ile progów na gitarze

ile progów na gitarze

gitara jest instrumentem strunowym.

od razu widać. Ma podniesione metalowe paski wzdłuż podstrunnicy.

ale jeśli spojrzeć na większość innych instrumentów strunowych, takich jak skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas itp., nie mają tych progów.

dlaczego mają je tylko gitary (i kilka innych instrumentów)?

jaki jest ich cel i jak wpływają na grywalność?

a ile progów jest na gitarze?

omówimy wszystkie te pytania i nie tylko, zaczynając od tego, które prawdopodobnie cię tu sprowadziło.

Ile Progów Na Gitarze?

liczba progów różni się w zależności od rodzaju gitary. Gitary Klasyczne mają zazwyczaj 19 progów, podczas gdy gitary elektryczne mają zwykle 22 lub 24, z 22 jest najczęstszą liczbą.

poniżej omówimy więcej szczegółów. Najpierw dowiedzmy się dokładnie, czym są progi i do czego służą.

Czym Są Progi I Dlaczego Ich Potrzebujemy?

progi gitarowe służą jako dotykowe znaczniki, aby pomóc muzykom grać z dokładnością, zwłaszcza gdy skomplikowane wzory palców są potrzebne do uzyskania odpowiednich kombinacji nut na strunach.

 gitara palcowanie progi na podstrunnicy

gitarzysta palcowanie progi na podstrunnicy

po prostu, te znaczniki dzielą podstrunnicy na interwały, aby pomóc nam wiedzieć, gdzie są nuty. W rzeczywistości progi są niezbędne, biorąc pod uwagę fakt, że akordy są ważne dla gry na gitarze. Bez progów znacznie trudniej byłoby grać akordy, ponieważ trzeba byłoby znać dokładną lokalizację każdej z nut na podstrunnicy!

Liczba progów na gitarze

istnieje wiele różnych typów gitar, ale istnieją trzy główne: akustyczne, Basowe i elektryczne. Liczba progów różni się w zależności od rodzaju gitary.

Liczba progów na standardowych gitarach klasycznych

zazwyczaj istnieje dziewiętnaście (19) progów na gitarach klasycznych, zgodnie z referencyjnym systemem strojenia zwanym „równą oktawą temperamentu”, znaną również jako zasada progu dla gitar. Odnosi się to do wzoru matematycznego lub techniki, której producenci gitar używają do obliczania położenia progów w stosunku do półtonów.

progi na gitarze klasycznej

progi na gitarze klasycznej

na początku może to brzmieć niezbyt wyraźnie, zwłaszcza jeśli jesteś nowy w terminach muzycznych i teorii. Na razie wszystko, co musisz wiedzieć, to to, że reguła progu powoduje, że progi są umieszczone w półton od siebie.

Liczba progów na gitarach elektrycznych

gitary elektryczne mają zwykle więcej progów niż Gitary Klasyczne. Większość nowoczesnych modeli gitar elektrycznych, w tym gitary Barytonowe, ma dwadzieścia dwa (22) progi, podczas gdy inne mają dwadzieścia cztery (24).

zamiast mieć mniej niż dwadzieścia progów, gitary elektryczne zaczęły mieć więcej ze względu na rewolucjonizację nowej muzyki w latach 30., takich jak rock i metal.

dlaczego?

niektóre utwory z gatunku rock n roll wymagają odtwarzania nut znajdujących się na ostatnich pozycjach progowych.

powiedzmy, że chcesz grać utwory z gatunku metalu. Aby grać je łatwo, może chcesz mieć 24 progi grać więcej nut na gitarze bez przesuwania się w dół ciąg. Krótko mówiąc, z 23 i 24 progu, będziesz miał lepszy dostęp do ręki, aby dotrzeć do tych notatek. A jeśli chcesz zagrać niektóre z tych najtrudniejszych solówek gitarowych, nie będziesz w stanie tego zrobić bez progów 23 i 24.

