Doctor Who The Bells of Saint John Breakfast 14

siódmy sezon Doctor Who osiąga kolejny ważny kamień milowy dzięki” The Bells of Saint John”, odcinkowi otwierającemu drugą połowę sezonu, w którym Jenna Louise Coleman w końcu debiutuje jako Clara Oswald. „Bałwany” wykonały większość ciężkich robót, ustanawiając nowe status quo w serii 7B (podobnie jak „świąteczna Inwazja” naprawdę mocno odciążyła „Nową Ziemię” w serii 2), więc „dzwony Świętego Jana” mogą sobie pozwolić na znacznie bardziej lekki odcinek niż jego poprzednik ze stosunkowo niższymi stawkami. A jeśli chodzi o wprowadzenie do towarzysza, ten odcinek z pewnością zapewnia zmianę tempa od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni: zazwyczaj (ponownie)przedstawiamy postać doktora oczami towarzysza, gdy się z nim zapoznajemy, ale po tym wszystkim, co wydarzyło się w „Azylu Daleków” i „bałwanach”, tutaj dla odmiany przedstawiamy towarzysza oczami doktora, gdy on szuka jej i próbuje ją zrozumieć.

„dzwony Świętego Jana” ma dość prostą i prostą fabułę, która w tym momencie jest tym, czego można oczekiwać od odcinka wprowadzającego towarzysza. Monster of the week nie jest tutaj celem-ustanowienie współgra z doktorem i pokazanie wszystkiego, co ma do zaoferowania serii jest-co jest wstydem, ponieważ główni złoczyńcy tego odcinka są w rzeczywistości całkiem fajną koncepcją i czują się nieco niedouczeni i niedoeksploatowani. Tempo tego odcinka jest naprawdę powolne: pierwszy akt zajmuje trochę czasu, ustawiając Obecne warunki życia doktora i Clary i ustawiając ich w pozycji, w której się spotykają, ale od tego momentu drugi i trzeci akt zaczynają nabierać poważnego tempa, ponieważ główny motyw szpiegowski odcinka zaczyna zyskiwać na znaczeniu, a doktor i Clara zaczynają poważnie myśleć o konfrontacji z wszechobecnymi złoczyńcami, którzy terroryzują Londyn.

 Doctor Who The Bells of Saint John Conspiracy 8

po wydarzeniach z „bałwanów” jedenasty Doktor nadal żyje w samotności przy „dzwonach Świętego Jana”, spędza czas z kilkoma mnichami w tej chwili, próbując zrozumieć Clarę Oswald, niemożliwą dziewczynę – kim jest, skąd pochodzi i jak można ją wielokrotnie reinkarnować w historii. Zaczyna mieć na jej punkcie obsesję, prawdę mówiąc. W końcu ich drogi krzyżują się ponownie przez los, a po tym wszystkim, co doktor dla niej zrobił między odcinkami, to ironia Clara znajduje go, gdy dzwoni do TARDIS po pomoc z komputerem, myśląc, że to gorąca linia wsparcia technicznego. Ścigając się do współczesnego Londynu, w którym mieszka, Doktor chętnie chce kontynuować to, co skończyli w ostatnim odcinku i zostać jej nowym najlepszym przyjacielem – ale nie ma pojęcia, o czym on mówi i oczywiście myśli, że jest całkowicie szalony.

ten problem powoduje główny konflikt pomiędzy naszymi dwoma głównymi bohaterami serii 7B. Doktor widzi Clarę jako przedłużenie jej echa i zastanawia się, czy nie jest całkowicie szczera na temat tego, kim mówi, że jest, podczas gdy Clara naprawdę jest własną osobą z własnymi doświadczeniami, która jest całkowicie nieświadoma faktu, że miała inne życie niż jej obecne. Z jej perspektywy, wydarzenie, które powoduje jej reinkarnację, jeszcze się nie wydarzyło i nie wydarzy się aż do „Imienia doktora”. W każdym razie, Clara jest następnie celem złoczyńców tygodnia, którzy chcą jej śmierci, ponieważ wie zbyt wiele o ich złym planie, aby uwięzić ludzkie dusze w Internecie, jako pożywienie dla obcego pasożyta. Jego osobistą misją jest wspieranie jej i pomaganie jej przetrwać: dwukrotnie zawiódł ją w dwóch różnych wcieleniach w „Azylu Daleków” i „bałwanach”, więc jest zdeterminowany, aby zapewnić jej bezpieczeństwo.

