w tej kolumnie członkowie Georgia Humanities i ich koledzy na zmianę omawiają historię i kulturę Gruzji oraz inne ważne tematy. Poprzez różne głosy słyszymy różne historie.

W tym tygodniu gość Tom JACKSON, z Georgia World War i Centennial Commission, patrzy na wiele pomników żołnierzy I wojny światowej w naszym stanie.

autor: Tom Jackson

Tom Jackson

misją Georgia World War i Centennial Commission (GWWICC) w pamiętaniu Wielkiej Wojny jest nie tylko edukowanie dzisiejszych obywateli o tej często pomijanej wojnie, ale także uhonorowanie tych, którzy służyli i upamiętnienie tych, którzy dokonali ostatecznego poświęcenia.

z 1921 Georgia State Memorial Book, Georgia stała się pierwszym stanem, który opublikował oficjalną książkę upamiętniającą tych, którzy zginęli w I Wojnie Światowej.ale zgodnie z ówczesnymi praktykami rasowymi książka zawierała tylko nazwiska białego personelu. Dzięki starannym badaniom emerytowanego bibliotekarza Stanowego Dr Lamara Veatcha, który pracuje jako współpracownik GWWICC, nazwiska setek żołnierzy Afroamerykanów, rdzennych Amerykanów i innych pochodzenia zostały zidentyfikowane i dodane do rozszerzonej wersji znajdującej się na stronie GWWICC. W wyniku tego znaczącego wysiłku, dziś nazwiska około 1300 Gruzinów są na rolkach w ramach Narodowego Programu stulecia, aby znaleźć i zapisać wszystkie takie hołdy dla Amerykanów, którzy walczyli i zginęli w I Wojnie Światowej.

ta sama strona zawiera również internetowy spis, ze zdjęciami, pomników wojennych i tablic znajdujących się w całym stanie — jest taki w praktycznie każdej siedzibie hrabstwa. Niektóre są skomplikowane, inne proste. Niektóre mają osobne oferty dla ” białych „i” kolorowych”, podczas gdy inne całkowicie pomijają Afroamerykanów. Strona internetowa GWWICC stanie się trwałą spuścizną tych wysiłków jako część zbiorów Archiwów Państwowych w stulecie I wojny światowej.

oryginalny pomnik „Spirit Of The American Doughboy” w Nashville, Ga. (Brian Brown, VanishingSouthGeorgia.kom)

godne uwagi wśród zabytków Georgii są liczne uderzające posągi „Spirit Of The American doughboy” stojące w widocznym miejscu w całym stanie, wśród setek, które zostały wzniesione w całym kraju. Georgia ma oryginał. Wszystkie pozostałe są kopiami pierwszego autorstwa rzeźbiarza E. M. Viquesneya, który stoi przed budynkiem sądu w Nashville (w hrabstwie Berrien). Honoruje 60 mieszkańców Berrien, którzy zginęli w wojnie, w tym 28, którzy zginęli w katastrofalnym zatopieniu statku troop ship Otranto u wybrzeży Szkocji w 1918 roku. Oryginalna rzeźba z brązu została zamówiona w sierpniu 1920 roku, a po jej ukończeniu została wystawiona w Ameryce przed objazdem na Wystawę Krajową i ostatecznie dostarczona na Berrien County courthouse square latem 1921 roku. Tam stał pod zasłoną do końca 1923 roku, gdy miejscowi mieszkańcy pracowali nad zbieraniem reszty należnych na niego funduszy —ceremonia poświęcenia odbyła się po spłaceniu długu. Poszerzenie autostrady w 1939 r.wymagało przeniesienia posągu ze środka ulicy na teren sądu, gdzie stoi do dziś.

miedziana kopia oryginalnego posągu doughboya stoi w Rees Park, w Americus, przeniesiona z centrum Americus w 1947 roku. Niezwykła, ale uderzająca kopia wykonana w kamieniu-jedyna znana wersja kamienia-stoi przed sądem Hrabstwa Morgan w centrum Madison. Istnieją inne wersje w całej Georgii, na ogół w brązie lub miedzi, w miejscach takich jak Trion (Hrabstwo Chattooga), Griffin (Hrabstwo Spalding) i Waycross (Hrabstwo Ware) — i ponad 150 egzemplarzy w całym kraju, masowo produkowane z oryginalnego pomnika w latach 20.i 30.

Veterans Plaza na cmentarzu Myrtle Hill w Rzymie, Georgia

w Georgii znajduje się również grób amerykańskiego „znanego Żołnierza” z I wojny światowej.po zakończeniu wojny Kongres i prezydent Warren G. Harding postanowili w 1922 roku wyznaczyć znanego żołnierza zabitego w akcji jako przedstawiciela wszystkich, którzy zginęli w wojnie i spocząć na Cmentarzu w Arlington obok Grobu Nieznanego Żołnierza. Przypadkowo wybrano nazwisko szeregowego Charlesa Gravesa — 18-letniego szeregowca z Rzymu w Georgii, zabitego w linii Hindenburga i pierwotnie pochowanego we Francji. Miał to być ogromny zaszczyt dla młodych grobów, z wyjątkiem tego, że matka chciała, by pochowano go w domu na rodzinnej działce na cmentarzu Antiochii pod Rzymem. Rząd przystał na życzenia Pani Graves. Graves dostał swoją ceremonię i chwalebną paradę powrotu przez Nowy Jork, honorując go i wszystkich żołnierzy, powracających i poległych. Ale potem, zamiast jechać do Arlington, jego ciało zostało wsadzone do pociągu do Rzymu, gdzie został pochowany zgodnie z życzeniem matki, nadal wyznaczonej jako przedstawiciel wszystkich, którzy zginęli w Wielkiej Wojnie.

miejscowi obywatele szybko uznali, że nie pasuje, aby Amerykański „znany żołnierz” leżał na małym kościelnym cmentarzu. Po śmierci matki uzyskali zgodę brata Gravesa na przeniesienie go do bardziej okazałego miejsca na zabytkowym cmentarzu Myrtle Hill w Rzymie. Inni, uważając, że życzenia matki powinny być uszanowane, domagali się nakazu sądowego, aby zatrzymać ruch. Ale w noc przed wydaniem nakazu grupa mężczyzn ekshumowała ciało Gravesa i przeniosła go do Myrtle Hill Na Memorial Plaza, gdzie leży do dziś. W 2000 roku, podczas dramatycznej renowacji tego miejsca, powstał plac pamięci dla wszystkich 34 młodych mężczyzn z hrabstwa Floyd, którzy zginęli w I Wojnie Światowej, z” znanym żołnierzem”, Charlesem Gravesem, w jego centrum.

Czytaj dalej „Jamil’ S Georgia ” po więcej w tej ciągłej serii o I Wojnie Światowej.

Tom Jackson pełni funkcję dyrektora wykonawczego Georgia World War i Centennial Commission na stanowisku Heritage Communications Executive for the University System of Georgia.

Kelly Caudle i Allison Hutton z Georgia Humanities zapewniają pomoc redakcyjną dla felietonów „Jamil’ S Georgia”.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.