Czy Liczba Progów Na Gitarze Ma Znaczenie?

 szyjka gitary z podstrunnicą

szyjka gitary z podstrunnicą

matematycznie różnica między 19 progów i 24 progów może wynosić tylko pięć, ale w zależności od celu w grze i docelowego gatunku muzyki, liczba progów na gitarze ma znaczenie znacznie więcej niż liczba 5.

oto, co musisz wiedzieć o gitarach 24-progowych, takich jak Sterling Majesty MAJ100 i tych z mniejszą liczbą progów.

różnice estetyki

dla niektórych gitarzystów może to być drobny problem, ale inni muzycy uwielbiają widzieć dodatkowe progi na gitarze. To może zapewnić poczucie zakończenia mieć dwie pełne oktawy na gitarze. Ci, którzy uwielbiają kolekcjonować gitary, prawie na pewno będą chcieli mieć co najmniej jedną gitarę z dodatkowymi progami, prawda?

więcej progów oznacza wyższy grywalny dźwięk

posiadanie dodatkowych progów na gitarze oznacza, że będziesz miał dodatkowe wysokie grywalne Dźwięki. Pomyśl o tym w ten sposób. Na wysokiej strunie E gitary 24-progowej (zakładając, że jest to standardowe strojenie), masz dwa więcej półtonów niż na gitarze 22-progowej, dając Ci dwie pełne oktawy.

24. próg pozwala na granie wyższej nuty E. Czy to ważne?

tak, dla niektórych piosenek. Na przykład, chcesz grać Master of Puppets Metalliki; w przypadku gitary 22-progowej jest to niemożliwe (jeśli się rozdrabnia), ponieważ Kirk używa zarówno 23-go, jak i 24-go progu wyższej struny E.

jednak ta dodatkowa zasada progu nie ma zastosowania do innych niższych ciągów. Dostajesz jeden dodatkowy pełny ton na każdej z pozostałych strun, ale to nie ma znaczenia, ponieważ możesz również grać te nuty na gitarze z 22 progów.

może nie są tak łatwe do grania, ale wciąż są tymi samymi nutami.

Liczba progów wpływa na grywalność

 gitarzysta grający na podstrunnicy

gitarzysta grający na podstrunnicy

gra na gitarze wymaga zręczności i wspaniałych wyczynów fizycznych, jeśli chcesz grać wszystkie możliwe nuty i akordy. Istnieją sytuacje, w których musisz przełączyć się z jednego ciągu na drugi, aby odtworzyć określone utwory.

więcej progów pozwala grać więcej nut, bez użycia wyższych strun. Jeśli nuty i akordy, których potrzebujesz, znajdują się na dodatkowych 23.i 24. progu, znacznie ułatwia to poruszanie strunami.

na przykład, jednym ze sposobów grania środkowego C na gitarze jest na 20 progu 6 struny. Oczywiście, ta lokalizacja jest rzadko używana, ale jeśli masz 19-progową gitarę akustyczną, nawet nie masz opcji.

jednak konstrukcja gitary elektrycznej z dodatkowymi progami ma również wady, a największy ma do czynienia z przetwornikami. To może być również trudne do osiągnięcia tych dodatkowych progów na niektórych gitarach, chyba że masz jeden z double-cutaway kształt ciała lub z niestandardowych płaskich pięty szyi.

pozycja podbieracza szyi zmienia się

wcześniej wspominaliśmy o podbieracza szyi jako wadę posiadania dodatkowych progów. Dla niektórych jest to najbardziej niepokojąca różnica, ponieważ może mieć znaczny wpływ na dźwięk. Jak?

podczas gdy długość skali pozostaje taka sama, gdy dodasz więcej progów, szyja staje się dłuższa. Oznacza to, że pickup szyi przesuwa się nieco bardziej w kierunku mostu. Przejście od 22 do 24 progów dodaje 19,84 mm (lub 0,781 cala) do szyi w skali 25,5 cala.

dlaczego to ma znaczenie?

ponieważ przesunięcie pickupa zmienia jakość dźwięku.

struny gitarowe wibrują najbardziej i wydają największy dźwięk w środku, czyli dwunasty próg na otwartych strunach. Im bliżej pickup znajduje się do tego punktu środkowego, tym większe, pełniejsze i grubsze dźwięki, które produkuje.

jeśli masz ten sam pickup w pozycji szyi i pozycji mostu, prawdopodobnie zauważysz, że pickup mostu zawsze brzmi jaśniej i cieńszy. Dlatego. Znajduje się dalej od środka.

oznacza to, że przesunięcie przetwornika szyi bliżej mostu, a tym samym dalej od środka, oznacza, że wyda on cieńszy dźwięk.