lekarz rozpoczął stopniowy proces przechodzenia przez żałobę po stawach i stawania na nogi w ostatnim odcinku. w tym momencie oficjalnie odzyskał rytm. Wraca na szczyt swojej bohaterskiej gry, jeśli pewny siebie i bezwzględnie skuteczny sposób, w jaki radzi sobie z panną Kizlet i jej zbirami, to jakaś wskazówka. Po raz pierwszy od dłuższego czasu, popisuje się wszystkim, co może zrobić podróż w czasie, gdy postanawia pokazać Clarze liny jako potencjalną towarzyszkę (ponownie) i najwyraźniej lubi zabierać ją na zabawną przejażdżkę motocyklem po Londynie. W końcu Panna Kizlet i jej zespół hakerów udaje się porwać Clarę, kiedy najmniej się tego spodziewa zdradliwym, podstępnym atakiem i w pełni zamierzają poddać ją losowi gorszemu niż śmierć, tak jak zrobili to z setkami innych niewinnych ludzi. Ale Doktor na pewno nie będzie siedział i odpuszczał, więc postanawia rozpętać piekło.

ostatni odcinek, w którym lekarz był zaskakująco brutalny dla Dr. Symeon, kulminacja tej przygody stanowi kolejny przykład tego, jak mój chłopak może być zimnym papą, kiedy chce. Wysyła Pannie Kizlet bardzo specjalną niespodziankę w jej biurze, aby przekonać ją do uwolnienia wszystkich ludzi, których uwięziła w jej chmurze. Po tym, jak uzbroił przeciwko niej własną zabójczą technologię, jej ofiary w końcu dostały trochę sprawiedliwości. Doktor ratuje świat i rozbija niebezpieczną organizację cieni, i jest bardzo duże wrażenie, że mimo wszystko to jest imponujące, to wciąż jest zwykły dzień w biurze dla niego. Gdy Londyn znów jest bezpieczny, ma osobistą rozmowę z Clarą, gdzie przekonuje ją, aby odleciała z nim i zobaczyła wszechświat. W końcu ma szansę rozwiązać zagadkę jej paradoksalnej natury, ale bez jego wiedzy nie znajdzie odpowiedzi, których szuka, ponieważ szuka we wszystkich niewłaściwych miejscach.

 Doctor Who The Bells of Saint John Cafe 5

po dwóch fałszywych startach, w których Jenna Louise Coleman zagrała dwie zupełnie różne postacie w „Azylu Daleków” i „bałwanach”, w końcu poznajemy prawdziwą, oryginalną Clarę Oswald, z którą spędzimy kolejne dwa i pół sezonu w”dzwonach Świętego Jana”. Podobnie jak Rose Tyler, Clara jest bardzo dzielną towarzyszką w fandomie serialu – Zwykle albo ją kochasz, albo nienawidzisz, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak dużą i wpływową rolę dostała w erze Moffata – i na szczęście bardzo ją lubię.

Clara jest nianią XXI wieku, która obecnie wyświadcza przysługę przyjaciołom rodziny, pomagając im utrzymać fort, gdy są w potrzebie, ponieważ jak wszyscy wiedzą, jest bardzo niezawodną i niezawodną dziewczyną. Ale obecnie wpadła w rutynę w swoim życiu i czuje się niespełniona, ponieważ zawsze marzyła o podróżowaniu i przygodach, gdy była młodsza, i myślała, że zrobiłaby ze sobą o wiele więcej niż Przebywanie w starej dzielnicy. Zawiesiła wszystkie swoje marzenia i ambicje, aby poradzić sobie z ważnymi sprawami z prawdziwego życia (nawet jeśli chciałaby uczcić pamięć swojej mamy, która podzieliła się z nią tymi marzeniami) i w zasadzie czeka, aż jej życie naprawdę zacznie się do czasu tego odcinka. Pewnego dnia Doktor pojawia się u jej drzwi, bełkocze bzdury, zachowuje się, jakby byli starymi przyjaciółmi, kiedy nie są, i ogólnie jest dość tajemniczy – więc naturalnie myśli, że jest szalony i postanawia trzymać się od niego z daleka. Jednak po tym, jak Doktor ratuje jej życie przed złośliwą grupą hakerów, którzy próbowali ją zamordować, zmienia swoją opinię o nim. Postanawia, że jest dziwny, ale nie jest taki zły i jest zagadką, którą warto trzymać i rozwiązywać.

w trakcie tego odcinka Clara zostaje przedstawiona w dziwnym, dzikim i fantastycznym świecie, w którym pozornie wszystko jest możliwe, a jej zasługą jest to, że zamiast zamykać się i zaprzeczać, jak wielu ludzi prawdopodobnie zrobiłoby to na jej miejscu, stara się nadążyć i wziąć to wszystko ze sobą. Clara mimo swoich zastrzeżeń do beztroskiego, ratującego świat stylu życia doktora przyciąga uwagę, ponieważ w głębi duszy kocha dobrą przygodę. Nieudana próba przesłania jej duszy do Internetu kończy się nadaniem Clarze super słodkich umiejętności hakerskich, które później postanawia uzbroić przeciwko swoim napastnikom-wykorzystując je, aby dać lekarzowi przewagę.

