Nauka prostego cięcia tkaniny jest jedną z lekcji wprowadzających dla wszystkich przed uzyskaniem bardziej zaawansowanych kroków szycia. Nie oznacza to jednak, że proste cięcie jest łatwe.

istnieje mnóstwo szczegółów, na które początkujący musi zwrócić uwagę. Może to być to, jakie narzędzia wybrać, jakie przygotowanie zrobić, ile niezbędnych kroków itp. Ale właśnie dlatego jestem tutaj z tym artykułem, aby pomóc ci przejść przez te wszystkie trudności.

teraz do największego pytania:

Jak wyciąć tkaninę prosto?

możesz wybrać nożyczki lub obcinarkę obrotową, aby tak się stało.

jeśli używasz nożyczek, są 4 kroki:

 • Krok 1: wykonaj pierwszą prostą
 • Krok 2: Zrób kwadratowy róg
 • Krok 3: Wytnij kwadrat lub prostokąt
 • Krok 4: Sprawdź ponownie tkaninę

, podczas gdy za pomocą noża obrotowego potrzebujesz tylko 2 kroków:

 • Krok 1: Złóż tkaninę
 • Krok 2: Wytnij proste linie zgodnie z linijką

ujawnię szczegółowe kroki i jak przygotować się do najlepszego wyniku w artykule.

Czytaj dalej!

Nożyczki Do Cięcia Tkanin
każdy krawiec uczy się prostego cięcia tkanin na pierwszych krokach

czynniki wpływające na cięcie tkanin

jeśli pominiesz pewne czynniki, wskaźnik sukcesu tego procesu znacznie spadnie jeszcze przed etapem przygotowania. Więc jakie są te czynniki?

rodzaje tkanin

różne typy tkanin wpłyną na sposób ich cięcia. Prawie każdy rodzaj ma swoje własne linie ziaren, które są kierunkiem gwintów równoległych do krawędzi selvage. (1) dlatego należy rozważyć różne sposoby cięcia w zależności od materiału tkaniny.

oto kilka przykładów:

 • zwykły materiał: musisz umieścić twarz do góry nogami przed cięciem. Sprawdzanie, która strona jest gładsza, jest najczęstszym sposobem odróżnienia twarzy od pleców.
 • Skóra: Z tym materiałem pamiętaj, aby użyć noża obrotowego, ponieważ nożyczki rozerwą go na strzępy.
 • Szyfon: obrotowa frezarka jest również bardziej odpowiednia do szyfonu, ponieważ zapobiega przesuwaniu się tkaniny.
 • delikatne tkaniny: w przypadku miękkich tkanin, takich jak jedwab, należy umieścić pod nimi papier podczas cięcia, aby uniknąć zniszczenia tekstury.
Tkaniny ułożone rolki
Różne materiały wymagają różnych metod cięcia

Narzędzia tnące

nożyczki i noże obrotowe to dwa najczęstsze narzędzia do cięcia tkanin. Każdy ma swoje mocne strony i wady. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, który z nich jest bardziej odpowiedni dla ciebie.

 • Frez obrotowy

to narzędzie specjalizuje się w cięciu linii prostych. Wystarczy połączyć go z linijką, aby uzyskać dokładną linię prostą. Jeśli jednak nie jesteś do tego przyzwyczajony, urazy mogą się zdarzyć. Ponadto, podczas korzystania z noża obrotowego, będziesz potrzebował samonaprawiającej się maty pod tkaniną, aby uniknąć uszkodzenia mebli.

 • Nożyczki

nożyczki to tradycyjne narzędzie, które posiada każdy krawiec. Chociaż mogą nie być tak szybkie jak nóż obrotowy, nożyczki są bezpieczniejsze i wygodniejsze w użyciu. Po prostu upewnij się, że ostrzysz ostrza przed użyciem.

przygotowania do cięcia tkaniny prosto

nawet jeśli przyjrzysz się dokładnie tym czynnikom, nadal istnieją pewne przygotowania, które musisz zrobić przed przejściem do głównej transakcji.

