3. Jak długo żyje GLTs?

na wolności mogą żyć nawet 15 lat, ale bardzo niewielu się tak starzeje. W ogrodach zoologicznych mogą żyć do 20 lat.

4. Co GLT jedzą na wolności? Czym są GLT karmione w ogrodach zoologicznych?

ich dieta na wolności składa się z owoców, nektaru, owadów i małych kręgowców. Ich długie palce pomagają im sięgać do bromelii i pod korą drzew chwytać owady, małe żaby i jaszczurki.

w ogrodach zoologicznych są karmione, w zależności od ich wagi, wieku, zdrowia i preferencji: specjalny żel małpy, winogrona, owady, takie jak świerszcze i robaki mięsne oraz owoce i warzywa. Otrzymują również wiele innych produktów spożywczych do wzbogacania i szkolenia.

5. Kiedy i gdzie śpią GLTs?

GLT są dobowe (aktywne w ciągu dnia), spędzają większość czasu w środkowej części korony lasu, gdzie są bezpieczne przed drapieżnikami na ziemi (jak lisy) i z nieba (jak jastrzębie). W nocy grupy rodzinne udają się do dziupli na drzewach, aby razem spać. Dorosłe są pierwsze z otworów rano i ostatnie, które wchodzą w nocy, zapewniając w ten sposób ochronę dla młodych.

6. Jakie są rodziny GLT?

GLTs żyją w grupach rodzinnych średnio 6 osób. Po okresie ciąży trwającym 4 miesiące kobiety zazwyczaj rodzą bliźniaki. Na wolności dzieci rodzą się w porze deszczowej (od października do marca), kiedy owoce są obfite. Ojciec i rodzeństwo pomagają matce wychowywać dzieci, często niosąc je na plecach między karmieniami. Ponieważ para bliźniaków może ważyć nawet 20% wagi matki, z pewnością może skorzystać z pomocy.

7. Ile było GLT w 1970? Ile GLT jest dziś na wolności?

na początku lat 70.stulecia wylesiania i odławiania dla handlu zwierzętami zmniejszyły populację do mniej niż 200 GLT na wolności. Do 2017 roku ich liczebność na wolności wzrosła do 3700, a ich oficjalny status został podniesiony z krytycznie zagrożonego wyginięciem na zagrożony. Badania przeprowadzone w 2018 (Nature Scientific Reports 2019) wykazały, że populacja spadła do 2500, najprawdopodobniej z powodu wybuchu żółtej febry, która rozprzestrzeniła się wśród ludzi i małp w południowo-wschodniej Brazylii. Dziś te 2500 GLT żyje w 13 największych zachowanych fragmentach lasu, w tym w rezerwacie biologicznym Poço das Antas, rezerwacie biologicznym União i prywatnych gospodarstwach. Największy spadek liczby GLT z powodu żółtej febry nastąpił w rezerwacie Poço das Antas, gdzie liczba spadła z 380 do 32.

8. Ile GLT jest potrzebnych, aby uchronić je przed wyginięciem?

naukowcy ustalili, że populacja 2000 Tamaryn żyjących na wolności na 25 000 hektarów (62 000 akrów) chronionych i połączonych lasów jest niezbędnym minimum. Obecnie na wolności jest 2500 GLT, ale tylko 284 GLT w największym bloku chronionego i połączonego lasu 6841 ha (16 904 Akry)

9. Ile ogrodów zoologicznych ma GLT? Ile GLT jest w ogrodach zoologicznych?

dzisiaj ponad 150 ogrodów zoologicznych na całym świecie ma GLT i uczestniczy w ich ochronie, utrzymując populację ubezpieczeniową zdolną do odzyskania dzikiej populacji po potencjalnej katastrofie. Około 500 GLT żyje w tych ogrodach zoologicznych na całym świecie.

10. Jak zapewnić różnorodność genetyczną wśród GLT w populacji w niewoli?

wszystkie GLT w ogrodach zoologicznych są zarządzane przez opiekuna Księgi Stadnej. Prowadzący Księgę stadną utrzymuje zapisy Rodowodowe wszystkich utrzymywanych GLT i koordynuje sposób parowania zwierząt w celu utrzymania maksymalnej różnorodności genetycznej w populacji utrzymywanej w niewoli.

