podczas gdy wielu z nas korzysta z usług Google w takiej czy innej formie, bardzo niewielu wydaje się wykorzystywać funkcję przenośnego serwera SMTP dostarczaną z pocztą e-mail Gmail i Google Apps. Serwer SMTP Google jest niezawodny i bezpłatny. Zamiast zarządzać osobistym serwerem SMTP na obciążeniu CloudSigma, serwer SMTP Google można ustawić za pomocą prawie każdego skryptu lub programu, aby łatwo wysyłać wiadomości e-mail.

w tym przewodniku pokażemy Ci, jak korzystać z serwera SMTP Google.

serwer SMTP Google

protokół SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) to zestaw poleceń kierujących przesyłaniem wiadomości e-mail. Kiedy wysyłamy wiadomość e-mail, przechodzi ona z klienta poczty (Outlook, Gmail, Thunderbird itp.) do serwera SMTP. Jest to serwer, który przekazuje wiadomość e-mail do serwera poczty e-mail odbiorcy. Odbiorca otrzymuje wiadomość e-mail po pobraniu jej z serwera za pośrednictwem protokołu POP3 lub IMAP.

serwer Google SMTP jest serwerem zewnętrznym. Serwerem internetowym byłby SMTP, który domyślnie oferują usługi hostingowe. Aby korzystać z tego serwera, potrzebujemy dostępu do konta Gmail lub poczty e-mail Google Apps.

oto kilka powodów, dla których warto wybrać serwer Google SMTP:

 • niezawodność: w przeciwieństwie do innych serwerów SMTP, nie używa portu 25. Pomaga to uniknąć oznaczania spamu i oferuje lepszą dostawę wiadomości e-mail.
 • wygodne: nie ma potrzeby konfigurowania serwera osobistego, o ile używasz VPS.
 • bezpieczeństwo: serwer SMTP Google wymaga uwierzytelniania dwuskładnikowego. Wszystkie wysłane e-maile są również archiwizowane na serwerze Google.

jednak serwer SMTP Google ma pewne ograniczenia. Liczba wychodzących wiadomości e-mail jest ograniczona do 100 wiadomości e-mail dziennie. Miesięczny limit wychodzących wiadomości e-mail jest ograniczony do 3000 wiadomości e-mail miesięcznie. W zależności od liczby e-maili, które musisz wysłać i odebrać, może to być wielką wadą.

Konfigurowanie serwera SMTP Google

serwer SMTP Google wymaga uwierzytelnienia z konta Gmail lub Google Apps. Oto jak skonfigurować go w kliencie/aplikacji poczty e-mail. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat konfiguracji serwera SMTP Google, sprawdź tę stronę pomocy Google.

w przypadku przychodzących wiadomości użyj następującej konfiguracji:

 • Serwer: imap.gmail.com
 • wymaga SSL: Tak
 • Port: 993

w przypadku poczty wychodzącej użyj następującej konfiguracji:

 • Serwer: smtp.gmail.com
 • Wymaganie SSL: Tak
 • Wymaganie TLS: tak (jeśli jest dostępne)
 • Wymaganie uwierzytelniania: tak
 • Port Dla SSL: 465
 • Port dla TLS/STARTTLS: 587

jeśli chodzi o nazwę użytkownika i hasło, będą to te, których używasz do swojego konta Google. Należy pamiętać, że Google może nie zezwalać na połączenie z niektórymi klientami lub aplikacjami, Jeśli nie uważa ich za bezpieczne. W takiej sytuacji Korzystanie z serwera zostanie zablokowane. Musisz zapoznać się z wymaganiami bezpieczeństwa Google, aby upewnić się, że wdrażasz najlepsze podejście do klienta poczty e-mail lub aplikacji.

oprócz wszystkich tych szczegółów konfiguracji konto Gmail lub G Suite musi mieć włączony IMAP, aby klient/aplikacja mogła z nim współpracować.

Konfigurowanie serwera SMTP Google przy użyciu Thunderbird

w poniższym przykładzie sprawdź, jak skonfigurować serwer SMTP Google przy użyciu Mozilla Thunderbird. Thunderbird to niesamowity klient poczty e-mail, który jest dostępny dla wszystkich głównych platform (Windows, Linux i macOS). Jest prosty w konfiguracji i obsługuje wszystkie niezbędne protokoły (IMAP, SMTP, szyfrowanie SSL/TLS itp.). Thunderbird jest również zaufany przez Google.

najpierw zaloguj się na swoje konto Gmail lub G Suite. Przejdź do ustawień >> Zobacz wszystkie ustawienia:

panel ustawień Gmaila

z zakładki „przekazywanie i POP/IMAP” wybierz „Włącz IMAP” w sekcji „dostęp IMAP”. Kliknij „Zapisz zmiany” po zakończeniu:

włącz imap

teraz otwórz Mozilla Thunderbird. Jeśli aplikacja zostanie uruchomiona po raz pierwszy, automatycznie otworzy się monit o dodanie nowego konta:

dane użytkownika thunderbird

wprowadź informacje niezbędne do założenia konta Google lub G Suite:

skonfiguruj konto

po kliknięciu „Kontynuuj” Thunderbird powinien automatycznie załadować konfigurację serwera. Jeśli chcesz, możesz również ręcznie ustawić wszystkie parametry. Aby to zrobić, kliknij przycisk „Ręczna konfiguracja”:

 manual Config server serwer SMTP

po wykonaniu tego kroku pojawi się strona internetowa z monitem o zalogowanie się przez Google login.

dane użytkownika google

musisz zezwolić Mozilli Thunderbird na dostęp do konta:

Uprawnienia google serwer SMTP

Thunderbird powinien być gotowy do pracy. Po dodaniu nowego konta Thunderbird pobierze wszystkie wiadomości e-mail z konta Google. To zajmie trochę czasu. Jednak powinien być gotowy do użycia od razu.

konfiguracja serwera SMTP thunderbird

wniosek

serwer SMTP Google jest niesamowitą usługą, która jest dostępna za darmo dla wszystkich użytkowników Usługi Google. Jedynym minusem tej usługi jest Liczba e-maili wysyłanych dziennie. Limit jest odświeżany co 24 godziny. Teraz możesz skorzystać z tego darmowego serwera.

Happy computing!

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.