Clara to samozwańcza maniaczka kontroli. zawsze czuje się najbardziej komfortowo, gdy to ona decyduje o operacji. Mimo, że jest to jej pierwszy odcinek, zaczynamy dostrzegać pewne wczesne ślady tej cechy tutaj. Kiedy doktor próbuje zhakować mężczyzn i kobiety, którzy na nich polują, Clara szybko przejmuje dowodzenie, ponieważ jest pewna, że może wykonać pracę lepiej niż on, mimo że tylko przez jeden dzień miała dogłębną wiedzę na temat komputerów. Później, kiedy doktor proponuje jej podróż z nim i kusi ją wszystkim, co wszechświat ma do zaoferowania, nalega, aby poczekał kolejny dzień i dał jej trochę czasu, aby to przemyśleć. Ta mała decyzja naprawdę ilustruje dużą różnicę między nią a jej echem, który skoczył na szansę ucieczki z doktorem. Prawdziwa Clara, ogólnie rzecz biorąc, lubi rozważać swoje opcje i siedzieć na naprawdę ważnej decyzji, zanim zrobi coś poważnego-przynajmniej do serii 9, kiedy staje się niebezpiecznie lekkomyślna. Clara określa zasady i warunki, w jaki sposób zacznie z nim podróżować, co naprawdę stanowi podstawę do tego, jak będzie wyglądała jej relacja z lekarzem w przyszłości.

Doktor Who dzwony św. Jana na Odłamku 7

fabuła B tego odcinka poświęconego złoczyńcom dotyczy cudów nowoczesnej technologii i tego, jak można je wykorzystać do spowodowania wielu szkód przez tych, którzy mają szkodliwe intencje – co oznacza, że główna przesłanka tego odcinka prawdopodobnie poczuje się niesamowicie przestarzała po upływie kilku dekad. Ale jako niezamierzony okres dla 2010 roku, „dzwony Świętego Jana” jest dość dokładnym odzwierciedleniem tego, jak połączeni ludzie stali się ze sobą na całym świecie od czasu wynalezienia Internetu, i naprawdę dobrze wykorzystuje żongernautów mediów społecznościowych, takich jak Twitter i Facebook.

złośliwe drapieżniki atakujące ludzi przez internet to coś, na co wszyscy zostaliśmy nauczeni, aby się przygotować w pewnym momencie, jeśli chodzi o podstawowe bezpieczeństwo w Internecie – w końcu nadawanie życia osobistego miliardom obcych zawsze wiąże się z pewnym zestawem zagrożeń – ale w „dzwonach Świętego Jana” istnieje dodatkowa warstwa niebezpieczeństwa, którą można znaleźć tylko w serialach science fiction, takich jak Doctor Who. Mianowicie, zabójcze wi-fi, które atakuje cię przez komputer. Głównym zagrożeniem w tym odcinku jest organizacja cienia kierowana przez kobietę o imieniu Kizlet, która przesyła ludzkie dusze do Internetu za pomocą zaawansowanej technologii, a następnie zbiera je jako żywność dla swojego szefa – nienazwanego pracodawcy / pasożyta obcych, który plasuje się nad nimi wszystkimi. Jak można sobie wyobrazić, Panna Kizlet jest amoralną kobietą, która nie ma problemu z popełnianiem okrucieństw, które musi popełnić, aby uzyskać to, czego chce – używa nawet swojej technologii na własnych pracownikach, aby manipulować nimi od czasu do czasu. Potrafi hakować ludzkie umysły i używać ich jako marionetek. Może zhakować technologię w całym Londynie i używać jej do szpiegowania ludzi lub tropienia ich, gdziekolwiek się udają.