Krok 1: prać i prasować tkaninę

przed cięciem dowolnej tkaniny upewnij się, że wcześniej ją umyłeś. W ten sposób materiał trochę się skurczy i ułatwi Ci szukanie prostych linii ziaren. Pamiętaj, aby wysuszyć go przed cięciem.

Następnie należy wyprasować, aby usunąć wszelkie zmarszczki i przywrócić tkaninę do rzeczywistego rozmiaru. I możesz wykonywać pomiary bardziej precyzyjnie.

liliowe żelazko na kawałku białe
wyprasuj tkaninę, aby pozbyć się zmarszczek

Krok 2: Znajdź twardą płaską powierzchnię

twarda płaska powierzchnia jest niezbędna, aby linia cięcia była prosta. Trzymaj się z dala od wykładziny podłogowej lub łóżka, bez względu na to, jak wygodne jest. Najlepszym wyborem jest często stół, zwłaszcza stół do krojenia. Możesz też zwrócić się do swojego stołu.

pamiętaj, aby wcześniej wyczyścić stół i zachować wszystkie krawędzie tkaniny na stole. Jeśli część tkaniny zwisa, możesz ją nieświadomie pociągnąć, powodując nierówne linie. Możesz również użyć podłogi jako ostatniej opcji.

Krok 3: Przygotuj Narzędzia skrawające

narzędzia skrawające odgrywają istotną rolę w prostym cięciu tkaniny. Przyjrzyjmy się niektórym zauważalnym cechom podczas przygotowywania wybranych narzędzi skrawających.

 • :

najważniejszym punktem, jeśli chodzi o nożyczki, jest ich ostrość. W miarę upływu czasu nożyczki staną się ciemniejsze i musisz wyostrzyć ostrze, aby uzyskać czyste cięcie. Możesz również wybrać nożyczki wygięte lub nożyczki tępo-punktowe.

ten pierwszy, z kątowym uchwytem, pomoże Ci wygodniej ciąć. Jednocześnie ta ostatnia ochroni twoją tkaninę przed rozdarciem.

 • frez obrotowy:

noże obrotowe mają trzy różne typy w zależności od ich wielkości. Pierwszy to Frezy obrotowe 28 mm. Możesz ich używać do cięcia małych i zakrzywionych kawałków. Następnie masz całkiem większe noże obrotowe o rozmiarze 45 mm. Te frezy są najbardziej odpowiednie dla początkujących.

kiedy jesteś bardziej przyzwyczajony do pracy z tkaniną, możesz zmienić na jeden z największych typów frezów obrotowych: Frezy obrotowe 60 mm. Podczas gdy 45-milimetrowe mogą przeciąć najwyżej dwie warstwy tkaniny, 60-milimetrowe mogą przechodzić przez kilka warstw jednocześnie.

4 kroki do prostego cięcia materiału nożyczkami

każde gospodarstwo domowe ma nożyczki. Możesz twierdzić, że nie jest używany do cięcia tkanin, ale to nie ma większego znaczenia. Zachowaj je ostre i wykonaj te kroki, będziesz miał piękne proste cięcia na tkaninie.

Krok 1: Zrób pierwszą prostą krawędź

zawsze musisz znaleźć pierwszą prostą krawędź, aby rozpocząć cięcie. Możesz najpierw spojrzeć na krawędź selvage. Przez większość czasu krawędź selvage tkaniny jest prosta. Następnie użyj linijki, aby oznaczyć równoległą linię z krawędzią i przeciąć ją.

jednak czasami nie masz tego przywileju. W tym czasie musisz samodzielnie wykonać pierwszą prostą krawędź. Snip około jednego cala od krawędzi, aby Tkaniny strzępić. Następnie po prostu rozerwij tkaninę. Będziesz miał dość prostą zgrywaną krawędź.

możesz zobaczyć ten film, aby dowiedzieć się więcej:

Obejrzyj film: zobacz, jak profesjonalna tkanina do cięcia i rozdarcia

ale to nie może się liczyć jako prosta krawędź, której potrzebujesz, ponieważ jest dość pofalowana. Zaznacz linię prostą równoległą do zgranej krawędzi, około jednego cala od siebie. Wytnij wraz z linią, a masz pierwszą prostą krawędź.

