e-czytniki Kindle ułatwiają gromadzenie i czytanie książek. Niestety nie ułatwiają one ich organizacji. Nie ma struktury folderów ani systemu tagowania, aby narzucić porządek dużym bibliotekom. Zamiast tego Kindle oferuje kolekcje, sposób sortowania książek w logiczne grupy na ekranie urządzenia.

niestety, Kolekcje są dalekie od doskonałości. Nie można przeciągać i upuszczać książek, nawet jeśli Kindle ma ekran dotykowy, ani w inny sposób organizować książek masowo. Musisz otworzyć każdą książkę i przypisać ją do kolekcji indywidualnie. Mimo to, przy odrobinie wysiłku i cierpliwości, Kolekcje mogą pomóc Ci usprawnić bibliotekę, co z pewnością pomoże Ci lepiej cieszyć się Kindle. Oto jak zacząć.

jak usunąć książki z Kindle

pierwszym krokiem do zorganizowania dużej biblioteki jest jej przycięcie. Pewnie, myśl o pozbyciu się książek wkurza większość bibliofilów. Piękno Kindle polega jednak na tym, że zakupione książki usunięte z urządzenia nie zniknęły—nadal są dostępne na twoim koncie Kindle, aby je pobrać ponownie, gdy pojawi się potrzeba ponownego ich przeczytania. Sensowne jest zatem rozpoczęcie wysiłków organizacji poprzez usunięcie wszystkich książek, które już przeczytałeś, a także tych, których nie planujesz czytać w najbliższym czasie. Jest to również dobry czas, aby pozbyć się próbek książek zaśmiecających bibliotekę.

 zrzut ekranu kindleMichael Ansaldo/IDG

Długie stuknięcie w książkę otwiera opcje, aby ją usunąć lub dodać do kolekcji.

aby rozpocząć, stuknij bibliotekę na ekranie głównym Kindle, aby przejść do książek. Domyślnie Kindle wyświetli wszystkie Twoje książki – zarówno te na urządzeniu, jak i te w chmurze. W lewym górnym rogu ekranu głównego stuknij pobrane, aby zobaczyć tylko te książki zapisane na Kindle. Następnie przejdź do prawego górnego rogu, dotknij Sortuj i wybierz siatkę lub listę, aby dostosować sposób wyświetlania książek.

osobiście lubię tryb Grid, ponieważ pozwala mi łatwo zidentyfikować książki po ich okładkach. Wydaje się, że tryb listy umożliwia szybsze przewijanie, ponieważ nie ładuje miniatur. To może sprawić, że lepiej będzie przeczesywać duże kolekcje.

od tego momentu wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć książkę, którą chcesz usunąć z Kindle. W trybie siatki po prostu dotknij długo okładki książki i wybierz Usuń z urządzenia z menu podręcznego. W trybie listy stuknij ikonę z trzema kropkami po prawej stronie tytułu książki i zrób to samo. Następnie przejdź do następnej książki i tak dalej, dopóki nie przerzedzisz swojej biblioteki do własnych upodobań.

jak utworzyć Kolekcje

kolekcja jest zasadniczo wirtualnym folderem, w którym można grupować książki według gatunku, tematu lub innych kryteriów. Grupowanie pomysłów prawdopodobnie pojawi się podczas przewijania książek, ale jednym z najprostszych sposobów korzystania z kolekcji jest sortowanie książek na te, które przeczytałeś i te, które jeszcze nie przeczytałeś. Ogranicza cię tylko wyobraźnia.

 kolekcje w chmurzeMichael Ansaldo/IDG

możesz tworzyć kolekcje w chmurze na stronie Amazon, które będą synchronizowane z Twoim Kindle.

istnieją trzy sposoby tworzenia kolekcji: na stronie Amazon (zwanej kolekcjami Kindle Cloud), w aplikacji Kindle i na samym Kindle. Spójrzmy na każdą z nich po kolei.

aby utworzyć kolekcję w chmurze na stronie Amazon, przejdź do menu Twoje konto i wybierz zawartość i urządzenia. Powinieneś zobaczyć listę wszystkich pobranych książek. Kliknij Pokaż > Kolekcje z rozwijanego menu w lewym górnym rogu ekranu.

