Piwnice, zwłaszcza niedokończone, są rzucane w wyobraźni jako ciemne, zimne, czasami przerażające miejsca. Jednak często nie jest to dokładne odzwierciedlenie tego, jak piwnica jest lub powinna być. Nawet gotowe piwnice mogą stwarzać problemy, w których warto wiedzieć, jak wydobyć stęchły zapach z piwnicy.

istnieje wiele różnych powodów, dla których może rozwinąć się zapach stęchłej piwnicy. Często jest to wskaźnik, że pleśń lub pleśń jest obecna i powoduje zapach. Dobrą rzeczą jest to, że istnieje wiele różnych sposobów, aby usunąć zapach pleśni w piwnicy. Przygotowaliśmy przewodnik, który przeprowadzi Cię przez każde rozwiązanie, które może być potrzebne do wyeliminowania zapachów.

Jak pozbyć się stęchłego zapachu z tytułuimg1
(annebel146/123RF.com)
tb1234
tb1234

jak usunąć stęchły zapach z piwnicy

Piwnice były początkowo używane jako zimne piwnice jako miejsca przechowywania łatwo psujących się towarów. Teren wykopany pod domem pozostawał chłodny latem i regulowany podczas mroźnej pogody.

teraz piwnice stały się częścią domu, z pokojami, a może nawet przestrzenią mieszkalną pod głównym metrażem. Problemy z pleśnią lub pleśnią wymagają szybkiego rozwiązania, aby zaoszczędzić miejsce, zwłaszcza jeśli ktoś tam mieszka.

wilgotny zapach nie zawsze oznacza rozwój pleśni, ale dodatkowa wilgoć, która tworzy zapach, działa jako wczesny wskaźnik. Postępuj zgodnie z tymi metodami, aby sprawdzić wrażliwe obszary i dowiedzieć się, jak usunąć stęchły zapach z piwnicy.

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z piwnicy

zapach pleśni w piwnicy jest szczególnie nieprzyjemny, jeśli ktoś w nim mieszka. Pierwszy proces pokazuje, gdzie należy sprawdzić źródła zapachu, które mogą wymagać naprawy lub czyszczenia.

stamtąd mamy kilka receptur i technik czyszczenia, aby pracować nad eliminacją zapachu w piwnicy. Może trzeba trochę popracować w piwnicy, ale mamy wszystko pod kontrolą.

Sprawdź fundament

ściany fundamentowe piwnicy należy najpierw sprawdzić, próbując odkryć źródło zapachów piwnicy. Uważaj na odsłonięte rury, które mogą przebiegać wzdłuż ścian piwnicy lub sufitu.

czasami mogą one „pocić się”, gdy temperatura Na zewnątrz różni się od temperatury rury. Nadmiar wilgoci zaczyna kapać na podłogi piwnicy i powoduje wzrost pleśni lub pleśni pod spodem.

po pozostawieniu na ścianach lub podłogach, nagromadzenie pleśni plami, odbarwiając powierzchnię pod spodem i powodując gnicie lub degradację. W określonych porach roku, takich jak rozmrażanie gruntu, w glebie występuje stała wilgotność.

jeśli ściany nie są prawidłowo uszczelnione lub wodoodporne, woda może przesiąkać i pozwolić zarodnikom pleśni znaleźć podłoże lęgowe w ścianach. Jeśli odkryjesz, że dzieje się to w Twoim domu, możesz wynająć kogoś do hydroizolacji ścian piwnic.

sprawdź, czy nie ma wycieków rur powodujących zapach pleśni w piwnicy

należy pamiętać o różnicy między stęchłymi zapachami, które nie należą do piwnicy-zapachem i zapachem gazu kanalizacyjnego w domu. Stęchłe zapachy powietrza w piwnicy są spowodowane wzrostem pleśni, uszkodzeniem wody lub wysokim poziomem wilgotności.

Gaz kanalizacyjny wyraźnie pachnie ściekami i przenika, aby wpłynąć na wszystkie zapachy w domu. Rozwiązania tych dwóch problemów są różne.

obszary do sprawdzania wycieków obejmują rury, które są czymś więcej niż tylko gromadzeniem się wilgoci, ale kapiącym lub bardziej znaczącym wyciekiem w rurze. Sprawdź oznaki uszkodzenia wody na suficie lub podłodze piwnicy pod kątem wskaźników.

