Stwórz kwitnącą kulturę czytania w swojej szkole – zamień swoich uczniów w Mole książkowe dzięki naszym dziesięciu fachowym wskazówkom!

co rozumiemy przez kulturę czytania?

Mówiąc najprościej, jest to środowisko, w którym czytanie jest cenione, promowane i aktywnie zachęcane.

nauczyciele od dawna wiedzą, że dzieci, które czytają dla przyjemności, lepiej radzą sobie w szkole. Potwierdzają to badania, które pokazują, że czytanie ma ogromny wpływ na umiejętność czytania i pisania oraz osiągnięcia edukacyjne. Czytanie wprowadza również nowe perspektywy i pomysły do młodych ludzi, co pomaga im nawiązać kontakty w całym programie nauczania.

jedno badanie z udziałem 17 000 osób od urodzenia wykazało, że czytanie dla przyjemności poprawiło zdolności matematyczne, a także umiejętność czytania i pisania. Dr Alice Sullivan, jedna z autorek badania, mówi: „nasze wyniki podkreślają, jak ważne jest, aby szkoły i biblioteki zapewniały dostęp do szerokiej gamy książek i pomagały młodym ludziom odkrywać autorów, z których będą czerpać przyjemność.”

więc jak możemy inspirować i wspierać uczniów do samodzielnego czytania?

dobra kultura czytania w szkole to pierwszy krok. Oto dziesięć sugestii, które pomogą Ci zacząć. Niektóre mogą zostać wdrożone jutro w klasie, a niektóre są bardziej ambitne, wymagające całego wysiłku szkolnego. Ale wszystkie są wypróbowane i sprawdzone sposoby, aby Twoi uczniowie podekscytowani czytaniem!

Przedstaw kochaną swoją klasę

kochaną-rzuć wszystko i Czytaj – została zapoczątkowana w USA przez autorkę dziecięcą Beverly. W niektórych szkołach jest to część dnia szkoły, gdzie dzwoni specjalny dzwonek i wszyscy w szkole-uczniowie, nauczyciele, Kadra zarządzająca i personel pomocniczy – zatrzymują się na to, co robią i czytają przez pół godziny. Ta lektura nie jest częścią programu nauczania, a dzieci nie są na niej testowane. To tylko dla przyjemności. Oczywiście, nie musi być w całej szkole. Zacznij od małych, spędzając czas we własnej klasie – a jeśli Twoi uczniowie zareagują pozytywnie, może pomysł uda się wdrożyć w całej szkole.

bądź wzorem do naśladowania w czytaniu

jako nauczyciel jesteś wzorem do naśladowania dla swoich uczniów. Oprócz ich rodziców, jesteś prawdopodobnie DOROSŁYM, którego widują najbardziej. Oznacza to, że możesz dać potężny przykład, jeśli chodzi o czytanie dla Zabawy. Poświęć kilka chwil każdego tygodnia, aby porozmawiać ze swoimi uczniami o tym, co czytasz w wolnym czasie. Stwórz na ścianie swojej klasy listę wszystkich książek, które przeczytałeś do tej pory w tym roku. Jeśli chodzi o drogi czas, wyjmij własną książkę, aby Twoi uczniowie mogli zobaczyć, jak czytasz.

Czytaj książki z różnych dziedzin tematycznych

łącząc różne tematy z książkami o odpowiednich tematach, kultura czytania w twojej szkole rozkwitnie we wszystkich obszarach tematycznych. Na przykład, jeśli jesteś nauczycielem WF, możesz poświęcić pięć minut na przeczytanie sekcji Z Bend It Like Beckham. Jeśli uczysz przygotowywania żywności i Żywienia, zachęcaj swoją klasę do czytania przepisów i artykułów na temat żywności. Jeśli twoim przedmiotem jest historia, Twoi uczniowie mogą przeczytać chłopca w pasiastej piżamie. Czytanie nie musi ograniczać się do lekcji angielskiego!