11. Kto pracuje nad ratowaniem GLTs?

Associação Mico Leão Dourado (amld-Stowarzyszenie Tamarin Złotego Lwa) zostało założone w 1992 roku jako Brazylijska organizacja non-profit, której misją jest ratowanie GLT przed wyginięciem przy jednoczesnym zachowaniu dobrobytu miejscowej ludności. AMLD koordynuje wdrażanie z wieloma partnerami długoterminowego, wielopłaszczyznowego planu strategicznego w celu wykrywania i ograniczania zagrożeń dla gatunku. Ten lokalny Brazylijski zespół składa się z biologów ochrony przyrody, menedżerów przyrody, techników GIS, edukatorów środowiskowych, leśników, agroekologów i lokalnych właścicieli ziemskich. Save the Golden Lion Tamarin (SGLT) została założona w 2005 roku jako amerykańska charytatywna organizacja non-profit, aby zapewnić wsparcie techniczne i finansowe dla AMLD. I oczywiście zaangażowani obywatele na całym świecie również zapewniają wsparcie finansowe, aby praca nad ochroną tego cennego gatunku mogła zostać przeprowadzona.

12. Dlaczego umieszczasz radiokolary na niektórych GLT-ach? Jak ich do tego złapać?

biolodzy AMLD mocują bardzo małe obroże nadajnika radiowego do 1-2 GLT w każdej grupie rodzinnej. Te radia emitują „sygnały” o wysokiej częstotliwości, które pozwalają obserwatorom je znaleźć, nawet w gęstym lesie. Obserwatorzy mogą następnie śledzić GLTs, gdziekolwiek się udają, rejestrując ich zachowanie i odnotowując wszelkie zagrożenia. Biolodzy AMLD wykorzystują żywe pułapki z owocami do bezpiecznego przechwytywania GLT, aby zmienić obroże nadajnika, gdy baterie się wyczerpą (około co 6 miesięcy). Wkrótce po przymocowaniu kołnierzy radiowych GLT są uwalniane w miejscu, w którym zostały schwytane.

13. Co by się stało, gdyby glts wyginął?

GLT są uważane za „gatunek parasolowy”, ponieważ ich ochrona zapewnia zachowanie wielu innych gatunków w tym samym siedlisku. Obecnie Dystrybucja GLT jest ograniczona do 8 gmin 100 km (62 mil) od miasta Rio de Janeiro. Nawet w obniżonym stanie Las Atlantycki ma ogromne znaczenie społeczne, gospodarcze i środowiskowe: 52% drzew lasu Atlantyckiego, 92% płazów i co najmniej 158 gatunków ptaków nie występuje nigdzie indziej na świecie. Osiemnaście z 77 gatunków naczelnych Brazylii, w tym GLTs, znajduje się tylko w lesie Atlantyckim. Dział wodny, który zawiera prawie wszystkie dzikie GLT, zapewnia również słodką wodę około milionowi ludzi w lokalnych społecznościach. Jeśli stracimy GLT, to dlatego, że straciliśmy ich Las. Z ochrony lasu korzystają tamaryny, tysiące innych gatunków, w tym ludzie. Przywracanie lasów pomaga ograniczyć zmiany klimatu i przynosi korzyści całej planecie.

14. Czy istnieje szczepionka chroniąca GLTs przed żółtą febrą?

tak, partnerzy AMLD, którzy są ekspertami w zwalczaniu wirusów, niedawno zmodyfikowali istniejącą szczepionkę, aby chronić tamaryny Lwów przed żółtą febrą-pierwszą taką szczepionką dla naczelnych nie-ludzi.

15. Czy GLTs może zawrzeć COVID-19, spowodowany nowym koronawirusem?

nie wiemy, czy GLTs są podatne na COVID-19, ale AMLD działa przy założeniu, że GLTs może zarazić chorobę i podejmuje wszelkie środki ostrożności, aby upewnić się, że nie są na nią narażone. W pobliżu GLTs pracownicy AMLD noszą maski i rękawice, a bliski kontakt z GLTs jest zminimalizowany. Brazylijscy i międzynarodowi eksperci doradzają AMLD w zakresie środków ostrożności dotyczących COVID-19.

16. Ile jest gatunków Tamaryn lwich?

Tamaryna złota jest jednym z czterech gatunków tamaryny lwa, które tworzą rodzaj Leontopithecus. Każdy gatunek żyje w innym fragmencie tego, co pozostało po Atlantyckim lesie Brazylii. Tamaryn Złoty (Leontopithecus rosalia) żyje tylko na wybrzeżu stanu Rio de Janeiro. Tamarin Złotogłowy (Leontopithecus chrysomelas) żyje tylko w południowej części stanu Bahia. Tamaryn Czarny („Leontopithecus chrysopygus”) żyje w zachodniej części stanu São Paulo. Tamarin Czarnoszyi (Leontopithecus caissara) żyje na granicy między Stanami São Paulo i Paraná. Tamaryny złociste, Złotogłowe i czarne zaliczane są do gatunków zagrożonych wyginięciem. Tamaryna czarnogłowa jest uważana za krytycznie zagrożoną.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.