Szukaj sezonowo mokrych obszarów

wróć do ścian i podłogi piwnicy, aby sprawdzić wycieki wody. Skoncentruj się na obszarach w pobliżu downspouts znajdujących się na zewnątrz domu lub gdzie klimatyzatory potu.

jeśli nie są prawidłowo podłączone lub jeśli klimatyzator jest przepracowany, wilgoć może po pewnym czasie rozbić ściany cementowe lub przedostać się przez podłogę podczas sezonów zalania.

użyj octu, aby wyeliminować pleśń

po znalezieniu i usunięciu wycieków może istnieć czarna pleśń do wyeliminowania. Biały ocet jest doskonałym składnikiem czyszczącym do usuwania pleśni ze ścian piwnic i wszędzie indziej można znaleźć niechciany grzyb.

nierozcieńczony ocet zajmuje się około 80% zarodników pleśni, dzięki czemu jest bardzo skuteczny po kilku zastosowaniach. Jest również bezpieczniejszy w użyciu niż wybielacz.

Tb1234

środek do czyszczenia pleśni octu

 • butelka z rozpylaczem
 • 2 szklanki białego octu
 • wilgotna ściereczka (opcjonalnie)
tb1234

otwórz okna piwnicy, aby zwiększyć cyrkulację powietrza, wpuszczając świeże powietrze. Pomocne jest również włączenie wentylatora.

napełnij butelkę z rozpylaczem nierozcieńczonym białym octem, naturalnym zabójcą pleśni. Dokładnie zamglone wszystkie obszary, które zawierają pleśń, lub są podejrzane.

Zostaw ocet do wyschnięcia, jeśli zapach Ci nie przeszkadza. Jeśli trzeba go zmyć, pozostawić do wyschnięcia i przetrzeć szmatką zwilżoną gorącą wodą.

zmieszaj roztwór boraksu

boraks jest proszkiem, podobnie jak soda oczyszczona. Jest to przydatny środek czyszczący w piwnicy i pomocna wskazówka podczas nauki, jak pozbyć się stęchłych zapachów. Boraks działa wyjątkowo dobrze, gdy jest stosowany na ścianach cementowych, czyszcząc pleśń z pęknięć. Pomaga również hamować przyszły wzrost pleśni.

Tb1234

środek do czyszczenia ścian Borax

 • 1 galon wody
 • ½ szklanki boraksu
 • butelka z rozpylaczem
 • wiadro
 • Gąbka
 • Rękawice
tb1234

rękawice są niezbędne podczas używania czegokolwiek do czyszczenia pleśni. Jeśli mieszasz rzeczy, sytuacja wymaga również noszenia maski. Pleśń stanowi zagrożenie dla płuc, często powodując gwałtowne reakcje alergiczne lub choroby.

zagotuj galon wody na piecu. Gdy woda zacznie się gotować, wyłącz palnik i wymieszaj Boraks, aż się rozpuści. Gdy mieszanina jest wystarczająco chłodna, wlej ją do butelki z rozpylaczem, a resztę do wiadra.

Rozpyl lekko dotknięte obszary i okolice mieszaniną boraksu. Pozostawić na około pięć minut, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarodników pleśni, gdy zaczniesz się myć.

zanurz gąbkę w wiadrze i dokładnie umyj ściany. Upewnij się, że wykręciłeś gąbkę przed aplikacją, aby uniknąć moczenia ścian, dodając więcej wilgoci do przyszłego wzrostu pleśni. Włącz wentylator lub urządzenie grzewcze, aby obszar szybko wyschł.

następnego dnia na ścianach i podłodze będzie suszony Boraks. Zmieć go z ziemi, ale zostaw na ścianach, jeśli ci to nie przeszkadza. Hamuje rozwój pleśni w przyszłości, jeśli tam pozostanie.

