często mówi się, że firma jest warta tylko tego, co ktoś jest gotów za nią zapłacić, ale istnieje kilka metod, których możesz użyć, aby osiągnąć rozsądną figurę.

Twój adres e-mail będzie używany przez Simply Business, aby informować Cię o najnowszych wiadomościach, ofertach i poradach. Możesz zrezygnować z subskrypcji tych wiadomości e-mail w dowolnym momencie. Po prostu Polityka Prywatności firmy.

co to jest wycena firmy?

wycena firmy pomaga określić wartość rynkową Twojej firmy. Korzystając z szeregu środków, możesz zrozumieć ekonomiczną wartość firmy. Jest to przydatne dla przedsiębiorców i właścicieli małych firm, którzy chcą kupić lub sprzedać firmę.

wycena firmy może również pomóc, gdy:

 • zabezpieczenie inwestycji-pomyśl o Dragons ’ Den, gdzie inwestorzy chcą zobaczyć realistyczną figurę i wartość w transakcji, którą im dajesz
 • ustalanie uczciwej ceny dla pracowników-jeśli Twoi pracownicy chcą kupować i sprzedawać udziały w firmie
 • rozwój lub rozbudowa firmy-roczna wycena pomaga zapewnić finansowanie i skoncentrować energię na obszarach wymagających poprawy
 • składanie podatków-być może będziesz musiał podać dane dotyczące wyceny w ramach zeznania podatkowego firmy
 • ustanowienie partnerstwo biznesowe – lub wykupienie istniejącego partnera biznesowego

ostatecznie chcesz osiągnąć wycenę, która nie sprzedaje firmy krótko. Nie powinno również zawyżać wartości firmy.

znalezienie równowagi jest trudne – jeśli łatwo znajdziesz wycenę, być może będziesz musiał ponownie przyjrzeć się swojej metodzie. Dobrym pomysłem jest połączenie kilku technik wyceny.

co wpływa na wycenę firmy?

chociaż istnieją pewne części firmy, które można łatwo wycenić, zawsze będą wartości niematerialne.

oprócz zapasów i środków trwałych (takich jak grunty i maszyny), które są namacalne i mają wyraźną wartość, należy również spojrzeć na:

 • reputacja firmy
 • wartość klientów firmy
 • znaki towarowe firmy
 • okoliczności związane z wyceną (jak przymusowa sprzedaż, a nie dobrowolna)
 • wiek biznesu (rozważ startupy, które osiągają straty, które mają duży potencjał w przyszłości, w porównaniu z uznanymi firmami osiągającymi zyski)
 • siła zespołu stojącego za biznesem
 • jaki masz produkt

te wartości niematerialne i prawne sprawiają, że dość trudno jest uzyskać dokładną wycenę, ale istnieje wiele technik, które można wykorzystać, aby to ułatwić.

jak cenisz biznes?

istnieje kilka podejść, które możesz podjąć, jeśli chodzi o wartość firmy. Wyjaśniamy więcej na temat każdego z nich poniżej.

stosunek ceny do zarobków (P/E)

firmy są często wyceniane przez stosunek ceny do zarobków (P/E) lub wielokrotność zysku. Wskaźnik P / E jest odpowiedni dla przedsiębiorstw, które mają ugruntowaną historię zysków.

wypracowanie odpowiedniego wskaźnika P/E do wykorzystania może być napędzane zyskami – jeśli firma ma wysoki prognozowany wzrost zysku, może sugerować wyższy wskaźnik P/E. A jeśli firma ma dobrą historię powtarzających się zarobków, może mieć również wyższy wskaźnik P / E.

jako ilustrację, użycie wskaźnika P/E wynoszącego cztery dla firmy, która generuje zyski po opodatkowaniu w wysokości 500 000 funtów oznacza, że zostanie wyceniona na 2 000 000 funtów.

