jeśli kiedykolwiek wcześniej musiałeś pracować z wybielaczem, istnieje spora szansa, że masz trochę na ubraniu – nawet maleńką kropelkę. Wybielacz to płyn wykonany z wielu różnych bardzo silnych chemikaliów, więc jeśli wejdzie w kontakt z ubraniem, może wyrządzić wiele szkód.

barwnik użyty w Twoich tkaninach zdecydowanie robi różnicę, z czym będziesz musiał się uporać, ale nie oznacza to, że nie można usunąć plam wybielających z czarnych ubrań.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

co się dzieje, gdy wybielacz dostaje się na czarne ubrania?

pewnie wiesz, że wybielacz niszczy odzież, gdy się na nią dostanie, ale możesz nie wiedzieć, dlaczego to robi. Wybielacz jest mieszaniną substancji chemicznych, składającą się głównie z nadtlenków i wodorotlenków.

obie te substancje chemiczne mają podstawowe zadanie „usuwania” rzeczy. Na przykład, gdy „wybielasz” włosy, aby naturalnie ciemne włosy były jaśniejsze, stosuje się nadtlenek wodoru.

wybielacz nie jest przeznaczony do rozjaśniania włosów, a nawet ubrań, ale jest przeznaczony do usuwania chemikaliów z powierzchni rzeczy.

wybielacz służy przede wszystkim do czyszczenia rzeczy, ale ze względu na silne właściwości odpędzające można go używać tylko wtedy, gdy jest rozcieńczony. Jeśli wybielacz nie zostanie rozcieńczony, faktycznie uszkodzi powierzchnię, którą próbujesz wyczyścić.

tak więc, jeśli czysty wybielacz wejdzie w kontakt z odzieżą, zacznie rozbierać materiał, przede wszystkim odbierając kolor. W lżejszych ubraniach może to nie być zauważalne. Ale w czarnych i kolorowych ubraniach bardzo łatwo jest zobaczyć szkody, które zrobił wybielacz.

czy można odwrócić plamy wybielające na ubraniach?

jeśli zapytasz większość ludzi, powiedzą ci, że nie można odwrócić plam wybielających na ubraniach. W wielu przypadkach bardzo trudno jest usunąć plamy wybielające z odzieży. Nie jest to jednak niemożliwe.

jest wiele rzeczy, które wpłyną na skuteczność twoich prób usunięcia plam wybielających z odzieży. W szczególności głównym czynnikiem, który wpłynie na to, jest szybkość działania po tym, jak wybielacz dostanie się na twoje ubrania.

plamy wybielające są i zawsze będą trwałe. Ale jeśli działasz szybko, możesz ograniczyć ilość uszkodzeń, które wybielacz jest w stanie zrobić. Wybielacz domowy jest substancją alkaliczną i jest bardzo silny.

tak więc jedynym sposobem, aby zapobiec uszkodzeniu ubrań, jest nałożenie silnie kwaśnego produktu na obszar, w którym dotknął wybielacz. Jeśli jednak nie możesz działać szybko, twoje ubrania niekoniecznie są poza naprawą.

zawsze możesz spróbować przywrócić kolor, aby zapisać swoje czarne ubrania. Ale na razie przyjrzyjmy się, jak można odwrócić wybielanie plam, jeśli działasz szybko.

jak usunąć plamy z wybielacza

czego potrzebujesz

jeśli przypadkowo dostaniesz wybielacz lub produkt zawierający wybielacz na ubrania, musisz działać szybko. Zanim jednak cokolwiek zrobisz, musisz zebrać pewne materiały, aby rozpocząć cofanie uszkodzeń, które zaczął powodować wybielacz.

oto lista tego, czego potrzebujesz, aby ci pomóc:

 • mydło do naczyń
 • pocieranie alkoholu
 • barwnik do tkanin
 • trwały czarny Marker do tkanin
 • Soda oczyszczona
 • waciki bawełniane
 • zmywacz kolorów
 • ubrania

gdy już szybko zgromadzisz wszystkie te przedmioty codziennego użytku, możesz zacząć pracować nad ubraniem. Śledź wszystko, co mówimy obok, aby ułatwić proces.

zneutralizuj wybielacz

gdy tylko pojawi się wybielacz na ubraniach, pierwszym krokiem do próby ich uratowania powinno być zneutralizowanie wybielacza. Krótko o tym wspomnieliśmy wcześniej, gdy mówiliśmy o wybielaczu jako alkalicznej mieszaninie chemicznej.

kiedy masz wybielacz na ubraniu, może być kuszące, aby natychmiast zacząć próbować go naprawić, ale nie od tego powinieneś zaczynać. Zamiast tego, powinieneś zacząć od próby powstrzymania wybielacza przed wyrządzeniem kolejnych szkód, a zrobisz to, neutralizując go.

aby to zrobić, należy najpierw wziąć uszkodzony kawałek ubrania i spłukać go pod kranem. Upewnij się, że woda jest zimna i trzymaj ją tam, aż cały nadmiar wybielacza zostanie zmyty.

