Historia Ameryki jest pełna przykładów wybitnych sportowców, którzy służyli w wojsku amerykańskim. Do tej pory setki tysięcy odważnych mężczyzn i kobiet walczyło za nasz kraj. Lista ta reprezentuje znanych sportowców, którzy byli bohaterami wojskowymi, mimo że byli w pełni zaangażowani w sport zawodowy.

ci ludzie zrezygnowali ze sławy i fortuny, które wynikałyby z bycia profesjonalnym sportowcem, aby służyć swojemu krajowi i bronić naszej wolności. Wielu z nich poświęciło więcej, poświęcając swoje życie na froncie I Wojny Światowej, II Wojny Światowej, Wojny w Wietnamie oraz ostatnich wojen w Iraku i Afganistanie.

Pat Tillman

Patrick Daniel Tillman był profesjonalnym graczem futbolu amerykańskiego, który cieszył się bardzo udaną karierą w National Football League (NFL) z Arizona Cardinals, dopóki nie zaciągnął się do Armii Stanów Zjednoczonych w czerwcu 2002 po atakach z 11 września. Jego służba w Iraku i Afganistanie, a następnie śmierć były przedmiotem dużej uwagi mediów. W pewnym momencie odrzucił kontrakt wart 3,6 miliona dolarów na walkę z terroryzmem.

w 2004 roku Tillman zginął tragicznie w Afganistanie, w wyniku wielu kontrowersji, które nastąpiły po tej sprawie.

 Pat Tillman był Rangerem i wielkim patriotą
Pat Tillman był niezwykłym człowiekiem, który porzucił swoje luksusowe życie, aby bronić swojego kraju. To zasłużyło na jego miejsce wśród sportowców, którzy służyli na amerykańskiej liście wojskowej (Foto: XY)

Pat Tillman był pierwszym zawodowym piłkarzem, który zginął w walce od czasów Boba Kalsu, który zginął w wojnie wietnamskiej w 1970 roku. Tillman został pośmiertnie awansowany ze stopnia specjalisty na kaprala. Otrzymał również pośmiertne medale Silver Star i Purple Heart. Dziś Tillman, który służył jako Ranger w 75th Ranger Regiment jest synonimem słynnych sportowców, którzy służyli w armii USA.

zawód: sportowiec, futbolista Amerykański
wiek: zmarł w wieku 28 lat (1976-2004)
miejsce urodzenia: Fremont, Kalifornia, Stany Zjednoczone Ameryki
Szkoły: Arizona State University,Leland High School
przyczyna śmierci: Friendly fire, Firearm, Gunshot
miejsce śmierci: Spera, Afganistan

Roger Staubach

Roger Staubach, lepiej znany pod pseudonimami Captain America i Captian Comeback jest byłym rozgrywającym Futbolu Amerykańskiego w National Football League (NFL). Ukończył Akademię Marynarki Wojennej w 1965 roku i od razu rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej, zanim wstąpił do Dallas Cowboys w 1969 roku.

Staubach zdobył swoje miejsce na liście sportowców, którzy służyli na amerykańskiej liście wojskowej podczas służby w Wietnamie jako oficer zaopatrzenia przez rok. Staubach rozważał pozostanie w wojsku na pełny etat, ale znalazł się w sytuacji braku piłki nożnej.

 Roger Staubach znany sportowiec i weteran wojskowy
Roger Staubach, lepiej znany pod pseudonimami Captain America i Captian Comeback jest byłym rozgrywającym Futbolu Amerykańskiego w National Football League (NFL). (Fot. XY)

zawód: futbolista Amerykański
wiek: 73
miejsce urodzenia: Cincinnati, Ohio,Stany Zjednoczone
szkoły: New Mexico Military Institute, Purcell Marian High School, United States Naval Academy

Bob Feller

lista najwybitniejszych sportowców, którzy służyli w armii USA nie byłaby kompletna bez Boba Fellera. Spędził sześć pełnych sezonów w Major League, od 1936-1941, i miał zwolnienie z draftu rodzinnego, ale kiedy usłyszał w radiu, że Japończycy właśnie zbombardowali Pearl Harbor, wiedział, co musi zrobić. Znany był pod pseudonimami „the Heater from Van Meter”, „Bullet Bob”i” Rapid Robert”. Feller był pierwotnie przydzielony do treningu fizycznego

to ciekawe, że Feller był pierwotnie przydzielony do treningu fizycznego, ale nalegał na walkę. Ostatecznie został przydzielony jako kapitan broni i pełnił tę funkcję do czasu powrotu do Major League w 1945, aby kontynuować karierę w Hall of Fame.

