w tym artykule uczę Cię dokładnie, jak dbać o blaty granitowe, w tym, dlaczego trzeba je uszczelnić, jak je uszczelnić i jak je czyścić, aby zachować swoje naturalne piękno przez wiele lat.

zanurzmy się!

skorzystaj z poniższych linków, aby przejść do artykułu:

 • Znaczenie uszczelniania blatów granitowych
 • jak uszczelnić blaty granitowe
 • jak czyścić i dezynfekować blaty granitowe
 • dlaczego blaty granitowe są popularne
 • wady granitu
 • alternatywne materiały blatów

Znaczenie uszczelniania granitu blaty

jeśli chodzi o uszczelnianie blatów granitowych, pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że nie wszystkie Granity są sobie równe. Niektóre Granity są bardziej porowate i wymagają uszczelnienia częściej niż inne. Uszczelnienie pomaga kamieniu oprzeć się uszkodzeniom spowodowanym wyciekami, które mogą powodować zabarwienie i matowy wygląd. Sok, olej, smar, i wino może zrobić wiele na blaty granitowe, jeśli nie są one odpowiednio uszczelnione.

aby ustalić, czy twój blat musi być uszczelniony i jak często, musisz przeprowadzić prosty test wody, zgodnie z opisem granitowego faceta.

granitowy test wody jest bardzo prosty:

Krok 1: wlej niewielką ilość wody na blat i zanotuj czas.

Testowanie Uszczelniacza Granitowego

Krok 2: Patrz i czekaj.

jeśli woda natychmiast się wchłonie, co roku nakładaj kilka nowych warstw uszczelniacza.

jeśli wchłanianie wody trwa od 4 do 5 minut, nałóż kilka warstw uszczelniacza co 3 do 5 lat, ale przed nałożeniem przeprowadź test wody. Może nie być konieczne ponowne uszczelnienie po pierwszym cyklu.

jeśli wchłonie się w ciągu 10 minut, nałóż jedną warstwę uszczelniacza, a będziesz dobry przez wiele lat.

jeśli woda wchłania się w ciągu 30 minut lub w ogóle nie, gratulacje, Twój granit jest prawidłowo uszczelniony i nie wymaga dalszych zastosowań.

jak uszczelnić blaty granitowe

uszczelnianie blatów to prosty proces.

najpierw wybierz wysokiej jakości szczeliwo. Na rynku dostępne są dwa rodzaje uszczelniaczy: powierzchniowy i impregnacyjny.

uszczelniacz powierzchniowy – jak sama nazwa wskazuje, Uszczelniacze powierzchniowe są nakładane i chronią powierzchnię kamienia. Tworzą film na zewnętrznej stronie kamienia, aby chronić go przed wyciekami. Uszczelniacze powierzchniowe potrzebują teksturowanej powierzchni do połączenia z materiałem, dlatego nie są zalecane do granitu.

impregnat uszczelniacz – ten rodzaj uszczelniacza przenika pory kamienia, tworząc środek odstraszający wszelkiego rodzaju płyny lub oleje. Dla granitu, gorąco sugeruję, aby użyć impregnacji kamień uszczelniacz taki jak ten produkt z Black Diamond (link do zakupu na Amazon).

po znalezieniu odpowiedniego uszczelniacza na butelce znajdują się łatwe do wykonania instrukcje.

każdy Zgrzewarka jest nieco inny, ale ogólnie po prostu czyścisz blaty i pozwalasz im całkowicie wyschnąć. Po wyschnięciu nałóż uszczelniacz szmatką i pozostaw pierwszą warstwę uszczelniacza do wyschnięcia przed nałożeniem drugiej warstwy. Uszczelniacz zwykle trwa pełne 24 godziny, zanim uzyska pełny efekt, więc spróbuj wstrzymać się z użyciem liczników przez dzień po uszczelnieniu.

jak czyścić i dezynfekować blaty granitowe

jedną z zalet granitu jest to, że nie wymaga konserwacji. Jest tylko kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas czyszczenia.

