Led Rosną światło na Bonsai w bliskiej odległości

dzisiaj coraz więcej hodowców odchodzi od tradycyjnych HID i świetlówek T5 rosną światła i instaluje oświetlenie LED. Diody LED emitują mniej ciepła niż źródła HID, co oznacza, że bliskość świateł LED do baldachimu różni się od tradycyjnych świateł do wzrostu. Ważne jest również, aby zrozumieć, w jaki sposób optymalna odległość światła wzrostu wpływa na różne fazy wzrostu roślin.

ten artykuł przedstawia różne potrzeby oświetleniowe dla różnych roślin (w tym konopi indyjskich) w zależności od ich etapu wzrostu. Omawia również, jak określić właściwą odległość oświetlenia LED od baldachimu rośliny, aby odżywiać wzrost roślin, a także znaczenie PPFD (PAR) i innych popularnych terminologii dotyczących wzrostu światła.

Jak zmierzyć Światło Dla Roślin

szybko zdefiniujmy PAR i PPFD. PAR (Fotosyntetycznie aktywne promieniowanie) opisuje część widma widzialnego, którą rośliny „widzą” i wykorzystują do fotosyntezy (400nm-700nm). PPFD (Fotosyntetyczna gęstość strumienia fotonów) mierzy ilość światła (PAR), którą roślina otrzymuje w czasie. PPFD reprezentuje gęstość światła, którą roślina otrzymuje w czasie i jest mierzona w mikromolach na metr kwadratowy na sekundę (1).

sposobem na wizualizację PPFD jest wyobrażenie sobie, że słońce „wylewa” światło na liście roślin. Gdy słońce rzuca światło na rośliny, ich liście zbierają energię. PPFD to pomiar ilości światła (fotonów), które słońce „wylewa” na rośliny w czasie. PPFD jest ważnym wskaźnikiem, ponieważ pomaga hodowcom dokładnie mierzyć natężenie światła do fotosyntezy na poziomie korony drzew. Jest to również ważne, ponieważ światła umieszczone zbyt blisko baldachimu może powodować pieczenie, wybielanie, zahamowanie wzrostu lub przebarwienia.

Wykres odległości Światła Led Rosną

 Wykres odległości światła Bios 600W Led Rosną Światła

odległość od

baldachim roślin

(metry / cale)

intensywność

(Lux)

PPFD/PAR

(µmol/m-2 / S-1)

pokrycie lub „ślad świetlny”

(m2 / ft2)*

2m / 79 cali 955lx 670 7.6m2 / 81. 8ft2
1.5 m / 59 cali 1692lx 1170 5.0 m2 / 53.8ft2
1m / 39 cali 3663lx 1670 3.0 m2 / 32. 3ft2
0.5 m / 20 cali 12 500 lx 2170 1.5 m2 / 16.1ft2
0.2 m / 8 cali 50 300 lx 2670 0.5 m2 / 5. 4ft2

* zasięg będzie się różnić w zależności od używanego światła wzrostu. Źródło LED pokazane tutaj nie używa odbłyśnika do kierowania światła

Tabela 1: Odległość oświetlenia LED od baldachimu rośliny (600W Led Grow Light)

Tabela 1 pokazuje, jak światło LED o mocy 600 W działa w różnych odległościach od baldachimu rośliny. Określa natężenie światła (lux), dostarcza PPFD (µmol/m-2/s-1 lub mikromole na metr kwadratowy na sekundę), a także pokazuje „ślad świetlny” lub pokrycie czaszy. Intensywność, PPFD / PAR i „ślad świetlny” zmieniają się wraz ze wzrostem lub zmniejszeniem odległości światła od baldachimu rośliny.

Tabela 1 podkreśla również, w jaki sposób zmiana odległości tego samego 600-watowego światła LED zmienia natężenie światła i „ślad świetlny” lub pokrycie baldachimu, które otrzymuje roślina. Ponieważ źródło światła znajduje się bliżej czaszy, natężenie światła wzrasta. Ogólnie rzecz biorąc, grow lights powinny być montowane bliżej baldachimu rośliny dla wegetatywnych stadiów wzrostu i wyżej (dalej od) baldachimu rośliny podczas stadiów kwitnienia wzrostu.