To rozwiązanie boraksu może być stosowane w innych obszarach domu, aby wyeliminować pleśń. Użyj go, aby zabić czarną pleśń pod prysznicem lub wanną.

usuń przyczynę problemu

kolejnym krokiem w kierunku naprawy pleśni jest pozbycie się rzeczy, przynajmniej tymczasowo, które mogą dodawać do problemu. Na przykład, jeśli trzymasz dużo ubrań lub dywanów w piwnicy, przenieś je na razie. Jeśli tego nie zrobisz, staną się one obszarami skupienia pleśni.

przedmioty z tkaniny chłoną wilgoć zamiast pozwolić jej siedzieć na górze, na przykład z cementem. Daje to zarodnikom pleśni i pleśni nowe, wygodne miejsca do wzrostu. Dopóki problem nie zostanie rozwiązany, usunięcie takich przedmiotów kompensuje potencjał konieczności ich wyrzucania.

Wymień płyty gipsowo-kartonowe

wymiana płyty gipsowo-kartonowej w piwnicy jest konieczna tylko wtedy, gdy stwierdzono rozległy wzrost pleśni. Spróbuj zlokalizować mniejsze obszary do zastąpienia zamiast wszystkich, jeśli to możliwe.

wyjmując spleśniałe płyty gipsowo-kartonowe, noś maski i odzież ochronną, aby zapobiec przedostawaniu się zarodników pleśni do płuc lub wywoływaniu reakcji alergicznych na skórze.

uszczelnij przestrzeń Crawl

niektóre piwnice mają przestrzenie crawl w nich. Są to małe obszary, które mogą pojawić się jako otwór w ścianie, prowadzące do brudu pod określoną częścią domu.

ponieważ zwykle nie są one uszczelnione, każda wilgoć, która pochodzi z topnienia mrozu podczas wiosny lub wycieków rynny, przenika przez warstwy gleby iw dół do tej przestrzeni.

masz kilka opcji, jeśli Twoja przestrzeń indeksowania jest częścią problemu prowadzącego do stęchłego zapachu. Możesz Wodoodporna przestrzeń do indeksowania, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci tuż obok ścian piwnicy.

rozważ również uszczelnienie przestrzeni czołgowej. W zależności od wielkości wejścia jest to dość proste, o ile ściany są wodoszczelne wokół wejścia.

zamknięcie przestrzeni indeksowania nie oznacza ograniczenia dostępu do przestrzeni. To może być tak proste, jak umieszczenie mniejszych drzwi w tym obszarze. Dzięki temu wilgoć w powietrzu nie podnosi poziomu wilgotności w piwnicy, stając się portem dla pleśni.

ocet oczyszcza powietrze

ocet jest przydatny nie tylko do usuwania pleśni. Użyj białego octu, aby nasiąknąć zapachami, działając jako eliminator zapachów.

Tb1234

 • kilka misek
 • butelka białego octu
tb1234

w zależności od wielkości misek, rozłożyć ocet równomiernie między nimi. Umieścić miski wokół pokoju, oddzielając je jednakowo.

pomagają rozproszyć zapachy zebrane w powietrzu, aby po raz kolejny uzyskać świeży zapach piwnicy. Rozwiązanie to działa tylko wtedy, gdy wszelkie nieszczelności zostały naprawione i pleśń została usunięta.

żwirek dla kotów do czyszczenia powietrza

producenci żwirku dla kotów sprawiają, że eliminuje on zapachy ze źródeł o silnym zapachu. Ma dużą zdolność pochłaniania zapachów i może być stosowany jak ocet do czyszczenia powietrza.

Tb1234

żwirek dla kotów

 • małe wiadro żwirku dla kotów
 • kilka pojemników
tb1234

umieść kubek żwirku w wielu pojemnikach, rozłożone w całej piwnicy. Zmień miot co najmniej raz w tygodniu lub kilka razy, jeśli zapach jest silny, aby skutecznie pozbyć się pozostałych zapachów.

oczyść powietrze sodą oczyszczoną

soda oczyszczona może być używana do czyszczenia prawie wszystkiego. Jest to również prawdą, gdy próbujesz wyczyścić spleśniałe zapachy z piwnicy. Podobnie jak działa żwirek dla kotów, pochłania przytłaczające zapachy, wyciągając je z powietrza.

