Stableford jest bardzo popularnym systemem punktacji w golfie, w którym punkty są przyznawane na każdym dołku w zależności od tego, jak gracz robi przeciwko własnym handicapem.

ten system punktacji jest rozpowszechniony w konkurencyjnym golfie społecznym, takim jak w dniach społeczeństwa, ale wiele klubów ma również regularne konkursy Stableford, a także te medalowe.

system-choć w zmodyfikowanej formie-był również używany na trasie PGA od wielu lat. Najpierw na Mistrzostwach Świata w Castle Pines, które trwały do 2006 roku, a następnie na mistrzostwach w Barracudzie, które do dziś rozgrywane są na trasie.

Barracuda Championship zmienił format na stableford w 2012 roku. (Obraz kredyt: Getty Images)

jak powstał Stableford? Cóż, system punktacji został nazwany na cześć Dr Stableforda, który wynalazł tę koncepcję punktacji, chociaż sam system punktacji różni się od tego, który Dr Stableford wyjaśnił i pierwotnie wprowadził w swoich klubach.

jest to prawdopodobnie najbardziej popularny format, ponieważ przyspiesza grę i nie odstrasza golfistów od poddania się po rozegraniu tylko jednego lub dwóch złych dołków, co często występuje podczas gry na medal.

rozwijając to, oznacza to, że nie musisz grać w każdym dołku. Dlatego nie ma potrzeby długiego żenującego powrotu do tee box, aby zagrać trzy poza tee, gdy dysk jest nieoczekiwanie stracony. Oznacza to również, że nie ma możliwości zapisania 8 lub 9 na karcie wyników, jak to ma miejsce w przypadku gry medalowej.

idea formatu Stableford jest bardzo prosta. Zrób par na dołku, w oparciu o Twój handicap, a otrzymasz 2pts. Handicap skorygowany wynik jednego nad par jest 1pt, 1 pod par to 3pts, 2 pod par to 4pts i tak dalej. Poniżej znajduje się przejrzysta i prosta lista dla ciebie.

6 punktów-cztery uderzenia poniżej
5 punktów-trzy uderzenia poniżej
4 punkty-dwa uderzenia poniżej
3 punkty-jeden skok poniżej
2 punkty-poziom par
1 punkt-jeden skok powyżej
0 punktów-dwa uderzenia lub więcej powyżej

par dla stableford wynosi 36 punktów – 18 dołków, przy czym 2 punkty są par. (Kredyt wizerunkowy: Tom Miles)

aby dowiedzieć się, na których otworach masz dodatkowe ujęcia, musisz spojrzeć na indeks obrysu.

oznacza to, że jeśli masz handicap 12, otrzymasz dodatkowy strzał na indeksach uderzeń 1 do 12. Jeśli jesteś handicapperem 28, otrzymasz dwa strzały na otwory z indeksem skoku 1-10 i dodatkowy strzał na te z indeksem skoku 11-18.

dlatego par 4, który jest indeksem uderzeń 10, stanie się par-5 dla 12 handicapper, a par-6 dla 28 handicapper. (A dla każdego z handicapem 9 lub mniej byłoby par 4.)

tak więc, jeśli obaj nasi gracze ukażą się w 5 strzałach, handicap 12 zdobędzie 2pts, A handicap 28-3pts-czyli ” pięć za dwa „i”pięć za trzy”.

(zdjęcie: Tom Miles)

jeśli chodzi o wypracowanie ogólnych punktów, niektórzy wolą to wypracować, dostosowując par otworu, jak wyjaśniono powyżej i wypracować wynik na podstawie wyniku brutto na otworze.

inni wolą obliczyć Stableford punktów na wynik netto, i porównać to z par kursu dołka.

ale jeśli chodzi o zapisywanie wyników w karcie wyników, to musi być zapisana całkowita liczba strzałów na dołku, aby można było wypracować stały wynik.

najnowsze wiadomości

{{ articleName }}

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.