 Bob Feller słynny weteran
Bob Feller spędził sześć pełnych sezonów w głównych ligach (fot. XY)

po zakończeniu wojny Feller został zwolniony ze stanowiska Bosmana 22 sierpnia 1945 roku. Feller został odznaczony sześcioma wstążkami kampanii i ośmioma gwiazdami bojowymi podczas służby na misjach na Pacyfiku i północnym Atlantyku, a w późniejszym okresie został honorowym członkiem Zielonych Beretów. Najbardziej znani sportowcy, którzy służyli na amerykańskiej liście wojskowej, nie byliby kompletni bez niego.

zawód: baseballista,żeglarz
wiek: zmarł w wieku 92 lat (1918-2010)
miejsce urodzenia: Van Meter, Iowa, USA
Szkoły: Van Meter Elementary School
przyczyna śmierci: białaczka
miejsce śmierci: Cleveland, Ohio,Stany Zjednoczone Ameryki
dzieci: Bruce Feller, Martin Feller, Steven Feller

Jack Lummus

Jack Lummus rozpoczął swoją obiecującą karierę piłkarską w New York Giants w 1941 roku, ale wojna była na bramce, więc w 1942 roku zaciągnął się do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Swoją drogę do chwały walczył w wielu bitwach. Jedna z bitew była dla niego końcem podróży.

Jack Lummus
Jack Lummus miał znakomitą karierę piłkarską (fot. XY)

walczył i zginął w bitwie pod Iwo Jimą podczas ii Wojny Światowej i otrzymał Medal Honoru za swoją służbę.

po jego śmierci dowódca Lummusa napisał do matki:

Jack bardzo niewiele cierpiał, bo nie żył długo. Widziałam Jacka zaraz po tym, jak został trafiony. Ze spokojem, spokojem i samozadowoleniem Jack powiedział: „Nowojorscy Giganci stracili dobrego człowieka. Wszyscy straciliśmy dobrego człowieka.

zawód: futbolista Amerykański
wiek: zmarł w wieku 30 lat (1915-1945)
miejsce urodzenia: Teksas, Stany Zjednoczone Ameryki
Szkoły: Baylor University, Texas Military College
przyczyna śmierci: zabity w akcji
miejsce śmierci: Iwo Jima, Japonia

Bob Kalsu

Bob Kalsu był zawodowym piłkarzem, który zginął w walce. Zginął tragicznie po wezwaniu do służby w Wietnamie w 1969 roku. Miał przed sobą obiecującą karierę po tym, jak został wybrany debiutantem roku w 1968 roku.

 Bob Kalsu znany weteran wojskowy i zawodowy sportowiec
kolejny zawodowy piłkarz, który zginął w walce (fot. XY)

Kalsu wstąpił do armii USA jako podporucznik i przybył do Wietnamu w listopadzie 1969 roku jako część 101 Dywizji Powietrznodesantowej. Zginął w akcji 21 lipca 1970 roku, gdy jego jednostka znalazła się pod ostrzałem moździerzowym nieprzyjaciela w FSB Ripcord w pobliżu doliny a Shau.

zawód: futbolista Amerykański
wiek: zmarł w wieku 25 lat (1945-1970)
miejsce urodzenia: Oklahoma City, Oklahoma, Stany Zjednoczone Ameryki
szkoły: University of Oklahoma
miejsce śmierci: Th?a Thiên-Hu? Prowincja, Wietnam
dzieci: James Robert Kalsu Jr.

Yogi Berra

zanim Yogi Berra rozpoczął swoją słynną karierę baseballową w New York Yankees. W trakcie swojej kariery był powszechnie uważany za jednego z najlepszych łapaczy w historii baseballu. Karierę sportową zakończył, kiedy został wybrany do Baseball Hall of Fame w 1972 roku.

Yogi Berra słynny weteran
Yogi Berra był słynnym baseballistą, który grał dla New York Yankees (fot. XY)

inna część jego życia doprowadziła go do służby w US Navy w latach 1944-1945, gdzie brał udział w słynnej inwazji D-Day na plażę Normandii podczas ii Wojny Światowej. Berra był odpowiedzialny za wystrzeliwanie rakiet w Niemieckiej obronie na plaży Omaha. Jego służba wojskowa doprowadziła go do listy wybitnych sportowców, którzy służyli w armii USA.

zawód: Menedżer, baseballista, trener, aktor, pisarz
wiek: 90
miejsce urodzenia: The Hill, USA, St.Louis, Missouri
dzieci: Dale Berra, Tim Berra, Larry Berra

Ted Williams

Ted Williams stworzył jedne z najbardziej zdumiewających startów w historii baseballu i zrobił to wszystko, gdy brakowało wielu lat, służąc w wojsku. Williams walczył w ii Wojnie Światowej i w wojnie koreańskiej. W latach 1943-1945 służył w marynarce jako pilot i strzelec. Williams po raz kolejny powrócił do wojska w 1952 roku, gdzie brał udział w wojnie koreańskiej.

Ted Williams słynny sportowiec, który służył w armii USA
Ted Williams przedstawił jedne z najbardziej zdumiewających statystyk w historii baseballu (fot.)