w zespole Panny Kizlet można znaleźć wiele paranoi, ponieważ mogą być wszędzie na świecie, a ich wpływ jest daleko idący. Teoretycznie powinni być trudnym przeciwnikiem do pokonania, ale w rzeczywistości dość łatwo się z nimi uporać w ostatnim akcie. Nigdy nie mieli szans przeciwko doktorowi, gdy zdecydował się poważnie i stracili własną ochronną warstwę anonimowości, co jest wstydem, ponieważ ambitny konflikt w tym odcinku łatwo miał potencjał, aby być dwuczęściowym. Doceniam, że intrygi złoczyńców mają trwałe konsekwencje. Już od jakiegoś czasu przesyłają ludzi do swojej wirtualnej chmury, a większość ich ofiar nie ma świeżych ciał do powrotu-zostały pochowane lub skremowane lata temu. Doktor może uratować Clarę i kilka innych ostatnich celów, ale dla większości biednych dusz, które uwięziły, miłosierna śmierć jest najlepszym, co może dla nich zrobić.

po zakończeniu odcinka „dzwony Świętego Jana” wykonują ostatni Mroczny obrót. Stworzenie, dla którego wszyscy złoczyńcy pracowali, okazuje się wielką inteligencją, zwrotem akcji, który był dobrze zapowiadany w całym odcinku: serwery używają lustrzanych myśli i rzucają je w ludzi, zanim ich zabiją, co było tym samym, co obcy śnieg w „bałwanach”. Wielka inteligencja indoktrynowała pannę Kizlet, aby była jego pionkiem, kiedy była jeszcze dzieckiem, tak jak zrobił to z dr Simeonem, a potem wyrzucił ją bez namysłu, gdy jej przydatność dobiegnie końca. Jest tak lojalna wobec niego, że usuwa każdy jego ślad z umysłu, by zatrzeć jego ślady. Czyniąc to wymazuje jej całe dorosłe życie i trwale pozostawia jej dziecko w ciele dorosłej kobiety, która pójdzie teraz do więzienia za zbrodnie, których nigdy nie pamięta. Panna Kizlet była okropną osobą, i to z pewnością jest dla niej karmiczny los, ale niech mnie diabli, jeśli nie jest to ponury temat do przemyślenia.

 Doctor Who The Bells of Saint John Breakfast 7

„The Bells of Saint John” wyreżyserował Colm McCarthy, nowicjusz w serialu, który pokazuje wiele umiejętności i pewności siebie za kamerą. Współczesna sceneria tego odcinka okazuje się dość surowym kontrastem z wiktoriańskim Londynem, który właśnie widzieliśmy w „bałwanach”, i muszę powiedzieć, ze sposobu, w jaki został nakręcony, Londyn wygląda szczególnie pięknie w tej historii. Wiele słynnych zabytków miasta pojawia się, takich jak Most Westminsterski, Tamiza i oczywiście Odłamek, który staje się punktem kulminacyjnym.

partytura Murraya Golda jest w tym tygodniu bardzo bogata i przyjemnie łączy elektroniczne bity z tradycyjną orkiestrą. Jedenasty temat doktora, „I Am The Doctor”, jest pokazywany kilka razy w ciągu godziny (w” Spoonheads „i” Up The Shard”) i po wszystkich stratach i porażkach, które Doktor musiał ponieść w ostatnich dwóch odcinkach, te triumfalne powtórzenia jego głównego tematu, gdy udaje mu się zdobyć przewagę nad złoczyńcami, są bardzo satysfakcjonujące. Temat Clary jest również kolejnym showcase ’em i został w pełni rozszerzony, po tym jak zadebiutował w ostatnim odcinku, w utworze” Clara?”: kapryśny, beztroski i romantyczny utwór, który podkreśla pierwszą scenę, w której Doktor i Klara naprawdę się łączą, po tym, jak opiekował się nią w łóżku. „Burzliwy lot „naprawdę wyróżnia się wśród partytury Murraya, ponieważ jest to w zasadzie pełna adrenaliny wariacja” River 's Path” Z Serii 5 (kolejna zmiana tematu River pojawia się podczas montażu Clary hacking The Shard w kulminacji). „Bah Bah Biker „jest krótkim, ale słodkim earworm, który jest używany tylko raz do sceny Clara i doktora więzi, a na koniec,” I Might Change My Mind ” owija wszystko ciepłym, sentymentalnym akcentem, dając nam kilka ostatnich powtórzeń motywu Clary i motywu Eleven, aby zakończyć odcinek.

