kiedy ludzie dowiadują się od partnera, że rozmawiali przez sen, często denerwują się, że ujawnili jakiś głęboki, mroczny sekret lub że coś jest z nimi nie tak. Co najmniej niepokojące jest odkrycie, że wypowiedziałeś coś we śnie, zwłaszcza, gdy nie pamiętasz tego.

: mówienie przez sen nie jest na ogół niczym zmartwionym, a wypowiedzi mówcy snu nie powinny być psychoanalizowane jako objawienie jakiejś głębszej prawdy. Jak mówi dr Michael Breus, specjalista od snu: „nie ma danych, które sugerowałyby, że ma charakter predykcyjny lub daje okno w ich podświadomość lub coś w tym rodzaju.”

co to jest sen?

naukowe określenie mówienia przez sen to „somniloquy” i jest uważane za parasomnię. Parasomnie opisują zaburzenia snu, które występują podczas przejścia między różnymi etapami snu, w tym między czuwaniem a snem lub między lekkim snem a REM. Parasomnie wahają się od poważnego zakłócania rytmu okołodobowego osoby, jak w przypadku zespołu opóźnionej fazy snu, do tworzenia skrajnego strachu spowodowanego lękami nocnymi. Czasami, jak to często bywa w przypadku mówienia przez sen, są całkowicie nieszkodliwe.

o czym rozmawiamy we śnie?

ludzie we śnie mówią o różnych rzeczach. Niektórzy ludzie prowadzą pełne rozmowy z jakimś niewidzialnym uczestnikiem, podczas gdy inni przeklinają, wypowiadają kilka przypadkowych słów lub wygadują bełkot, który w ogóle nie ma sensu. Sen mówienie podczas lekkiego snu jest zwykle łatwiejsze do zrozumienia, podczas gdy podczas głębokiego snu lub snu REM może przybrać formę jęków.

senni mówcy mogą krzyczeć lub szeptać. Sen rozmowy epizody zwykle trwa około 30 sekund co najwyżej.

kto jest najbardziej gadatliwym śpiochem?

rozmowa przez sen jest dość powszechna, zwłaszcza wśród małych dzieci. Około połowa dzieci poniżej 10 roku życia mówi we śnie. Podobnie jak inne problemy ze snem wspólne dla dzieciństwa, takie jak moczenie łóżka i lunatykowanie, rozmowa o śnie zwykle znika naturalnie z wiekiem.

tylko około 5% dorosłych regularnie mówi we śnie, chociaż dwie trzecie dorosłych mówi coś we śnie co najmniej raz na kilka miesięcy.

podczas gdy chłopcy i dziewczęta są równie skłonni do mówienia przez sen, wśród dorosłych wydaje się, że jest to częstsze u mężczyzn niż u kobiet.

dlaczego rozmawiamy we śnie?

badacze nadal nie są pewni, dlaczego rozmawiamy przez sen. To może działać w rodzinach, lub może być związane z zaburzeniami zdrowia psychicznego.

przypadki mówienia przez sen mogą być wywołane przez stres, gorączkę, leki, nadużywanie substancji lub brak snu. Sam brak snu może być spowodowany stresem lub innym problemem ze snem, takim jak bezsenność lub bezdech senny.

pomimo popularnego błędnego przekonania, że mówienie przez sen odzwierciedla to, o czym śni dana osoba, nagrania EEG pokazują, że mówienie przez sen może wystąpić podczas dowolnego etapu snu, REM lub nie.

kiedy jest coś poważniejszego…

jak powiedzieliśmy, rozmowa przez sen nie jest na ogół niczym się nie martwić. U większości ludzi występuje sporadycznie i odchodzi tak samo spontanicznie, jak się pojawił. Istnieje jednak kilka przypadków, w których może to wskazywać na większy problem.