jeśli blat jest prawidłowo uszczelniony, staje się odporny na bakterie. Nie musisz się martwić, że bakterie przedostają się do porów i narażają twoje zdrowie. Jeśli na przykład upuściłeś surowe mięso na blat i chcesz je zdezynfekować, wymieszaj 50/50 roztworu wody i alkoholu izopropylowego w butelce z rozpylaczem, spryskaj obszar i pozostaw na kilka minut, a następnie wytrzyj go wodą i szmatką.

do codziennego czyszczenia wystarczy ciepła woda i delikatne mydło. Unikaj szorstkich chemicznych środków czyszczących, takich jak ocet, Windex, Lysol lub cokolwiek z wybielaczem. Z biegiem czasu te środki czyszczące zużyją uszczelkę, uszkodzą i tępią kamień.

na rynku dostępnych jest kilka specjalnych rozwiązań do czyszczenia granitu, które mają odpowiednią równowagę pH, są nietoksyczne i nie pozostawiają smug. Polecam ten przez Granite Gold (link do kupienia na Amazon) lub ten przez Weiman (link do kupienia na Amazon).

istnieje kilka innych opcji w sklepach, takich jak Home Depot lub na Amazon, więc zachęcam do sprawdzenia cen i przeczytania opinii, lub można użyć mydła i wody, która działa dobrze też.

pod względem techniki nie ma specjalnej tajemnicy czyszczenia blatów granitowych. Wymieszaj mydło i wodę w zlewie, zwilż szmatkę i wytrzyj. Upewnij się, że wysychasz dokładnie, aby uniknąć smug. To jest to!

dlaczego blaty granitowe są popularne

w ciągu ostatnich kilku dekad, granit stał się modnym kamieniem do wykorzystania w domach, zwłaszcza jako blaty kuchenne.

istnieje kilka zalet granitu, które przyczyniają się do jego rosnącej popularności, w tym:

naturalne piękno – granit jest kamieniem naturalnym, więc każde jego cięcie jest wyjątkowe i piękne na swój sposób. Istnieje niezliczona ilość kolorów, stylów i wzorów o różnym poziomie plamek i żyłek. Jak widać na zdjęciach poniżej, można znaleźć granit, aby dopasować każdy styl domu lub kuchni. Wyjątkowość każdego kamienia sprawia, że wyróżnia się on w Twoim domu.

odporny na uszkodzenia – jeśli odpowiednio uszczelniony (więcej o tym wkrótce), granit jest odporny na uszkodzenia od plam, wycieków, ciepła i chemikaliów. W przeciwieństwie do innych materiałów, nie zarysuje się, jeśli przez pomyłkę przeciągnie się ostry przedmiot.

niskie koszty utrzymania-ponieważ granit jest tak trwały i odporny na uszkodzenia, jest materiałem wymagającym niewielkiej konserwacji. Utrzymanie jego struktury i piękna przez dziesięciolecia jest proste i łatwe, jeśli zastosujesz się do podstawowych instrukcji, które opisujemy w tym artykule.

Affordable-z granitu, masz luksusowy wygląd w przystępnej cenie. Oczywiście laminat i płytki ceramiczne są tańszymi materiałami, ale granit jest nadal stosunkowo niedrogi, a w oparciu o popularność doda on znacznej wartości odsprzedaży do Twojego domu.

w tym instalacji, średnia cena za metr kwadratowy waha się od $50 – $250. Kwota będzie zależeć od konkretnego kamienia, który wybierzesz, rozmiaru płyty, której potrzebujesz, grubości płyty i kosztów pracy w Twojej okolicy.

wady granitu

po pierwsze, podobnie jak kamień naturalny, granit jest porowaty i musi być odpowiednio uszczelniony i konserwowany co jakiś czas, w zależności od konkretnego kamienia.

po drugie, może się chip lub pęknąć, jeśli trafisz w bardzo ciężki obiekt. Nie uderzaj młotkiem, a wszystko będzie dobrze.

jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach i wadach blatów granitowych, sprawdź ten przewodnik.

alternatywne materiały na blaty

chociaż naszym ulubionym jest granit, istnieje kilka innych popularnych materiałów na blaty, które warto sprawdzić.