Gdzie Powinny Znajdować Się Lampy?

w przypadku sadzonek światła LED powinny być zazwyczaj montowane między 24-36 cali nad baldachimem rośliny – zależy to jednak od mocy (mocy) Źródła światła. Zlokalizuj swoje diody led rosną w najdalszej odległości od sadzonek (~36″) – to utrzymuje poziomy intensywności ciepła i światła niższe i pomaga zapobiegać wysychaniu sadzonek. Po ustaleniu korzeni i rozpoczęciu kiełkowania światła można przesunąć bliżej (zwykle w ciągu pierwszych 2-3 tygodni).

w fazie wegetatywnej światła LED powinny znajdować się w odległości 12-24 cali od górnej części baldachimu. Na tym etapie do fotosyntezy potrzebne jest więcej światła, więc źródło światła powinno znajdować się bliżej roślin.

wraz z postępem roślin w fazie kwitnienia zmniejsza się ich zapotrzebowanie na intensywne światło. Górne liście baldachimu powinny znajdować się w odległości 18-24 cali od źródła światła, aby wytwarzać kwiaty. Na tym etapie rośliny zwiększają wysokość i rosną owoce. W zależności od światła i tego, jak chcesz, aby Twoja uprawa rosła, nie ma potrzeby zmiany wysokości świateł podczas kwitnienia, zwłaszcza jeśli nie chcesz wyższych roślin.

jak daleko powinny być Światła LED od sadzonek?

na bardzo wczesnych etapach wzrostu sadzonki są delikatne i wymagają mniejszej intensywności światła. Oznacza to, że nie chcesz zbyt wcześnie zwiększać intensywności, ponieważ sadzonki będą się rozwijać z znacznie łagodniejszym podejściem. W zależności od wielkości światła, bezpiecznie jest utrzymywać rosnące światła znajdujące się w odległości 24-36 cali od górnej części gleby.

jak daleko powinny być Światła LED z klonów

klonowanie konopi to proces, w którym wycinki lub sadzonki z dojrzałej rośliny są wykorzystywane do uprawy innej rośliny tego samego rodzaju. Odległość światła LED powyżej klonów różni się od wysokości wymaganej dla sadzonek. W przypadku klonów, będą potrzebować intensywnego światła, aby rozpocząć. W zależności od mocy światła i dojrzałości roślin, może to różnić się nieco między 14-36 cali od szczytu korony rośliny.

jak daleko powinny być Światła Led Dla Roślin Kwitnących

gdy rośliny rosną, zmieniają się ich potrzeby. Po zakończeniu etapu wegetatywnego rośliny wchodzą w etap kwitnienia lub „kwitnienia”. W przypadku uznanych roślin są już tam, gdzie muszą być, aby się rozwijać. Podczas fazy kwitnienia Światła Led powinny znajdować się w odległości 16-36 cali od baldachimu rośliny. Przesuwanie światła rosnącego bliżej zwiększy natężenie światła, które może zmaksymalizować fotosyntezę. Jeśli jednak światła wzrostu znajdują się zbyt blisko roślin, mogą spowodować szerszy, bardziej rozległy wzrost lub nawet uszkodzić roślinę.
a co z innymi stadiami wzrostu? (H2)

rośliny wymagają różnych poziomów światła w zależności od każdego etapu wzrostu. Aby dokładnie zrozumieć, jak daleko powinny znajdować się światła rosnące od roślin, ważne jest, aby uwzględnić różne etapy wzrostu (2). Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę moc wyjściową światła rosnącego — zwykle jest to związane z mocą Źródła światła, która jest podstawowym czynnikiem przy określaniu optymalnej odległości Dla diod LED podczas rozpoczynania procesu uprawy.

wzrost roślin można z grubsza podzielić na trzy różne etapy – sadzonki, wegetatywne i kwitnienia.

oznacza to, że gdy zdrowe korzenie są mocno ugruntowane, nadszedł czas, aby zwiększyć intensywność i obniżyć światła.

etap sadzenia

podczas początkowego etapu jako sadzonki, światła LED powinny być umieszczone wyżej od roślin, aby uniknąć wysuszenia gleby.

niektórzy hodowcy mogą ulec pokusie wysadzania sadzonek światłem o wysokiej intensywności, aby przyspieszyć wzrost, jednak nie pomoże to, dopóki rośliny nie zostaną ugruntowane. Sadzonki są zbyt wrażliwe na tym wczesnym etapie i wymagają łagodniejszego podejścia. Gdy rośliny dojrzeją, wymagane jest wyższe natężenie światła, aby promować fotosyntezę.

