najlepszy czas na przyjmowanie witamin suplementy Medycyna wagnerokasaki/Getty Images
 • najlepszy czas na przyjmowanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina D, A i K, to posiłek zawierający tłuszcze.
 • powinieneś przyjmować rozpuszczalne w wodzie witaminy, takie jak witamina C, B12 i B6 rano na czczo.
 • weź multiwitaminy lub witaminy prenatalne z posiłkiem lub przekąską zawierającą tłuszcz i szklankę wody.
 • odwiedź Insider ’ s Health Reference library, aby uzyskać więcej porad.

jeśli bierzesz wiele witamin i suplementów, może być trudne, aby wiedzieć, jak odmierzyć każdą dawkę. Oto najlepszy czas, aby je wziąć i dlaczego ma to znaczenie.

Dlaczego czas ma znaczenie

możesz chcieć przyjmować witaminy i suplementy w określonych porach dnia w oparciu o ich działanie, mówi Dimitar Marinov, MD, adiunkt na Uniwersytecie Medycznym w Warnie, Bułgaria.

na przykład:

 • Magnez pomaga w relaksacji i śnie, więc najlepiej jest przyjmować na kolację, mówi Marinov.
 • Melatonina również indukuje sen, więc powinieneś ją przyjąć jedną do dwóch godzin przed snem.
 • witamina C może powodować niestrawność, więc niektórzy wolą przyjmować ją z jedzeniem, aby złagodzić nudności lub zaparcia.

najlepsze witaminy na pusty żołądek

powinieneś przyjmować rozpuszczalne w wodzie witaminy i minerały na pusty żołądek, ponieważ twoje ciało będzie łatwiej wchłaniać i metabolizować je, mówi Alana Kessler, zarejestrowany dietetyk i konsultant ds. żywienia z siedzibą w Nowym Jorku.

witaminy rozpuszczalne w wodzie rozpuszczają się w wodzie i zawierają witaminę C i wszystkie witaminy z grupy B. Należy również wziąć te witaminy z pełną szklanką wody, aby pomóc rozbić je do wchłaniania, Stephenson mówi.

ponieważ te witaminy są najbardziej skuteczne, gdy są przyjmowane na pusty żołądek, najlepiej jest przyjmować je rano, mówi Kessler.

witaminy z grupy B, w szczególności, wykazano, aby zwiększyć energię i nastrój u osób, które mają ich niedobór. Przegląd 2020 wykazał, że niedobory witamin z grupy B i C, żelaza i magnezu mogą powodować zmęczenie, a suplementacja może pomóc.

inne witaminy najlepiej przyjmowane na pusty żołądek to:

 • żelazo. Dzieje się tak dlatego, że niektóre pokarmy, zwłaszcza nabiał, mogą blokować wchłanianie żelaza. Witamina C pomaga organizmowi wchłaniać żelazo, więc jeśli przyjmujesz suplement żelaza, najlepiej połączyć go z witaminą C.
 • probiotyki. Niektóre rodzaje probiotyków, takie jak te zawierające Lactobacillus i Bifidobacterium, okazały się najbardziej skuteczne, gdy podjęte do 30 minut przed posiłkiem.

najlepsze witaminy do spożycia podczas posiłku

witaminy rozpuszczalne w tłuszczach należy przyjmować podczas posiłków lub przekąsek zawierających tłuszcz, takich jak awokado, żółtka jaj lub oliwa z oliwek, dla prawidłowego wchłaniania.

przyjmowanie tych witamin z pokarmem zapewnia optymalne uwalnianie enzymów żółciowych i trzustkowych w żołądku, które są wymagane do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, mówi Marinov.

witaminy rozpuszczalne w tłuszczach obejmują:

 • Witamina D
 • witamina E
 • witamina A
 • witamina K

Dla niektórych osób najbardziej sensowne jest przyjmowanie tych witamin podczas posiłku, takiego jak lunch lub kolacja, ale niekoniecznie musisz. Każde jedzenie z tłuszczem, takie jak hummus lub garść orzechów, może pomóc w rozbiciu tych witamin.

inne suplementy, które należy przyjmować z jedzeniem, obejmują:

 • węglan wapnia. To dlatego, że kwas żołądkowy wytwarzany podczas jedzenia pomaga organizmowi wchłonąć ten rodzaj wapnia. Z drugiej strony cytrynian wapnia można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku,więc pamiętaj, aby sprawdzić etykietę, aby zobaczyć rodzaj wapnia, który zawiera twój suplement.
 • multiwitaminy. Zawierają one zarówno rozpuszczalne w wodzie, jak i rozpuszczalne w tłuszczach witaminy, więc należy je przyjmować z jedzeniem, aby zapewnić wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
 • Przyjmowanie magnezu na pusty żołądek ma działanie przeczyszczające i może powodować biegunkę.

kiedy przyjmować witaminy prenatalne

witaminy prenatalne zazwyczaj zawierają zarówno rozpuszczalne w wodzie, jak i rozpuszczalne w tłuszczach witaminy w jednej tabletce. Najlepszy czas na przyjmowanie prenatalnych witamin może się różnić w zależności od indywidualnych czynników zdrowotnych, więc porozmawiaj z lekarzem. Mogą również rozstrzygnąć żołądek, więc może pomóc przyjmowanie ich z jedzeniem.

„ponieważ rozstrój żołądka jest bardziej prawdopodobny w ciąży, polecam przyjmowanie prenatalnych witamin z jedzeniem, wystarczy mała przekąska z odrobiną tłuszczu” „Może to być najlepszy sposób, aby utrzymać witaminę w dół, optymalnie absorbować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i tylko minimalnie wpływać na wchłanianie witamin rozpuszczalnych w wodzie.”

pora dnia, w której przyjmujesz suplementy, jest mniej ważna niż to, czy przyjmujesz je z jedzeniem, czy nie. Przyjmuj witaminy rozpuszczalne w wodzie, takie jak witamina C i kwas foliowy na pusty żołądek oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witaminy A, E, D I K z pokarmem zawierającym tłuszcz, aby zapewnić prawidłowe wchłanianie. Należy również przyjmować multiwitaminy lub prenatalne witaminy z przekąską lub posiłkiem.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.