co warto wiedzieć

  • Podłącz komputer do telewizora za pomocą wejścia VGA lub HDMI lub użyj konwertera VGA na HDMI lub USB na HDMI.
  • użyj odtwarzacza płyt Blu-ray lub streamera multimediów, aby uzyskać dostęp do plików audio, wideo i zdjęć z komputera i przesyłać je strumieniowo do telewizora.
  • jeśli telewizor i komputer mają porty RS232, Ethernet lub Wi-Fi, połącz je, aby umożliwić komputerowi sterowanie funkcjami i ustawieniami.

w tym artykule wyjaśniono, jak zintegrować komputer stacjonarny lub laptop z kinem domowym, umożliwiając korzystanie z telewizora jako monitora, dostęp do wypełniającego pomieszczenie wrażenia słuchowe, wyświetlanie filmów i zdjęć na telewizorze i wiele innych.

używaj telewizora jako Monitora PC

najprostszym sposobem na integrację komputera z kinem domowym jest podłączenie go do telewizora. Do telewizora można nawet podłączyć tablet Surface. W dzisiejszych telewizorach HD i 4K Ultra HD rozdzielczość wyświetlacza i ogólna jakość obrazu mogą być tak samo dobre, jak wiele monitorów PC.

aby to zrobić, sprawdź telewizor pod kątem połączenia wejściowego VGA (monitor PC). Jeśli nie, możesz kupić konwerter VGA na HDMI lub USB na HDMI.

jeśli komputer ma wyjście DVI, możesz użyć adaptera DVI-HDMI, aby podłączyć komputer do telewizora.

jeśli komputer ma wyjście HDMI (większość nowszych), eliminuje to potrzebę stosowania dodatkowego adaptera. Wyjście HDMI komputera można podłączyć bezpośrednio do WEJŚCIA HDMI w telewizorze.

z komputerem podłączonym do telewizora masz duży ekran do pracy. Jest to nie tylko świetne do oglądania zdjęć i filmów, ale przeglądanie stron internetowych, praca nad dokumentami, tworzenie wideo i edycja obrazu nabiera nowej perspektywy.

dla graczy niektóre telewizory HD i Ultra HD obsługują sygnały wejściowe 1080p 120Hz. Jeśli rozważasz korzystanie z telewizora w ramach gier komputerowych, sprawdź zarówno komputer, jak i potencjalny telewizor pod kątem tej możliwości.

uzyskiwanie dostępu do dźwięku z komputera w systemie kina domowego

oprócz oglądania ekranu komputera na telewizorze, musisz również uzyskać dźwięk z komputera do TELEWIZORA lub systemu audio kina domowego.

konfiguracja kina domowego

Getty Images / Dana Hoff

jeśli komputer ma złącze HDMI, podłącz je do jednego z wejść HDMI w telewizorze lub odbiorniku kina domowego. Jeśli korzystasz z połączenia HDMI, powinno ono również przesyłać dźwięk, ponieważ HDMI może przekazywać zarówno sygnały wideo, jak i audio.

niezależnie od tego, czy masz wyjście HDMI podłączone bezpośrednio do telewizora, czy kierowane przez odbiornik kina domowego, ekran komputera powinien wyświetlać się na telewizorze i powinieneś słyszeć dźwięk z telewizora lub odbiornika kina domowego.

jeśli odbiornik kina domowego wykryje przychodzący strumień bitów Dolby Digital (z usług takich jak Netflix lub Vudu, lub jeśli odtwarzasz DVD na komputerze), zdekoduje sygnał, aby uzyskać pełne wrażenia słuchowe dźwięku przestrzennego.

jeśli twój komputer nie ma HDMI, ale ma DVI lub VGA, niektóre obejścia nadal umożliwiają dostęp do dźwięku.

obejściem problemu jest sprawdzenie, czy jedno z wejść HDMI w telewizorze ma sparowany zestaw analogowych wejść audio. Jeśli tak, podłącz komputer do tego wejścia HDMI(przez adapter VGA lub DVI do HDMI), aby uzyskać dostęp do wideo, a następnie podłącz wyjścia audio komputera do analogowego wejścia audio sparowanego z tym wejściem HDMI.

jeśli używasz odbiornika kina domowego, sprawdź, czy Twój komputer ma wielokanałowe wyjścia zwykle używane w systemie głośników Dźwięku Przestrzennego z zasilanym komputerem. Jeśli tak, możesz użyć tych samych wyjść (za pomocą adapterów) do podłączenia do odbiornika kina domowego, który zapewnia zestaw analogowych wielokanałowych wejść przedwzmacniacza.

jeśli twój komputer ma cyfrowe optyczne wyjście audio, możesz podłączyć je do cyfrowego wejścia optycznego w odbiorniku kina domowego.

korzystając z wielokanałowego analogowego lub cyfrowego optycznego rozwiązania audio z odbiornikiem kina domowego, musisz podłączyć wyjście HDMI lub VGA komputera bezpośrednio do telewizora i wykonać połączenia audio oddzielnie do odbiornika kina domowego.