Poznaj różne gatunki

zachęcanie uczniów do czytania w różnych gatunkach oferuje im wiele punktów wejścia do czytania dla przyjemności. Powieści graficzne, Biografie, wspomnienia, poezja, książki obrazkowe, opowiadania, eseje, artykuły i posty na blogu oferują stymulujące i wzbogacające alternatywy dla klasycznych książek. Możesz nawet ustawić wyzwanie dla swojej klasy, aby czytać z pięciu różnych gatunków w ciągu miesiąca. Oprócz zachęcania poszczególnych uczniów do czytania więcej, będzie również narażać klasę na wiele dostępnych dla nich opcji.

twórz Indywidualne biblioteki klasowe

oprócz biblioteki szkolnej stwórz nieformalną bibliotekę klasową, z której uczniowie mogą wypożyczać książki. Książki grupowe wg Tematu-Zwierzęta, góry itp. – uczniowie mogą łatwo znaleźć interesujące ich książki. Jeśli nie masz zbyt wielu książek na początek, nadszedł czas, aby uzyskać zaradny! Miej oko w sklepach charytatywnych i sprzedaży bagażników samochodowych dla używanych książek i poproś rodziców, aby przynieśli stare książki, które ich dzieci wyrosły. Skontaktuj się z lokalnymi księgarniami i zapytaj, czy nie chcieliby przekazać paczki książek. Lokalne firmy mogą rozważyć sponsorowanie pakietu książek. W ten sposób kultura czytania staje się wspólnym wysiłkiem.

twórz kąciki do czytania w całej szkole

oprócz udostępniania książek uczniom, ważne jest zapewnienie uczniom miejsca do ich czytania. Zobacz, gdzie uczniowie mogą czytać w twojej szkole. Czy w pomieszczeniach wspólnych są miejsca do czytania? Czy na placu zabaw jest gdzie poczytać? Możesz stworzyć kącik do czytania w klasie-udekoruj kącik plakatami i zakładkami, umieść tam worki z fasolą lub wygodne siedzenia i zachęć uczniów do korzystania z miejsca na własne czytanie.

współpracuj z autorami

Zapraszanie autora do swojej szkoły to ekscytujące doświadczenie zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. To szansa dla Twoich uczniów, aby usłyszeć o procesie twórczym, który z kolei może pobudzić ich własną kreatywność, zachęcając ich nie tylko do czytania, ale także do pisania. Jeśli znalezienie lokalnego autora do mówienia jest trudne, możesz być w stanie znaleźć wykład lub wykład pisarza online, aby pokazać swoim uczniom.

Ustaw wyzwania czytelnicze z nagrodami

dodanie przewagi konkurencyjnej do kultury czytania może zachęcić nawet niechętnych czytelników. Stawianie wyzwań związanych z czytaniem-na przykład, gdy uczniowie muszą przeczytać pięć książek w ciągu miesiąca – pomoże zmotywować uczniów. Dołącz wszystkie książki, aby wyzwanie było dostępne dla całej klasy. Zachęć swoich uczniów do nieszablonowego myślenia. Na przykład, mogli przeczytać książkę z obrazkami w domu młodszemu rodzeństwu. I nagroda-książka oczywiście!

odkryj jeszcze cztery sposoby motywowania niechętnych czytelników.

świętuj dni o tematyce książkowej

Uczyń te dni częścią kalendarza szkolnego. Od dnia Kubusia Puchatka po urodziny Jane Austen, jest święto literackie dla wszystkich grup wiekowych i etapów. Świętowanie tych dni, nawet w niewielki sposób, przypomina uczniom,że czytanie jest czymś, co jest obchodzone daleko poza murami klasy. To może sprawić, że poczują się częścią społeczności czytelniczej.

zachęcaj uczniów do polecania sobie książek

umieść tablicę w bibliotece lub w klasie. Zachęcaj swoich uczniów do pisania osobistych rekomendacji książek, wraz z recenzją jednej linii, dla innych uczniów. Zachęca to uczniów nie tylko do czytania, ale także do rozmowy o czytaniu ze sobą.

wyzwanie czytelnicze Klubu Bug

więc stworzyłeś zdrową, kwitnącą kulturę czytania w swojej szkole. Ale co się dzieje, gdy szkoła przerwy na wakacje? Nauczyciele szkół podstawowych często widzą spadek umiejętności czytania swoich uczniów po wakacyjnej przerwie w czytaniu.

Bug Club reading challenge ma na celu rozwiązanie tego problemu, motywując uczniów do kontynuowania czytania i robienia postępów podczas wakacji. Możesz ustawić uczniów e-booki do czytania podczas przerwy. Kiedy wrócą do szkoły, możesz nagrodzić ich własnym certyfikatem Klubu błędów.

dowiedz się więcej o Bug Club reading challenge.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.