Tb1234

Oczyszczacz Powietrza z sody oczyszczonej

 • karton z sodą oczyszczoną
 • kilka pojemników
tb1234

zrób to samo z sodą oczyszczoną, co z kuwetą dla kota. Wlej kilka centymetrów sody oczyszczonej na dno pojemników i ustaw je, aby wchłonąć zapachy. Zmieniaj je z przerwami, aż wszystkie nieprzyjemne zapachy w powietrzu znikną.

wchłaniaj wilgoć z sodą oczyszczoną

soda oczyszczona jest pomocna na wiele innych sposobów ze względu na swoje właściwości chłonne. Jeśli nie można usunąć wykładziny bez zgrywania i rujnowania go, soda oczyszczona w dywanach pochłania niechcianą wilgoć i sprawia, że są mniej prawdopodobnym obszarem do przechowywania zarodników.

spaceruj po wykładzinie, powoli posypując sodą oczyszczoną w tę i z powrotem. Pozostaw go na co najmniej jeden dzień, pozwalając mu wchłonąć większość wilgoci w wykładzinie. Następnie użyj próżni, aby zasysać to wszystko i niechcianą wilgoć.

wysuszyć

jeśli stęchły zapach jest wszystkim, nie musisz uczyć się, jak usunąć pleśń, tylko jak wydobyć stęchły zapach z piwnicy. Nie jest to jednak rozwiązanie długoterminowe, jeśli problem będzie się utrzymywał.

zacznij od otwarcia okien w piwnicy. Pomaga to uzyskać świeże powietrze, chociaż nie jest przydatne, jeśli Na zewnątrz jest bardzo wilgotno.

Ustaw wentylator na górze schodów, a także kilka wokół piwnicy, jeśli są dostępne wyloty. Pozwól im pracować przez wiele dni, aby dokładnie wysuszyć całą przestrzeń. Jest to szczególnie przydatna procedura, jeśli ostatnio doszło do powodzi.

włóż pompę miski olejowej

jeśli twoja Piwnica nie ma jeszcze pompy miski olejowej, zainstalowanie jej jest doskonałą opcją do rozważenia. Pompa ściekowa pomaga wyssać rosnącą wodę, która wypływa przez ziemię.

bez pompy ściekowej woda przenika przez podłogę lub wokół niej do bardziej miękkich miejsc w ścianie. Dzięki pompie ściekowej nie musisz się martwić o najlepszy sposób czyszczenia spleśniałej podłogi w piwnicy.

użyj osuszacza

ustalenie, jak pozbyć się stęchłego zapachu z piwnicy, może być tak proste, jak zainstalowanie osuszacza w piwnicy. Możesz zmienić ustawienia na wielu z nich w dzisiejszych czasach, obracając go, aby kontrolować procent wilgotności znalezionej w powietrzu.

Obróć osuszacz tak, aby w powietrzu było tylko 60% lub mniej wilgotności. Powstrzymuje to zbyt duże gromadzenie się wilgoci przed tworzeniem i przechowywaniem zarodników pleśni. Usuwa również ciężar z powietrza, szybko sprawiając, że czuje się świeższy w środku.

istnieje wiele możliwych rozwiązań eliminujących stęchłe zapachy, od dużych do małych, które zależą głównie od rzeczywistego problemu powodującego zapach. Rozgryzienie głównego problemu pomoże Ci szybko znaleźć odpowiednie rozwiązanie, jak wydobyć stęchły zapach z piwnicy.

Czy wiesz, że zarodniki pleśni w piwnicy rosnące w zalaniu tworzą zapach piwnicy? Nie martw się, ponieważ stęchłą piwnicę można czyścić sodą oczyszczoną, białym octem lub wybielaczem. #mustysmell # basement # basementmold # basementsmell # smelly
(annebel146/sushaaa/123RF.kom)

mamy nadzieję, że znalazłeś przydatne środki do podjęcia we własnym domu dzięki kolekcji wszystkich tych wskazówek i wskazówek dotyczących eliminowania zapachów w piwnicy. Jeśli znalazłeś dobre pomysły na pozbycie się stęchłych zapachów z piwnicy, podziel się naszym postem na temat pozbycia się tych wilgotnych zapachów na Facebooku lub Pintereście.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.