Jak Daleko Od Siebie Są Progi Na Gitarze?

 odległość między progami na szyi

odległość między progami na szyi

być może zauważyłeś, że gdy zbliżysz się do ciała gitary, odległość między progami staje się proporcjonalnie mniejsza. Lutnicy (twórcy instrumentów strunowych), stosuje zasadę tworzenia nut w oktawach i kwintach.

na gitarze umieszczenie progów na szyi gitary kontroluje długość struny, a długość struny z kolei tworzy określony tonalny ton. Lutnicy projektują szyjkę gitary w oparciu o 12-pitch skali chromatycznej, przy użyciu matematyki do obliczenia odległości między progów i długości struny.

obecnie istnieje kilka długości skali ze względu na różnice między stylem gitary a typem. Przez lata odległość nakrętki (przedniej krawędzi) od pierwszego progu wynosiła 18, ale teraz różni producenci gitar stosują różne zasady/formuły obliczeń.

ponieważ różne marki i modele różnią się pod względem długości skali gitary, odstęp między progami również się różni. Aby obliczyć odstępy progu, możesz użyć Online cyfrowego kalkulatora progu lub sprawdzić różne marki lub modele gitar.

Czy Naprawdę Potrzebujesz 24 Progów?

czy naprawdę potrzebujesz dużo progów na gitarze? Czy będzie to duży problem, jeśli twoja gitara ma mniej niż 24 progi?

generalnie nie bardzo. Niewiele piosenek wymaga użycia 23 i 24 progu. Jeśli nie grasz hardcore metal lub rock n roll, prawdopodobnie nigdy nawet nie trzeba grać nuty przeszłości 20 progu.

konieczność posiadania więcej niż 20 progów zależy od gatunku muzyki, którą będziesz grał. Pod koniec dnia, mając mniej lub więcej progów na gitarze jest przede wszystkim kwestią osobistych preferencji. Każdy z tych łatwych metalowych riffów może być łatwo odtwarzany na gitarze z 22 progów, na przykład.

Po Co Są Kropki Na Podstrunnicy Gitarowej?

 kropki na podstrunnicy

kropki na podstrunnicy

teraz, gdy wiesz trochę więcej o progach, prawdopodobnie zastanawiasz się, jaki jest cel kropek między progami na podstrunnicy gitarowej.

te kropki (czasami nazywane inkrustacjami) przymocowane lub narysowane na powierzchni podstrunnicy gitary są wskaźnikami. Większość gitar ma te wskaźniki, ale niektóre mogą nie. Podobnie jak progi, kropki pomocy gitarzystów w skakaniu z jednej pozycji do innej części podstrunnicy szybciej, z dokładnością i łatwością.

jak grać akordy, nuty, lub skale na gitarze, można użyć kropki, aby pomóc szybko zidentyfikować każde progu lokalizacji nawet bez patrzenia na szyi gitary lub podstrunnicy.

na przykład, jeśli zacinasz się z przyjaciółmi i musisz przejść do siódmego progu, możesz poszukać trzeciej Intarsji lub kropek na siódmym progu. Innymi słowy, te kropki mogą służyć jako wizualne odniesienia, dzięki czemu skok progu jest nieco łatwiejszy i szybszy.

progi gitarowe: myśli końcowe

większość gitar ma progi, ponieważ znacznie ułatwiają dokładne odtwarzanie akordów. Bez progów trudno byłoby właściwie umieścić każdy palec, ale z Prog wystarczy umieścić je za progiem, aby struna nawiązała z nim kontakt.

rzeczywista liczba progów różni się, ale ogólnie jest to 22 na dobrej gitarze elektrycznej i 19 na gitarze klasycznej, z których oba są wystarczające dla większości ludzi. Jeśli chcesz zniszczyć, prawdopodobnie będziesz chciał gitarę z 24 progi, jak wiele z najlepszych gitar metalowych.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.