Kwarc
blaty kwarcowe

kwarc jest materiałem, który ostatnio rośnie. Jest wykonany przez człowieka z mielonych kryształów kwarcu połączonych z żywicami poliestrowymi i czasami z recyklingu szkła lub metalowych drobinek, które dodają do projektu.

podobnie jak granit, kwarc jest odporny na uszkodzenia od zarysowań lub wycieków. Różni się tym, że jest nieporowaty, więc nigdy nie trzeba go uszczelniać.

wiele wzorów kwarcu imituje wygląd granitu i innych kamieni naturalnych, ale także sprawia, że jest on w jednolitych kolorach bez żyłek. Te projekty stają się bardzo popularne i zapewniają czysty i nowoczesny wygląd.

minusem kwarcu jest to, że jest on wykonany przez człowieka i, mimo że technologia przeszła długą drogę, projekty nigdy nie będą wyglądać tak naturalnie, jak prawdziwy kamień (moim zdaniem). Po drugie, nie radzi sobie z ekstremalnym upałem. Większość producentów ostrzega, że nie należy umieszczać na nim niczego ponad 400 stopni Fahrenheita. Wreszcie, ogólnie rzecz biorąc, jest droższy niż granit.

aby uzyskać więcej informacji na temat kwarcu, sprawdź nasz ostatni artykuł: 12 plusy & minusy kwarcu blaty: są one warte wysokiej ceny?

Marmurmarmurowy blat

Marmur to elegancki materiał, który jest używany w domach od bardzo dawna. Marmur jest naturalnym kamieniem, a wraz z nim naturalne piękno.

Marmur jest często biały lub bardzo jasny kolor, który jest prawie niemożliwy do znalezienia w przypadku granitu. To sprawia, że elegancki i ponadczasowy wygląd w Twoim domu.

wadą marmuru jest to, że jest miękki i porowaty i będzie drapać i plamić znacznie łatwiej niż granit. Nie reaguje również dobrze pod wpływem kwaśnych cieczy. W przypadku marmuru musisz być bardzo ostrożny podczas gotowania z kwaśnymi potrawami i musisz wybrać środek czyszczący przyjazny dla marmuru. Jeśli jesteś ok z lekko zużyty wygląd patyny w czasie, marmur może być właściwym wyborem dla ciebie. Wolę bardziej wytrzymałe materiały, takie jak granit lub kwarc.

inne opcje: beton, drewno liściaste i stal nierdzewnablaty drewniane

beton, drewno i stal nierdzewna to inne materiały, które zyskują na popularności. Wszystkie są trwałymi materiałami i wyglądają fantastycznie, ale nadal są mniej popularne niż granit, kwarc i marmur i mogą nie pasować do wielu klasycznych stylów domowych. Dla mnie beton i stal nierdzewna są bardzo zimne i przemysłowe, więc jeśli nie o to ci chodzi, możesz chcieć przekazać te materiały.

Ponadto, ponieważ są one znacznie mniej popularne, możesz zniechęcić kupujących w przyszłości. Kto wie, jakie będą Style za kilka lat.

Daj Nam Znać, Co Myślisz!

mam nadzieję, że ten artykuł był pomocny w dążeniu do utrzymania pięknych blatów granitowych przez wiele nadchodzących lat. Jeśli znasz jakieś inne wskazówki lub wskazówki, o których nie wspomnieliśmy, daj nam znać, kontaktując się z nami bezpośrednio lub zostawiając komentarz poniżej.

w trybie czyszczenia? Sprawdź te ostatnie artykuły wszystko o sprzątaniu domu:

 • 22 plusy & minusy blatów granitowych: czy warto?
 • 23 plusy i minusy blatów drewnianych: czy warto?
 • 17 plusów & minusów marmurowych blatów: czy warto?
 • jak czyścić urządzenia ze stali nierdzewnej bez smug
 • najlepsze Odkurzacze do podłóg z twardego drewna i dywanów: Top 4 w porównaniu
 • the Ultimate Home Maintenance Checklist (Printable)
 • jak prawidłowo używać patelni żeliwnej: Wskazówki dotyczące przypraw, gotowania, czyszczenia
 • Bona vs. Swiffer: który Mop podłogowy jest najlepszy?
 • 12 plusów & minusów blatów kwarcowych: czy są warte wysokiej ceny?

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.