sposób uzyskania odpowiedniej liczby dla wskaźnika P/E może się znacznie różnić w zależności od firmy. Startupy technologiczne często mają wysoki współczynnik P / E, ponieważ są to zwykle firmy o wysokim wzroście. Bardziej powszechna firma, taka jak Agencja nieruchomości, będzie miała niższy wskaźnik P / E i prawdopodobnie będzie dojrzałym biznesem. Historyczne wskaźniki P/E spółek notowanych na giełdzie można zobaczyć w dziale finansowym.

a ponieważ akcje notowanych spółek są łatwiejsze do kupna i sprzedaży, są bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Mniejsze, nienotowane spółki mają zwykle około 50% niższy wskaźnik rentowności/rentowności niż ich notowane odpowiedniki.

ponieważ wskaźniki P/E różnią się znacznie, niekoniecznie istnieje „standardowy” wskaźnik, który można wykorzystać do wyceny wszystkich firm. Mimo to doradca biznesowy może zasugerować wycenę od 4 do 10 jako wskaźnik P / E.

koszt wpisu

to proste-ile kosztowałoby założenie podobnej firmy do tej, która jest wyceniana?

musisz wziąć pod uwagę wszystko, co doprowadziło firmę do tego, gdzie jest dzisiaj. Zanotuj wszystkie koszty uruchomienia, a następnie jego aktywa rzeczowe. Ile kosztowałoby opracowanie jakichkolwiek produktów, zbudowanie bazy klientów oraz rekrutacja i szkolenie personelu?

po tym pomyśl o oszczędnościach, które możesz zarobić podczas konfiguracji. Jeśli możesz zaoszczędzić pieniądze, lokalizując firmę w innym miejscu lub używając tańszych materiałów, odejmij to od liczby.

kiedy wszystko bierzesz pod uwagę, masz swój koszt wejścia – i wycenę.

Wycena aktywów przedsiębiorstwa

stabilne, o ugruntowanej pozycji przedsiębiorstwa z dużą ilością rzeczowych aktywów trwałych często nadają się do wyceny tych aktywów. Dobrymi przykładami takich firm są firmy zajmujące się nieruchomościami i produkcją.

aby dokonać wyceny aktywów, musisz zacząć od ustalenia wartości księgowej netto (NBV) firmy. Są to aktywa zapisane w księgach rachunkowych firmy.

w takim razie powinieneś pomyśleć o realiach gospodarczych otaczających aktywa. Zasadniczo oznacza to dostosowanie danych liczbowych do rzeczywistej wartości aktywów.

na przykład stare akcje tracą na wartości. Jeśli są długi, które prawdopodobnie nie zostaną spłacone, oderwij je. A własność mogła się zmienić w wartości, więc dopracuj też te liczby.

Zdyskontowane przepływy pieniężne

jest to złożony sposób wyceny firmy, opierający się na założeniach dotyczących jej przyszłości. Technika ta jest odpowiednia dla dojrzałych przedsiębiorstw o stabilnych, przewidywalnych przepływach pieniężnych-pomyśl o przedsiębiorstwach użyteczności publicznej.

Zdyskontowane przepływy pieniężne działają poprzez oszacowanie, ile przyszłe przepływy pieniężne byłyby warte dzisiaj. Możesz osiągnąć wycenę, dodając prognozę dywidend na najbliższe 15 lat plus wartość rezydualną na koniec okresu.

obliczasz dzisiejszą wartość każdego przyszłego przepływu środków pieniężnych za pomocą stopy dyskontowej, która odpowiada za ryzyko i wartość pieniądza w czasie. Wartość pieniądza w czasie opiera się na założeniu, że £1 dziś jest wart więcej niż £1 jutro, ze względu na jego potencjał zarobkowy.

normalnie oprocentowanie dyskontowe może wynosić od 15 do 25%.

reguły branżowe

kupowanie i sprzedawanie firm może być bardziej powszechne w poszczególnych branżach, więc te branże mogą mieć pewne reguły, których możesz użyć jako przewodnika. Będą oparte na rzeczach innych niż zysk.

spójrzmy na handel detaliczny. Zasady te oznaczają, że firmy są wyceniane na podstawie takich czynników, jak obroty przedsiębiorstw, liczba klientów i liczba punktów sprzedaży.