gdy nadmiar wybielacza zniknie, możesz rozpocząć neutralizację wybielacza, który przeniknął do ubrania. Aby to zrobić, wymieszaj sodę oczyszczoną i wodę razem, aby uzyskać pastę.

po wymieszaniu pasty nałóż ją bezpośrednio na dotknięty obszar i pozostaw do wyschnięcia. Pozostawić na chwilę, a następnie zmyć pastę. Jeśli działałeś wystarczająco szybko, to powinno to ograniczyć szkody wyrządzone twojej odzieży.

naprawianie plam wybielaczy mydłem do naczyń

teraz ten kawałek dotyczy czarnej odzieży, ale klasyfikowalibyśmy szare ubrania jako część tego spektrum. Jeśli masz wybielacz na szarej odzieży, możesz spróbować usunąć to za pomocą mydła do naczyń.

w szczególności najlepsze mydło do naczyń to Blue Dawn. Ale jeśli nie masz tego pod ręką, każde mydło wystarczy. Więc weź mydło do naczyń i dodaj trochę do filiżanki wody. Zalecamy użycie 2-3 squirts mydła. Następnie weź łyżkę lub widelec i dobrze wymieszaj roztwór (aż mydło się rozcieńczy).

następnie możesz wziąć ściereczkę i zanurzyć ją w roztworze. Następnie nałóż szmatkę bezpośrednio na dotknięty obszar odzieży. Zacznij od zewnętrznej części ubrania, a następnie powtórz proces również dla wnętrza ubrania.

w większości przypadków będziesz musiał to zrobić wiele razy, zanim zaczniesz widzieć wyniki. Ale ten hack zwykle skutecznie usuwa pozostałości wybielacza z odzieży. Nie będzie działać na czystych czarnych ubraniach, ale powinien działać na szarych ubraniach.

naprawianie plam wybielających za pomocą pocierania alkoholu

najskuteczniejszym sposobem naprawienia plam wybielających na czarnej odzieży jest użycie pocierania alkoholu. Czarna odzież jest zdecydowanie najbardziej dotknięta wybielaczem, jeśli wejdzie w kontakt z nim, więc będziesz musiał użyć silnego produktu, aby odwrócić to uszkodzenie.

najlepszym rozwiązaniem do pracy jest pocieranie alkoholu.

w przypadku czarnych ubrań należy zawsze zacząć od metody neutralizacji, o której mówiliśmy wcześniej. Kiedy to nastąpi, należy wypłukać odzież w praniu. Jeśli jakiekolwiek plamy utrzymują się (powinny być tylko małe), można je usunąć metodą pocierania alkoholem.

aby to zrobić, zacznij od zanurzenia wacika w roztartym alkoholu. Skoncentruj się na wybielaczu i przetrzyj wacik w tym obszarze. Przeciągnij z obszarów, na które wybielacz nie miał wpływu, do białych plam, które pozostały po wybielaczu.

spowoduje to przeniesienie barwnika z obszarów nienaruszonych i zachęci go do wybielonych obszarów. Ponieważ dotknięte obszary są tylko małe, zwykle wystarczy, aby białe plamy były niezauważalne. Kiedy skończysz, po prostu pozostaw odzież do wyschnięcia na powietrzu. Po wyschnięciu nie powinieneś już widzieć uszkodzeń wybielacza.

Usuń plamy za pomocą barwnika do tkanin

jak prawdopodobnie możesz powiedzieć, usuwanie uszkodzeń spowodowanych wybielaczem z czarnej odzieży to długi proces. Musisz zacząć od zneutralizowania wybielacza, a następnie użyć pocierania alkoholu, aby usunąć plamy. Ale co się stanie, jeśli te metody nie były w 100% skuteczne?

w ostateczności możesz użyć barwnika do tkanin na ubraniu. Możesz to zrobić, jeśli metoda pocierania alkoholu tylko częściowo zadziałała lub jeśli nie zneutralizowałeś wybielacza na czas, a uszkodzenie jest dość poważne.

w wielu przypadkach będziesz w stanie uzyskać wybielone obszary z powrotem do szarego koloru, ale to nadal będzie wyróżniać się z czerni na pozostałej części odzieży.

więc jeśli chcesz rozwiązać ten problem, powinieneś zainwestować w dobry czarny barwnik do tkanin. Wszystkie te barwniki pochodzą z różnych instrukcji, jak z nich korzystać, więc zalecamy przestrzeganie instrukcji na opakowaniu.

nałóż barwnik na dotknięty obszar, a po zakończeniu procesu nie możesz zauważyć, że wybielacz kiedykolwiek dostał się na ubranie.

więcej świetnych artykułów czyszczących

 • jak czyścić skórzany pasek.
 • oto przewodnik po czyszczeniu mokasynów w domu.
 • dowiedz się, jak usunąć plamy z kału z bielizny.
 • Jak pozbyć się zapachowego wosku z ubrań.
 • dowiedz się, jak usunąć kolorowe plamy z ubrań.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.