REM sleep behavior disorder (RBD) opisuje zaburzenie, w którym ludzie gwałtownie kopią, uderzają lub krzyczą podczas swoich snów. Podczas normalnego snu REM mózg paraliżuje mięśnie, aby uniemożliwić fizyczne spełnianie marzeń i potencjalnie raniąc siebie. Osoby z RBD nie doświadczają tego paraliżu mięśni, a zatem są w stanie spełnić swoje sny, co naraża je na krzywdzenie siebie lub swoich partnerów snu.

koszmary nocne doświadczają mniej niż 7% dzieci i 1% dorosłych. Ludzie z nocnymi lękami budzą się nagle przez wstrząs do ich układu nerwowego, wypełnione strachem, strachem i dezorientacją, połączone z szybkim biciem serca i Potami. Te ekstremalne doznania fizyczne sprawiają, że lęki nocne różnią się od koszmarów, wraz z faktem, że ludzie zwykle nie pamiętają ich nocnego terroru. Podobnie jak w RBD, ludzie będą krzyczeć i kopać, gdy dzieje się nocny terror, w przeciwieństwie do koszmarów, w których mięśnie osoby pozostają sparaliżowane podczas snu REM.

dwa inne powiązane warunki do mówienia przez sen obejmują lunatykowanie (somnambulizm) i nocne zaburzenia odżywiania związane ze snem. Przy każdym z nich osoba chodzi lub je, gdy śpi, często nie pamiętając o tym następnego dnia.

kiedy należy udać się do lekarza?

jeśli mówieniu przez dziecko lub przez niego przez sen towarzyszą koszmary senne, strach fizyczny, pocenie się lub ruchy, takie jak opisane powyżej z RBD lub lękami nocnymi, nadszedł czas, aby udać się do lekarza. Możesz również zwrócić się do lekarza, jeśli rozmowa przez sen pojawia się nagle jako dorosły lub jest tak częsta, że może być zaburzeniem dla Twoich łóżkowych lub domowych kolegów. Nawet jeśli nie jest to spowodowane zaburzeniami snu, lekarz może zdiagnozować podstawowy problem, taki jak stres emocjonalny lub nadużywanie substancji.

rodzice i partnerzy snu mogą pomóc ci prowadzić dziennik snu, notując, kiedy idziesz do łóżka, kiedy się budzisz i jak często budzisz się w nocy lub rozmawiasz we śnie. Poza snem, śledź ogólny nastrój, dietę, ćwiczenia i spożycie alkoholu, kofeiny lub narkotyków (ponieważ stres i nadużywanie substancji może wywoływać senną rozmowę). Możesz udostępnić te informacje lekarzowi, aby pomóc w ich diagnozie.

jeśli wolisz podejście do majsterkowania, istnieją aplikacje do chrapania na smartfonach, które rejestrują dźwięki wydawane podczas snu. Wiele z tych aplikacji do chrapania pomaga również w diagnozowaniu snu, zauważając, kiedy hałasy wystąpiły w nocy i nagrywając dźwięk. Jedną z takich aplikacji jest Sleep Talk Recorder, dostępny na iOS i Androida.aplikacja do nagrywania rozmów sennych

jak wyciszyć rozmówców snu

w zależności od częstotliwości i głośności epizodów rozmowy sennej może to być frustrujące dla każdego, kto dzieli twoje łóżko. W takim przypadku, oto kilka sposobów, aby sypialnia ciszej dla wszystkich zaangażowanych:

dla partnera snu:

  • weź cichy materac. Niektóre materace są cichsze niż inne. Jeśli masz lekki sen, możesz zmniejszyć ryzyko przebudzenia, kupując materac, który świetnie nadaje się do izolacji ruchu, taki jak łóżka z pianki pamięciowej lub lateksu. Pomagają one zagłuszyć ruchy partnera snu.
  • Zainwestuj w produkty do snu zmniejszające hałas. Biały szum od lat służy jako środek wspomagający sen. Istnieją fizyczne maszyny, które możesz kupić, lub możesz użyć aplikacji white noise na smartfonie. Zatyczki do uszu też mogą pomóc.

dla rozmówcy snu:

  • Zmniejsz Stres. Ponieważ rozmowa przez sen może być wywołana przez stres, pracuj, aby zminimalizować stres w swoim życiu. Spróbuj włączyć do swojej rutyny przed snem działania redukujące stres, takie jak lekka joga, medytacja, głębokie ćwiczenia oddechowe lub techniki relaksacyjne.
  • unikaj narkotyków i alkoholu. Te zakłócają sen, a także ogólny stan zdrowia i zostały powiązane z mówieniem przez sen.
  • Ćwicz dobrą higienę snu i dużo snu. Mówienie przez sen jest związane z brakiem snu, więc upewnij się, że masz co najmniej 7 godzin snu każdej nocy, i idź spać i budź się o tej samej porze każdego dnia.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.