to dobry sposób na to, aby kupujący cenił firmę w oparciu o to, jak oczekują wstrząsu i dostosowania operacji do standardów branżowych.

wycena oparta na tym, czego nie da się zmierzyć

to sprowadza nas do tego, co powiedzieliśmy na początku – biznes jest wart tego, co ktoś jest gotów za niego zapłacić. Wspomniane wcześniej wartości niematerialne i prawne można by tu uwzględnić, przy czym w grę wchodzą również umiejętności negocjacyjne.

jeśli firma ma pożądane relacje z klientami lub dostawcami, może być bardziej wartościowa dla kupującego.

jeśli kupujący nie ma za sobą stabilnego zespołu, który mógłby posunąć się do przodu, silny zespół zarządzający (który nie skoczy ze statku) może również wnieść wartość dodaną.

i każdy potencjalny nabywca może zobaczyć inne ryzyko, zmiennie obniżając wartość. Kluczem jako właściciela firmy jest zapobieganie wszelkim zagrożeniom i ich minimalizacja.

jak wyceniasz firmę na podstawie obrotów?

obrót biznesowy jest wtedy, gdy wypracowujesz swój dochód z działalności w określonym okresie czasu (na przykład w roku podatkowym). Jest to liczba dokonanych sprzedaży-znana również jako liczba „sprzedaży netto”. Nie należy jednak mylić tego z zyskiem, który jest Twoim Zarobkiem po odliczeniu wydatków.

Obliczanie obrotów jest użytecznym krokiem do dość szybkiego zrozumienia kondycji Twojej firmy,ale będzie musiało być porównane z zyskiem brutto i zyskiem netto, aby dać pełny obraz. Przeczytaj nasz przewodnik, Jak obliczyć obroty firmy, aby dowiedzieć się więcej.

ile jest warta moja firma?

jak wspomnieliśmy wcześniej, wycena firmy może pomóc ci skupić się na obszarach wymagających poprawy. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić dobrą wycenę, w tym:

 • planowanie z wyprzedzeniem: miej solidny biznesplan, z naciskiem na to, jak osiągniesz wyniki zarówno krótko -, jak i długoterminowe
 • zmniejszenie ryzyka: na przykład, jeśli polegasz na określonej grupie klientów, rozważ dywersyfikację
 • wprowadzenie wspaniałych procesów: pomyśl o tym, jak przechowujesz informacje, czy to zapisy finansowe, czy po prostu jak działa firma. Często im więcej możesz pokazać, tym większe zaufanie do firmy

to, co działa na jedną firmę, nie zawsze działa na drugą. Przedstawiając przegląd kilku popularnych metod wyceny przedsiębiorstw, mamy nadzieję, że jesteś bliżej zrozumienia, ile jest warta Twoja firma.

ogólne poradniki finansowe i księgowe

aby uzyskać więcej porad i zasobów na temat rachunkowości i finansów dla małych firm, sprawdź poniższe linki:

 • uzyskaj migawkę kondycji swojej firmy dzięki naszemu przewodnikowi sporządzania bilansu-pokazuje on aktywa i zobowiązania Twojej firmy
 • śledź dochody i wydatki swojej firmy dzięki naszemu bezpłatnemu szablonowi kalkulatora budżetu i przewodnikowi
 • zrozumieć, jak zwiększyć zysk swojej firmy

finanse przedsiębiorstw to złożony temat. Traktuj ten artykuł tylko jako przewodnik i uzyskaj profesjonalną poradę, jeśli nie jesteś niczego pewien.

gotowy do założenia przykrywki?

jako jeden z największych dostawców ubezpieczeń biznesowych w Wielkiej Brytanii, specjalizujemy się w ubezpieczeniach od odpowiedzialności cywilnej i chronimy więcej transakcji niż ktokolwiek inny. Dlaczego nie spojrzeć teraz i zbudować szybki, dopasowany cytat?

rozpocznij wycenę

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.