„The Bells of Saint John” jest dość średnim odcinkiem Doktora Who z pięknymi wartościami produkcyjnymi, który zajmuje trochę czasu, aby naprawdę znaleźć swoją podstawę, ale dobrze się składa, że opiera się na rozmachu z „bałwanów” i ustawia scenę na resztę serii 7B.

ocena: 8/10.

notatki poboczne:

Doctor Who The Bells of Saint John Conspiracy 7

* „to ona?””Kobieta dwa razy nie żyje, i jej ostatnia wiadomość. Został przyciągnięty do tego miejsca spokoju i samotności, aby mógł poznać jej znaczenie. Jeśli naprawdę jest szalony, to jest to jego szaleństwo”.

* ” w jakim rozdziale jesteś?””Dziesięć „” jedenastka jest najlepsza. „Widziałem, co tam zrobiłeś, Moffat.

* Klara jest napisana jak twoja stereotypowa postać boomer w swoim pierwszym odcinku, która wie tak mało o komputerach, że nie może nawet połączyć się z Internetem, ale biorąc pod uwagę, że ma mieć dwadzieścia siedem lat, to dość duży odcinek. Może rodzice Clary nienawidzili nowoczesnej technologii i ostrzegali ją, żeby trzymała się z dala od tych diabelskich pudełek, kiedy dorastała.

* „zawsze tak lubię Aleksieja, ale moje sumienie mówi, że chyba powinniśmy go zabić „”poinformuję HR „” właściwie, to właśnie jedzie na wakacje. Zabij go, kiedy wróci. Nie bądźmy nierozsądni”.

„”Tak! Obiecuję, że nie ruszę się z tego miejsca.

* „Imagine that: human souls trapped like flies in the world-wide web. Utknął na zawsze, wołając o pomoc „” czy to nie jest w zasadzie Twitter?”Człowiek, doktor, który naprawdę nie lubi Twittera.

* moją ulubioną sceną w tym odcinku muszą być Doktor i Klara ratujące samolot przed katastrofą. Uwielbiam wynik Murraya Golda („burzliwy lot”), pełne 360 ujęć pokoju konsolowego TARDIS i fakt, że Clara nigdy nie upuszcza filiżanki herbaty przez całą gehennę, jak prawdziwa Angielka.

Jestem kosmitą z kosmosu. Mam tysiąc lat, mam dwa serca i nie umiem latać samolotem! Możesz?!””Nie!”OH, w porządku. Zróbmy to razem!”

* ” ok. Kiedy mi wyjaśnisz, co się do cholery dzieje?””Śniadanie „” Co?! Nie będę czekał do śniadania! To wehikuł czasu. Nigdy nie trzeba czekać na śniadanie”.

* ” więc, co się stanie, jeśli je znajdziesz? Co się wtedy stanie?””Nie wiem, nie mogę przewidzieć przyszłości, po prostu tam pracuję”.

Nie powinieneś robić, no wiesz, młodych rzeczy, z młodymi ludźmi?””Masz na myśli na przykład Ciebie? Down, boy”.

* ” to obsceniczne. To morderstwo!””To życie. Rolnik opiekuje się stadem jak kochający rodzic. Rzeźnia nie jest sprzecznością. Nikt nie kocha bydła bardziej niż Burger King”.

> rozumiem, dlaczego Clara nie mogła długo utrzymać swoich nowych umiejętności komputerowych, ponieważ sprawiały, że była zbyt OP, ale naprawdę podobał mi się ten montaż jej hakowania Odłamka.

* lekarz jadący na motocyklu po stronie Odłamka to kompletnie śmieszny obrazek.bardzo mi się podoba.

* ” ty śmieszny człowieku. Po co w ogóle tu przyszedłeś? Po co?”Nie, wciąż jestem w kawiarni. Kończę kawę, Śliczne miejsce. Hakujesz ludzi, ale ja? Jestem staromodny: hakuję technologię. Oto Twoja motywacja.

* warto zauważyć, że wszystkie trzy epizody wprowadzające Clary („Asylum of the Daleks”,” the Snowmen „i” The Bells of Saint John”) zawierają sceny, w których ktoś dostaje mindwiped, co jest dość trafne z perspektywy czasu, biorąc pod uwagę okoliczności, w jaki sposób wychodzi z serialu w”Hell Bent”.

* „Clara? W Twojej książce był liść. Dlaczego?””To nie był liść. To była pierwsza strona”.

Czas dowiedzieć się, kim jesteś”.

Czytaj Dalej:

 Doktor Who Dzwony Św. Jana 9

  • Gallifreyan Bełkot; M0vie Blog; Tapetrade; Recenzja Who; Junkyard Blog; Lyratek; Losowe Whoness; Doctor Who Recenzje; Kto W Recenzji.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.