Krok 2: Zrób Kwadratowy Róg

po uzyskaniu pierwszej linii prostej rozłóż tkaninę na stole. Upewnij się, że krawędź prosta jest wyrównana do jednej z krawędzi stołu. Umieść niektóre przedmioty na materiale, aby utrzymać go na miejscu.

teraz spójrz na inną krawędź tkaniny, aby zobaczyć, czy wyrównuje się dokładnie z odpowiednią krawędzią stołu. Jeśli idzie do wewnątrz lub na zewnątrz krawędzi stołu, użyj nożyczek, aby przyciąć nadmiar tkaniny. Możesz narysować linię równoległą do krawędzi stołu, dzięki czemu łatwiej jest Ci wyciąć.

Tkanina Krawiecka dla kobiet
cięcie wraz ze znakiem kredowym

Krok 3: Wytnij kwadrat lub prostokąt

teraz masz dwie proste linie. Sprawy stają się łatwiejsze do opanowania. Użyj linijki, aby zmierzyć żądany rozmiar z jednej z prostych krawędzi, narysuj linię i wytnij wraz z nią.

Krok 4: Sprawdź ponownie tkaninę

ważne jest sprawdzenie ciętej tkaniny. Złóż go na pół zarówno pionowo, jak i poziomo, aby sprawdzić, czy wszystkie cztery krawędzie są proste. Jeśli nie, możesz go ponownie zmierzyć i przyciąć niepotrzebne części.

jak ciąć tkaninę prosto za pomocą obcinarki obrotowej

obcinarka obrotowa nie wymaga tylu kroków co nożyczki. Musisz jednak przygotować kilka dodatkowych narzędzi, aby się z tym pogodzić. Co to jest? Przekonajmy się!

 • Mata tnąca

w przeciwieństwie do nożyczek, obcinarka obrotowa ma tendencję do niszczenia materiału pod tkaniną. Tak więc, jeśli nie chcesz, aby twój stół był pełen zadrapań po cięciu, potrzebujesz maty do cięcia. Lub, mówiąc dokładniej, matę samouzdrawiającą.

ten rodzaj maty sam naprawia wszelkie cięcia spowodowane przez Obrotowy nóż. Byłoby lepiej, jeśli wybierzesz matę do cięcia, która może pokryć całą powierzchnię roboczą.

 • rękawice ochronne

jeśli nigdy wcześniej nie używałeś noża obrotowego, nalegam, abyś kupił parę rękawic ochronnych. Ten nóż może łatwo zsunąć się z kolei, powodując ogromne obrażenia dłoni, jeśli nieostrożny. Te rękawice ochronne będą chronić dłonie przed ostrzem, ponieważ są one nasycone stalą.

 • Linijka Antypoślizgowa

w tej opcji musisz użyć linijki obok frezu, więc lepiej wybrać linijkę antypoślizgową. Ponadto linijka musi być przezroczysta z wyraźnymi znakami pomiarowymi, aby wykonać dokładne cięcia. Jeśli to możliwe, kup linijkę akrylową, ponieważ jest wystarczająco wytrzymała, aby uruchomić obcinarkę obrotową wzdłuż jej krawędzi.

cięcie ręczne Tkaniny
możesz łatwo wyciąć linię prostą za pomocą noża obrotowego, maty tnącej i linijki

gdy masz wszystkie niezbędne narzędzia, oto przewodnik, którego musisz przestrzegać, aby wyciąć tkaninę prosto.

Krok 1: złóż tkaninę

jeśli tkanina jest zbyt duża dla Maty Do Cięcia, złóż ją do łatwego do opanowania rozmiaru.

