z innymi ludźmi. To bardzo ważne w tym wszystkim. Może się zgubić, gdy nie mamy czasu na spowolnienie.”

szczególnie podczas tej kwarantanny użyj swojego” spowolnienia ” czasu, aby ożywić grę. Buduj z klocków. Spraw, by rzeczy upadły. Rozmawiajcie. Idź na spacer. Zapytaj dzieci: „kim chcesz być?”Wypróbuj gry karciane, planszowe i udawaj.

„Naucz swoje dzieci niektórych gier, w które grałeś” jako dziecko, tertell mówi, czy to chińska skakanka, czy ryba. „Łączysz się ze swoim dzieckiem w inny sposób.”

Bonus: Stwórz zakątek, aby podzielić się tymi doświadczeniami. Tertell uwielbiała robić forty z prześcieradeł, kiedy jej syn, teraz 22, był mały. Te specjalne miejsca są idealnym miejscem do siedzenia, rozmowy, czytania i zabawy.

opowiadaj historie.

„poproś ich, aby napisali ci historię, a potem ją napisz” – sugeruje Tertell. „Co za niesamowita aktywność czytania i pisania dla małych dzieci.”Dowiesz się, co ich interesuje — a kiedy to zapiszesz i zachowasz, pokażesz im, co mówią i robią, co jest dla Ciebie ważne.

dla jej syna przerodziło się to w pomysł napisania komiksu o „naukowcu”, który przeprowadza różne eksperymenty. „Byli naprawdę zabawni!”

Zrób miejsce na ’ me time.”

To nieplanowana, wolna od aktywności Strefa. Zamiast „znudzony czas”, Choudhuri nazywa go ” mój czas.”Może być w miejscu w pokoju Twojego dziecka lub … dlaczego nie zobaczyć, gdzie Twoje dziecko uważa, że powinno być?

” zdecydowanie zaangażuj dzieci w tworzenie tych przestrzeni, jakkolwiek małych. A potem pozwól na bałagan. Że ich przestrzeń” ja Czas „może nie wygląda jak ogród Zen, który masz na myśli, ale jest ich”, nawet jeśli jest to stos Wypchanych Zwierząt.

jeśli zainspirujesz się, Podziel się tym z dziećmi. „To jest wspaniałe. Wiesz, myślę, że ja też potrzebuję własnej przestrzeni. Chcesz mi pomóc w kreowaniu mojej przestrzeni?”

cała rodzina może wziąć trochę” czasu dla mnie ” po kolacji, w środku poranka, przed drzemką lub w dowolnym momencie, który wybierzesz we własnych przestrzeniach.

marzyć i rozmyślać.

te rzeczy na pewno dzieją się podczas ” me time.”Tertell wspomina,” pamiętam, jak siedziałem na zewnątrz w hamaku, kiedy byłem młody i po prostu myślałem, łącząc się ze sobą, będąc bardziej introspekcyjnym.”To trudna rzecz dla dzieci do rozwoju, jeśli rodzice są zawsze „na” z nimi — ale to bąbelki podczas ” nudy.”

dla starszych dzieci mówi: „nadszedł czas, aby pomyśleć o tym, kim jesteś i dać sobie trochę czasu i przestrzeni.”

podczas kryzysu COVID-19 dodaje: „to dobry czas, aby nauczyć dzieci, jak złagodzić stres i niepokój, zwolnić i być w porządku tylko z samym sobą.”

dla młodszych dzieci, które są bardziej konkretnymi myślicielami, materiały są językiem.”Więc daj im kilka markerów, czysty papier i proste wyzwanie lub pytanie, na przykład” może mógłbyś narysować obraz tego, jak wygląda w naszym domu?”

weź też pod uwagę osobowości dzieci. Niektórzy są bardziej autofleksyjni, a inni chcą i muszą być z innymi. „Jaki jest ich temperament? Czego potrzebują?”

Ogranicz cyfrową nudę.

pamiętasz, jak Choudhuri powiedział, że cyfrowa nuda jest często „bierna”? Pomóż nastolatkom i nastolatkom uniknąć tej pułapki, koncentrując się na tym, co ich urządzenia robią najlepiej: towarzysko.