na stronie, która się otworzy, kliknij Utwórz nową kolekcję i nadaj jej opisową nazwę, na przykład „do czytania” lub „Sci Fi.”Następnie kliknij przycisk Utwórz nową kolekcję.

 kindle App androidMichael Ansaldo/IDG

aplikacja Kindle dla Androida (na zdjęciu) iOS, Windows i Mac OS Pozwala tworzyć kolekcje na innych urządzeniach, tak jak na Kindle.

teraz wróć do rozwijanego menu Pokaż i wybierz Książki. Każda książka w bibliotece zostanie wyświetlona na liście. Kliknij przycisk z trzema kropkami obok książki i wybierz Dodaj do kolekcji z menu podręcznego. Pojawi się kolejne okno, z którego możesz wybrać istniejącą kolekcję lub utworzyć nową. Gdy to zrobisz, kliknij przycisk Dodaj do kolekcji, aby dodać książkę.

pomimo swojej funkcjonalności, korzystanie z kolekcji na urządzeniu Kindle jest stosunkowo proste. Wybierz bibliotekę na ekranie głównym, a następnie naciśnij ikonę z trzema kropkami w prawym górnym rogu i dotknij Utwórz nową kolekcję. Nazwij kolekcję i dotknij OK.

teraz przejdź do swojej biblioteki i znajdź książkę, aby dodać ją do nowej kolekcji. Naciśnij długo książkę, wybierz Dodaj do kolekcji w wyskakującym oknie, a następnie zaznacz pole obok odpowiedniej kolekcji.

możesz także tworzyć i dodawać do kolekcji w aplikacji Kindle na komputery PC, Mac, Android i iOS. Chociaż istnieją różnice w interfejsie aplikacji dla każdej z tych platform, podstawowe kroki są podobne.

używanie aplikacji na Androida jako przykładu: Uruchom aplikację i dotknij biblioteki z paska narzędzi. Naciśnij długo książkę, którą chcesz dodać do kolekcji. Nowy pasek narzędzi zsuwa się z góry ekranu, pokazując Udostępnij, znak ” + ” i ikony z trzema kropkami. Stuknij + i w oknie, które się pojawi, zaznacz pole obok kolekcji, do której chcesz dodać książkę. Stuknij pozycję Gotowe, aby powrócić do biblioteki.

niezależnie od używanej opcji wszystkie Twoje Kolekcje pozostaną zsynchronizowane.

Korzystanie z organizerów pulpitu Calibre lub Kindlian

był czas, kiedy można było zarządzać książkami na urządzeniu Kindle za pomocą jednego z kilku organizerów pulpitu innych firm. Tak już nie jest, ponieważ Amazon zamknął swoje oprogramowanie sprzętowe. Ale te narzędzia nadal mogą pomóc ci opanować bibliotekę.

 interfejs calibreMichael Ansaldo/IDG

organizatorzy pulpitu, tacy jak Calibre, oferują elegancki interfejs do edycji metadanych e-booków i porządkowania książek według formatów, ocen i tagów na komputerze. Niestety nie możesz zsynchronizować tych informacji z Kindle.

dwa z najlepszych To Calibre (kompatybilny z Windows, Mac OS, Linux) i Kindlian (tylko Windows). Podłączasz Kindle do komputera przez USB, A organizer pulpitu skanuje bibliotekę urządzeń, wyświetlając Książki w eleganckim, pełnokolorowym interfejsie. Możesz edytować metadane swoich e-booków i organizować je według autora, formatu, oceny, tagów i innych kryteriów.

cała Twoja biblioteka pozostaje schludna i uporządkowana—choć tylko na twoim komputerze, nie na samym Kindle. Mimo to wielu użytkowników, w tym ten, uważa, że sprawiają, że Twoja Biblioteka jest bardziej atrakcyjna wizualnie i łatwiejsza do przeanalizowania niż w własnych narzędziach Amazon. Możesz także ich używać do przenoszenia książek do iz Kindle oraz do ładowania po stronie e-booków, które otrzymujesz z miejsc innych niż Amazon.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.