Krok 2: Wytnij proste linie zgodnie z linijką

Ustaw antypoślizgową linijkę wyrównaną razem z liniami na macie tnącej. Uruchom obcinarkę obrotową, aby biegła wzdłuż krawędzi linijki. I tu masz swoją prostą linię. Pamiętaj, aby mocno trzymać linijkę na swoim miejscu.

możesz zobaczyć ten film, aby dowiedzieć się więcej:

Obejrzyj film: pokaz, jak proste jest cięcie materiału prostego za pomocą noża obrotowego

Często zadawane pytania na temat cięcia prostego materiału

cięcie prostego materiału nie jest nauką rakietową. Mimo to ludzie wciąż zastanawiają się nad różnymi pytaniami. A odpowiadanie na nie to moja praca. Przewiń w dół, aby zapoznać się z najczęstszymi problemami i sposobem ich rozwiązania.

jak naostrzyć nożyczki?

posiadanie ostrego narzędzia tnącego zadecyduje o wykonaniu lub zerwaniu cięcia. Dlatego należy naostrzyć nożyczki przed ich użyciem. Ostrzałka do noży może być odpowiednim wyborem, ponieważ wiele gospodarstw domowych ma taką samą.

można nawet znaleźć specjalistyczną ostrzałkę do noży z oddzielnym gniazdem wyłącznie do ostrzenia nożyczek. Jeśli nie jesteś właścicielem lub nie chcesz go kupić, istnieje kilka innych dostępnych przedmiotów. Pozwalając nożyczkom przeciąć folię aluminiową lub papier ścierny jest jednym z nich.

pamiętaj jednak, aby wytrzeć oba ostrza nożyczek wilgotną szmatką lub papierowym ręcznikiem, aby usunąć resztki grysu lub pozostałości.

czego powinienem użyć do ostrzenia noża obrotowego?

podobnie jak nożyczki, noże obrotowe stają się z czasem ciemniejsze. Zamiast Ostrzałki do noży, z nożami obrotowymi, musisz kupić ostrzałkę obrotową. Upewnij się, aby sprawdzić rozmiar noża przed zakupem, ponieważ te narzędzia są w różnych rozmiarach.

inną alternatywą jest posiadanie noża obrotowego przez warstwy folii aluminiowej. To zajmie kilka razy, więc bądź cierpliwy.

Jak mogę ciąć śliskie tkaniny, takie jak szyfon?

w przypadku śliskich materiałów znajdź frez obrotowy. Pomoże to znacznie łatwiej je wyciąć. Następnie musisz utrzymać tkaninę na miejscu. Wtedy pomaga Mata tnąca, która zapobiega przesuwaniu się tkaniny.

możesz również umieścić cienki papier lub bibułkę pod tkaniną jako wyściółkę. Innym rozwiązaniem jest rozpylenie na nią trochę wody, aby tkanina była cięższa.

Jak wyciąć duży kawałek tkaniny?

wiele razy twoja tkanina będzie większa niż Twoja Mata Do Cięcia lub powierzchnia cięcia. W takich przypadkach lepiej złożyć tkaninę jeden lub dwa razy przed cięciem. Pamiętaj, aby nacisnąć go, aby uniknąć zmarszczek.

i przy złożonej tkaninie, obrotowy nóż będzie bardziej odpowiedni niż nożyczki, ponieważ może przecinać wiele warstw naraz łatwiej i dokładniej.

Czy muszę odcinać selvages?

cóż, w rzeczywistości zależy to od tego, jak szyjesz tkaninę po cięciu. Jeśli szyjesz z małym naddatkiem szwu, około ¼ LUB ½ cala, powinieneś pozbyć się selvages, ponieważ pojawią się w produkcie końcowym.

ale jeśli twój naddatek szwu jest większy, możesz całkowicie zachować selvages.

dodatkowe porady

podczas cięcia materiału nożyczkami należy trzymać je w pozycji pionowej za pomocą tkaniny, aby cięcie było proste. W przeciwnym razie twoja linia cięcia będzie nieco zakrzywiona lub wygięta. A jeśli nie jesteś przyzwyczajony do cięcia tkaniny, po prostu zrób to powoli, nie musisz się spieszyć.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.