„rodzice nie powinni odcinać cyfrowych połączeń z przyjaciółmi. Ta więź emocjonalna jest ważna ” – wyjaśnia. „Ale powiedziałbym, że skrócenie czasu ekranu jest również ważne”, ponieważ dość często „po prostu otrzymują dane wejściowe” ze swoich urządzeń cyfrowych, a nie angażują się z nimi.

zrób trochę na raz.

Zarządzanie nudą to nie maraton. Jeśli na przykład pracujesz nad zagadką, ustaw ją w miejscu, w którym możesz ją połączyć i wrócić do niej później. To także okazja do nauki, wyjaśnia Tertell. Czasami potrzebujemy przerw, aby znaleźć te wybuchy jasności lub Odnowiony wigor, aby kontynuować.

„nuda prowadzi również do umiejętności rozwiązywania problemów” „Co ja teraz zrobię? Ta idea nieustępliwości.”Spróbuj, budując coś z dziećmi. Tertell sugeruje użycie czerwonych kubków Solo. Odwróć je do góry nogami i spróbuj zabawnych wyzwań. Jak wysoko możesz to zrobić? Możesz zbudować wieżę, do której wejdziesz?

Posłuchaj prawdziwej wiadomości.

„kiedy młodsze dzieci mówią 'jestem znudzony’, to o co tak naprawdę proszą, to O uwagę ” – mówi Choudhuri. Zgadza się: nie potrzebują sterty rzeczy do zrobienia.

„nie można rozwiązywać ich nudy, ale angażować się z nimi w ich nudę” „Spotykasz tę potrzebę uwagi”, jednocześnie mówiąc: „wierzę w ciebie, że znajdziesz coś do zrobienia. Próbowałeś przeglądać swój pokój?”

dobrze też mieć zasadę, że kiedy już skończą, to też powinny posprzątać.

prace domowe na czas.

ten dotyczy szczególnie nastolatków-którzy nawet w ogóle zgłaszają, że są” znudzeni ” w większej liczbie niż kiedykolwiek.

„są znacznie bardziej autonomiczni, ale nadal potrzebują wytycznych dotyczących tego, co powinni robić”, mówi Choudhuri. „W tych czasach mają swoje obowiązki lub nadal mają zadania, które mają do wykonania. Mogą dowiedzieć się, jak i kiedy zamierzają to zrobić”, ale te wymagania powinny pozostać takie same.

pomóż im uniknąć tej chęci zostania do 4 rano i obudzenia się o 13-dodaje. Miesza się ze zdrowym wzorcem snu – i ” miesza się z wykorzystaniem tego czasu do spędzania czasu z innymi ludźmi.”Łącznie z mamą i tatą.

bądź wzorem do naśladowania.

czy ty ciągle jesteś na przysłowiowym kole chomika? Spójrz na tempo, które ustawiasz.

” co robią rodzice, gdy się nudzą? Czy wszyscy przy stole wyjmują smartfony, zamiast po prostu siedzieć przez jakąś niezręczną rozmowę?”Choudhuri mówi. Zachęcając dzieci do odkrywania siebie i „czasu dla mnie”, mówi ,” muszą również widzieć rodziców, którzy nie są w ciągłym ruchu.”

pomaga również znormalizować nudę. „Wczuj się w dziecięcą nudę” – dodaje. „Bo prawda jest taka, że nuda niekoniecznie jest przyjemna. Powiedz: „tak, Wiem co masz na myśli, też czasami tak czuję. Ciężko wiedzieć, co robić.””

niech latają solo.

to może być najtrudniejsze ze wszystkich, ale to kluczowe. Pozwól dzieciom po prostu doświadczyć ich nieustrukturyzowanego czasu.

jeśli pracujesz w domu i potrzebujesz na przykład połączenia telefonicznego, ustal podstawowe ramy: będziesz zajęty przez określoną ilość czasu, a oto coś, co twoje dzieci mogą zrobić, mówi Tertell — „i ufając im, że to zrobią.”

albo, jako inny przykład, może spróbują zrobić ciasto do gry? Daj im przepis i kilka podstawowych wskazówek. Przypomnij im, że w razie potrzeby nie jesteś daleko.

„to ten pomysł czasu, który dajesz dzieciom i pozwalasz im robić rzeczy na własną rękę, jest dobry i OK” – mówi Tertell. „Niech dzieci mają czas na swoje pomysły. Powiedz: „możecie przyjść i zadać mi pytanie.'”

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.