Połącz komputer i Komponenty kina domowego w sieć

opcje integracji komputera z konfiguracją kina domowego do tej pory wymagają, aby komputer znajdował się blisko telewizora i odbiornika kina domowego. Możesz jednak zintegrować komputer z kinem domowym nawet w innym pomieszczeniu za pośrednictwem sieci.

oprócz komputera możesz podłączyć smart TV, streamer multimedialny, odtwarzacz płyt Blu-ray, a nawet wiele odbiorników kina domowego do routera internetowego (poprzez Ethernet lub Wi-Fi), tworząc prostą sieć domową.

w zależności od możliwości podłączonych urządzeń możesz mieć dostęp do plików audio, wideo i zdjęć zapisanych na komputerze i przesyłać je strumieniowo do telewizora za pomocą kompatybilnego odtwarzacza płyt Blu-ray lub odtwarzacza multimediów.

działa to tak, że telewizor, odtwarzacz płyt Blu-ray lub odtwarzacz multimediów mogą mieć wbudowaną aplikację lub jedną lub więcej aplikacji do pobrania, które umożliwiają rozpoznawanie i komunikację z komputerem, który jest wyświetlany jako serwer multimediów (może być wymagane dodatkowe oprogramowanie).

po zidentyfikowaniu możesz użyć TELEWIZORA lub innego urządzenia do wyszukiwania odtwarzanych plików multimedialnych na komputerze. Jedynym minusem jest to, że w zależności od urządzenia lub używanej aplikacji nie wszystkie pliki multimedialne mogą być kompatybilne, ale zapewnia sposób na cieszenie się zawartością multimedialną zapisaną na komputerze bez konieczności siedzenia przed komputerem.

Korekcja pomieszczenia kina domowego

innym sposobem, w jaki komputer może stać się częścią kina domowego, jest narzędzie do konfigurowania i kontrolowania systemu.

prawie wszystkie odbiorniki kina domowego mają system konfiguracji głośników (aka Korekcja pokoju). Noszą one różne nazwy, w zależności od marki. Przykłady to korekta pokoju Anthem (Anthem AV), MCACC (Pioneer), YPAO (Yamaha), Accu EQ (Onkyo), Audyssey (Denon/Marantz).

chociaż niektóre szczegóły są różne, wszystkie systemy działają przy użyciu dołączonego mikrofonu umieszczonego w podstawowej pozycji odsłuchowej. Odbiornik emituje dźwięki testowe, które analizuje odbiornik. Analiza umożliwia odbiornikowi ustawienie odpowiedniego poziomu głośników i punktów zwrotnicy między głośnikami a subwooferem, tak aby Twój system brzmiał jak najlepiej.

w niektórych odbiornikach kina domowego można użyć komputera do uruchomienia i monitorowania procesu lub wyników konfiguracji głośnika. Wyniki mogą składać się z tabel numerycznych i wykresów częstotliwości, które można eksportować i wyświetlać lub drukować za pomocą komputera.

w przypadku systemów korekcji pomieszczeń, które wykorzystują funkcję start i monitor komputera, komputer musi być podłączony bezpośrednio do odbiornika kina domowego. Mimo to, jeśli odbiornik wykonuje wszystkie zadania wewnętrznie i jedynie eksportuje wyniki na dysk flash USB, komputer może być wszędzie.

sterowanie kinem domowym

innym sposobem, w jaki komputer może być użytecznym narzędziem, jest użycie go jako koncentratora sterowania dla systemu kina domowego.

jeśli Twoje kluczowe komponenty (takie jak Odbiornik telewizora i kina domowego) i twój komputer mają porty RS232, porty Ethernet, aw niektórych przypadkach Wi-Fi, korzystając z protokołu internetowego, możesz je połączyć, aby komputer mógł kontrolować funkcje i ustawienia. Ponadto, w niektórych przypadkach, komputer może kontrolować oświetlenie pomieszczenia, temperaturę lub wentylację, a w przypadku systemów projekcji wideo, kontrolować ekrany zmotoryzowane.

Podsumowując

istnieje kilka sposobów korzystania z komputera PC (lub Mac) jako części systemu kina domowego.

chociaż możesz zintegrować prawie każdy komputer z konfiguracją kina domowego na pewnym poziomie, możesz rozważyć zakup lub zbudowanie własnego komputera kina domowego (HTPC). Zapewnia to całkowitą kompatybilność z telewizorem, systemem audio kina domowego, grami i strumieniowaniem.

Telewizory stają się coraz bardziej wyrafinowane i ingerują w niektóre funkcje komputera, w tym wbudowane przeglądanie stron internetowych, przesyłanie strumieniowe i podstawowe sterowanie automatyki domowej, takie jak oświetlenie, ochrona środowiska i systemy bezpieczeństwa.

Połącz to z możliwościami smartfonów i tabletów, które mogą również przesyłać strumieniowo zawartość do komputera i komponentów kina domowego bezpośrednio lub przez sieć, a także wykonywać funkcje sterowania kinem domowym za pośrednictwem kompatybilnych aplikacji. Staje się oczywiste, że nie ma już świata kina domowego, PC ani mobilnego-wszystko to łączy się w jeden wszechogarniający Cyfrowy Styl życia.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.