Faza wegetatywna

w fazie wegetatywnej rośliny dobrze reagują na intensywne światło – w tym okresie dojrzewają i wykorzystują fotosyntezę do szybkiego wzrostu. Aby zwiększyć natężenie światła, światła LED powinny być umieszczone bliżej baldachimu rośliny. Mocne, zdrowe łodygi i korzenie są kluczem do udanego i powtarzalnego plonu.

chociaż zwiększenie natężenia światła sprzyja wzrostowi w fazie wegetatywnej, ważne jest, aby dokładnie monitorować rośliny, zwracając uwagę na niekorzystne objawy spowodowane zbyt dużą ilością światła lub niewystarczającą ilością światła.

etap kwitnienia

kwitnienie jest ostatnim etapem cyklu wzrostu rośliny — w tym czasie produkcja owoców i wzrost łodygi przyspieszają. Ponieważ wzrost roślin przechodzi z wegetatywnego do kwitnienia lub kwitnienia, dobrą praktyką jest” faza ” tego procesu przejścia. Aby to zrobić, stopniowo podnoś wysokość diod LED Rosną Światła z dala od baldachimu rośliny (korzystając z zaleceń dotyczących wysokości przedstawionych wcześniej). Uważnie monitoruj odległość, mając na uwadze pożądaną wysokość plonu i potrzeby kwitnienia dla konkretnej rośliny / plonu.

niekorzystne skutki zbyt dużej ilości światła

kiedy roślina taka jak cannabis otrzymuje zbyt dużo światła na dowolnym etapie, często wykazują objawy stresu. Ponieważ diody LED nie wydzielają dużo ciepła, głównym problemem, który należy ściśle monitorować, jest wskazanie „oparzenia światłem”. Inne skutki uboczne związane z rosnącymi światłami, które zostały umieszczone zbyt blisko korony rośliny, mogą być przebarwienia lub karłowate / nieregularny wzrost. Oba muszą być szybko zidentyfikowane, a wysokość wzrostu światła odpowiednio dostosowana.

oznaki lekkiego oparzenia u roślin konopi to liście skierowane ku górze i to, co jest znane jako”wybielanie”. Wybielanie to białe lub żółte przebarwienia na liściach najbliżej światła. Światło oparzenia można również zidentyfikować, gdy żyły rośliny plamią na zielono, gdy reszta liści zmieni kolor na żółty.

Grow Light Distance-Cannabis vs. Inne Rośliny

używanie świateł LED do uprawy konopi stało się bardziej popularne, ponieważ hodowcy przenieśli produkcję roślin do pomieszczeń. LED zapewnia również korzyści hodowcom, ponieważ mogą oni wykorzystywać określone widma światła, aby zapewnić bardziej ukierunkowane warunki oświetleniowe dla różnych upraw. Dodatkowe korzyści przy rozważaniu led rosną światła obejmują niższe zużycie energii, zmniejszone ciepło do przodu i zwiększoną wydajność w krótszym okresie czasu w porównaniu z tradycyjnymi źródłami.

wzrost odległość światła powinna odzwierciedlać pożądaną wysokość i jednolitość roślin przez plantatorów, z ładnym rozłożeniem liści i zdrowych kwiatów. Jeśli spojrzymy na zapotrzebowanie na warzywa sałatkowe lub sałatę w porównaniu do konopi indyjskich, zobaczymy, że warzywa sałatkowe i sałata nadają się do krótszego, szerszego wzrostu, podczas gdy konopie indyjskie są bardziej odpowiednie do wyższego, Węższego wzrostu.

niezależnie od rodzaju uprawy, zarówno rolnicy, jak i hodowcy cannabis oczekują najwyższej jakości plonów w krótszym cyklu wzrostu.

odległość oświetlenia dla tradycyjnych świateł rosnących

zanim Diody LED stały się popularne w zastosowaniach do uprawy w pomieszczeniach, szeroko stosowane były tradycyjne lampy wyładowcze o wysokiej intensywności (HID), takie jak wysokociśnieniowe lampy sodowe (HPS) i metalohalogenkowe, a także lampy fluorescencyjne. Lampy te historycznie miały znacznie niższy pierwszy koszt niż lampy LED, dzięki czemu są bardziej przystępne do zakupu, a zatem dostępne dla dużych hodowców w pomieszczeniach.

odległość, która powinna wynosić HID lub fluorescencyjne światła rosnące od baldachimu rośliny, jest większa niż od diody LED. Jest to częściowo dlatego, że wydzielają więcej ciepła do przodu niż diody LED, ale są one również dostępne tylko w kilku różnych mocach/wyjściach światła. Odległość, w której rosną światła, powinna być zamontowana, różni się dla każdego etapu wzrostu i zależy od mocy użytych świateł wzrostu.

podczas gdy tradycyjne lampy rosną mają niższy pierwszy koszt (są tańsze w zakupie), wymagają większej konserwacji w czasie – żarówki wymagają częstszej wymiany i/lub czyszczenia – i mają znaczące ograniczenia związane z kontrolą oświetlenia – wiele z nich nie ściemnia się i może zająć dużo czasu, aby włączyć pełną moc światła.