Williams odbył 39 misji bojowych w Korei, zdobywając medal lotniczy z dwiema złotymi gwiazdami zamiast drugiej i trzeciej nagrody, zanim został wycofany ze statusu lotu w czerwcu 1953 po hospitalizacji z powodu zapalenia płuc. Doprowadziło to do odkrycia infekcji ucha wewnętrznego, która zdyskwalifikowała go ze statusu lotnika.

przydomek „The Kid” zasłużył na miejsce w amerykańskiej historii i umieścił go na liście najbardziej znanych sportowców, którzy służyli na amerykańskiej liście wojskowej.

zawód: Pilot, baseballista
wiek: zmarł w wieku 84 lat (1918-2002)
miejsce urodzenia: San Diego, Kalifornia,Stany Zjednoczone Ameryki
Szkoły: Hoover High School
przyczyna śmierci: choroba sercowo-naczyniowa
miejsce śmierci: Inverness, Floryda, Stany Zjednoczone Ameryki
dzieci: John Henry Williams, Claudia Williams, Barbara Joyce Williams

Warren Spahn

Warren Spahn zagrał tylko w czterech meczach pierwszej ligi, zanim został powołany do wojska krótko po zakończeniu sezonu 1942/1943. Spahn spędził trzy lata w Europie, gdzie służył z wyróżnieniem i brał udział w kilku znanych bitwach, a za swoją służbę otrzymał Brązową Gwiazdę, Purpurowe serce i presidential citation. Służył jako inżynier bojowy.

Warren Spahn słynny weteran
Warren Spahn zagrał tylko w czterech ligowych meczach, zanim został wcielony do armii krótko po zakończeniu sezonu 1942/1943 (fot.)

został zwolniony z wojska w 1946 roku, kiedy wrócił do Major League Baseball wygrał 363 mecze, więcej niż jakikolwiek inny leworęczny miotacz w historii.

zawód: baseballista
wiek: zmarł w wieku 82 lat (1921-2003)
miejsce urodzenia: Buffalo, Nowy Jork, USA
Szkoły: South Park High School
miejsce śmierci: Broken Arrow, Oklahoma,Stany Zjednoczone

David Robinson

David Robinson nie otrzymał zbyt wiele uwagi od głównych uczelni po szkole średniej, więc postanowił pójść w ślady ojca i wstąpić do Akademii Marynarki Wojennej. Robinson wyrósł na jednego z najlepszych koszykarzy w kraju, dzięki czemu zyskał przydomek ” Admirał.”

David Robinson gracz NBA i weteran armii USA
David Robinson vel Admirał zdobył swoje miejsce na tej liście jako zawodowy koszykarz, który służył w armii USA (Zdjęcie: XY)

San Antonio Spurs wybrali Robinsona z pierwszym wyborem w drafcie NBA 1987, mimo że Robinson musiał wypełnić dwuletnie zobowiązanie do Marynarki Wojennej. Robinson spełnił swoje zobowiązanie i powrócił do Rookie of the Year dla the Spurs w 1989 roku.

zawód: koszykarz
wiek: 50
miejsce urodzenia: Key West, Floryda, Stany Zjednoczone
Szkoły: Osbourn Park High School, United States Naval Academy
dzieci: David Robinson, Jr., Justin Robinson, Corey Robinson

Hank Greenberg

16 października 1940 roku Greenberg został pierwszym zawodnikiem American League, który zarejestrował się w pierwszym drafcie w czasie pokoju.

Hank Greenberg był początkowo rozważany do ograniczonej służby po wejściu do armii w 1940 roku, ze względu na płaskostopie został zalecony do lekkiej służby, ale później zdecydowano się przystosować do służby wojskowej. Greenberg został zwolniony z wojska po ukończeniu 28 lat i wrócił do baseballu, aby kontynuować karierę w Hall of Fame.

 Hank Greenberg jest kolejnym znanym weteranem, który służył w armii USA
16 października 1940 roku Greenberg został pierwszym graczem ligi amerykańskiej, który zarejestrował się w pierwszym drafcie w czasie pokoju. Dało mu to miejsce na liście sportowców, którzy służyli na amerykańskiej liście wojskowej (fot. MLB)

zawód: baseballista
wiek: zmarł w wieku 75 lat (1911-1986)
miejsce urodzenia: Greenwich Village, Nowy Jork, Nowy Jork, Stany Zjednoczone Ameryki
szkoły: New York University
przyczyna śmierci: rak
miejsce śmierci: Beverly Hills, Los Angeles, Kalifornia, Stany Zjednoczone
dzieci: Stephen Greenberg, Alva Greenberg, Glenn Greenberg

każdy, kto rezygnuje z kariery w sporcie zawodowym, aby wstąpić do wojska, ma mój szacunek i podziw. Nie sądzę, by było wielu, którzy by to zrobili. Sportowcy, którzy służyli w armii USA i przerwali lub pozostawili swoją karierę zawodową, są prawdziwymi patriotami.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.