świetlówki do wzrostu

istnieją trzy (3) podstawowe typy świetlówek do wzrostu – T5, T12 i świetlówki kompaktowe. Aby uzyskać różne natężenie światła, hodowcy muszą odpowiednio dostosować wysokość lamp od baldachimu rośliny. Jedną z zalet fluorescencji jest to, że bardzo trudno jest spowodować oparzenie światłem, ponieważ nie emitują wystarczającej ilości ciepła. Niezależnie od tego, natężenie światła i ciepło powinny być zawsze ściśle monitorowane.

dla młodych roślin około 6-12 cali jest rozsądną wysokością, ponieważ potrzebują większej intensywności światła. Gdy dojrzewają od wegetatywnego do kwitnienia, mądrze jest podwoić tę odległość do około 12-16 cali. Ogólnie rzecz biorąc, gdy używane są T5, rozsądnie jest trzymać je jak najbliżej, ale monitorować przegrzanie lub wysychanie.

HID Grow Lights (Metalohalogenkowe i wysokociśnieniowe lampy sodowe – HPS)

lampy metalohalogenkowe (MH) zapewniają dużą ilość niebieskiego światła-spektrum uważane za najlepsze dla wegetatywnych etapów wzrostu (3). Wysokociśnieniowe lampy sodowe (HPS) są idealne zarówno do wegetacji, jak i kwitnienia. Oba te produkują znacznie więcej ciepła niż diody LED, ale są stosunkowo tanie w zakupie.

jednym ze sposobów testowania ciepła HIDs jest tylna część dłoni. Może to pomóc w określeniu właściwej odległości wzrostu światła. Po prostu umieść rękę tuż nad baldachimem i przytrzymaj ją przez 30 sekund. Twoja ręka powinna stać się gorąca, ale nie nieznośna. Jeśli tak się stanie, zwiększ odległość światła rosnącego nad roślinami.

wielu hodowców komercyjnych używa oświetlenia HID o mocy 1000 W, które normalnie miałoby wysokość 19-26 cali. Stąd można je stopniowo przesuwać bliżej.

jednak, ponieważ HIDs wytwarzają dużą ilość ciepła, ważne jest, aby uniknąć spalania ciepła, ponieważ spowoduje to uszkodzenie każdej rośliny. Dodatkowo wentylacja wewnętrzna jest bardzo ważna w przypadku lamp HID ze względu na wyższe ciepło, które wydzielają.

dzięki 50-letniemu zbiorowemu doświadczeniu i wiedzy, BIOS Plant jest liderem w dziedzinie rozwiązań oświetleniowych LED i nadal wprowadza innowacje i popycha branżę do przodu. BIOS Biologia-pierwsze i oparte na badaniach podejście do LED Rosną Światła są prowadzone przez naturę, ponieważ budujemy genialne diody LED o pełnym spektrum, dzięki czemu rośliny rosną silniej i dają więcej – od sadzonek do dojrzałości.

dzięki zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej o 50% i do 50% mniej wytwarzanego ciepła w porównaniu z HPS, nasze lampy do uprawy SSL zapewniają roślinom naturalne światło przez okres do dziesięciu lat. Linia diod LED BIOS Icarus ® zapewnia zoptymalizowane spektrum światła dla uzyskania doskonałych wyników, które również wykorzystują konfigurację plug and play. Nasze grow lights są łatwe do skonfigurowania z bezproblemową konserwacją, popartą naszym stałym zobowiązaniem do wspierania integracji LED naszych partnerów.

  1. Park, Y., & Runkle, E. S. (2018). Spektralny wpływ diod elektroluminescencyjnych na wzrost roślin,wizualną jakość kolorów i fotosyntetyczną skuteczność fotonów: promieniowanie białe kontra niebieskie i czerwone. PloS one, 13 (8), e0202386. <https://doi.org/10.1371/journal.pone.0202386>
  2. Niinemets, U., & Keenan, T. F. (2012). Miary światła w badaniach plastyczności roślin napędzanych światłem w środowiskach sztucznych. Frontiers in plant science, 3, 156. <https://doi.org/10.3389/fpls.2012.00156>
  3. Pennisi, G., Orsini, F., Blasioli, S., Cellini, A., Crepaldi, A., Braschi, I., Spinelli, F., Nicola, S., Fernandez, J. A., Stanghellini, C., Gianquinto, G., & Marcelis, L. (2019). Efektywność wykorzystania zasobów w uprawie sałaty wewnętrznej (Lactuca sativa L.) w zależności od proporcji czerwieni do błękitu zapewnianej przez oświetlenie LED. Raporty naukowe, 9(1), 14127. <https://doi.org/10.1038/s41598-019-50783-z>

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.