Zaktualizowano 29 kwietnia 2021

5min Czytaj

Nick Green
dziennikarz finansowy

Zaktualizowano 29 kwietnia 2021
5min Czytaj

jeśli sam potrzebujesz większego wsparcia w codziennych zajęciach lub jeśli martwisz się o starszego krewnego na tym stanowisku, możesz rozważyć albo dom opieki, albo wizyty opiekunów („homecare”). Ale koszt opieki może być poważnym problemem, a wiele osób martwi się o konieczności sprzedaży domu, aby zapłacić za to. Oto, co musisz wiedzieć o kosztach opieki i co państwo może, a czego nie może wymagać, aby je pokryć.

Czy muszę płacić za własną opiekę w późniejszym życiu?

to, czy jesteś odpowiedzialny za koszty opieki, zależy od wielu czynników, w tym:

  • Twój obecny dochód
  • wartość twoich oszczędności i aktywów (takich jak nieruchomość)
  • poziom opieki, której potrzebujesz
  • czy można dokonać adaptacji domu, aby pomóc ci pozostać niezależnym – ocena potrzeb opieki przeprowadzona przez lokalny organ lub Zespół Opieki Społecznej Rady określi to.
  • jesli ktos mieszka w Twoim domu

płacenie za opiekę może bardzo obciążać Twoje finanse. Aby chronić najbardziej narażonych finansowo, rząd oznacza testy, aby zdecydować, czy będziesz musiał zapłacić za jakąkolwiek opiekę, którą otrzymujesz. Oznacza to, że osoby starsze lub niepełnosprawne, które nie mają oszczędności lub aktywów, mogą nadal otrzymywać potrzebną opiekę. Ale jeśli masz oszczędności lub aktywa, możesz zostać poproszony o pokrycie całości lub części kosztów opieki.

ile kosztuje Opieka?

z reguły możesz oczekiwać, że koszty opieki wzrosną wraz z Twoimi potrzebami. Na przykład, jeśli ty lub starszy krewny jesteś stosunkowo dobrze i potrzebujesz tylko podstawowej opieki osobistej raz dziennie (takiej jak pomoc przy prysznicu i ubieraniu się), Twoje opłaty będą niższe. Przy średnim koszcie £15 za godzinę, dzienna wizyta opiekunów będzie kosztować około £5,460 rocznie.

Opłata, którą płacisz, zależy od tego, gdzie mieszkasz w Wielkiej Brytanii i domu, który wybierzesz, ale może to być około £40,000+ rocznie. Domy opieki, które oferują opiekę paliatywną lub specjalistyczną w trudnych warunkach, takich jak demencja, mogą pobierać opłaty w wysokości ponad £55,000.

Czy Mogę uzyskać pomoc w opłaceniu opieki?

jeśli test środków stwierdzi, że wartość całkowitych aktywów jest mniejsza niż £23,250, to koszt opieki może zostać zmniejszony lub pokryty w całości przez władze lokalne. Próg wynosi £24,000 dla opieki domowej lub £50,000 dla opieki mieszkaniowej w Walii, £28,000 w Szkocji i £23,250 w Irlandii Północnej.

najważniejsze jest to, że test środków nie może obejmować wartości domu, jeśli nadal zamierzasz tam mieszkać. Podobnie nie można go uwzględnić, jeśli niektóre inne osoby nadal będą tam mieszkać (patrz poniżej po więcej szczegółów). W związku z tym, jest znacznie bardziej prawdopodobne, aby uzyskać pomoc w płaceniu za opiekę, jeśli masz opieki domowej (tj. we własnym domu), a nie przenieść się do domu opieki.

jeśli potrzebujesz dodatkowej opieki ze względu na niepełnosprawność, możesz kwalifikować się do wypłaty osobistej niezależności. Możesz również ubiegać się o świadczenia, które nie są testowane na środki, takie jak dodatek na obecność, aby przejść na koszt opieki. Osoba opiekująca się tobą może również ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, który może pomóc pokryć ich czas lub wydatki, takie jak paliwo. Możesz również zdecydować się na odroczoną umowę płatności, co oznacza, że do 80% wartości Twojego domu zostanie wykorzystane na pokrycie kosztów opieki po tym, jak zdecydujesz się sprzedać dom po twojej śmierci.

nawet jeśli nie kwalifikujesz się do pomocy państwowej, istnieją sposoby, aby Twoje pieniądze poszły dalej w pokrywaniu kosztów opieki. Możesz wykupić renty z tytułu natychmiastowych potrzeb z puli emerytalnej lub oszczędności, które pokryją koszty opieki tak długo, jak potrzebujesz. Na przykład możesz kupić rentę za £80,000 i otrzymać £20,000 na opiekę przez cztery lata. Jeśli potrzebujesz opieki na dłużej, będziesz nadal otrzymywać £20,000 za każdy rok, którego potrzebujesz, oszczędzając pieniądze Ciebie i Twojej rodziny (pod warunkiem, że koszty opieki nie wzrosną).

czy moja mama lub tata będą musieli sprzedać swój dom, aby zapłacić za opiekę?

jeśli twój rodzic potrzebuje opieki, niekoniecznie musi sprzedać swój dom, aby za nią zapłacić. Jak wyjaśniono powyżej, test środków (w celu ustalenia, czy otrzymują pomoc z opłatami za opiekę) nie może obejmować wartości ich domu, jeśli nadal tam mieszkają, lub jeśli mieszka tam ich małżonek/partner cywilny/konkubent lub kwalifikujący się na utrzymaniu. Kwalifikujące się osoby pozostające na utrzymaniu obejmują:

  • bliscy krewni niepełnosprawni lub powyżej 60 lat
  • bliscy krewni poniżej 16 lat ponoszą odpowiedzialność prawną za
  • byłego małżonka lub partnera, który jest samotnym rodzicem

jeśli jednak pozostali mieszkańcy domu są tylko najemcami, lokatorami lub dorosłymi dziećmi (które nie ukończyły 60 lat i są w dobrym stanie zdrowia), wartość domu zostanie uwzględniona w teście środków. W tej sytuacji można go sprzedać na pokrycie kosztów opieki lub zwolnić z niego kapitał własny.

jak inaczej mogę uniknąć opłat za opiekę domową?

legalna ochrona majątku może być trudna i zawsze najlepiej zasięgnąć porady prawnej u specjalisty tak szybko, jak to możliwe. Podarowanie domu dzieciom lub innej bliskiej rodzinie/przyjaciołom lub wydanie pieniędzy w pierwszej kolejności jest czymś, co wielu ludzi kusi się spróbować – jednak nie jest to dobra strategia. Nazywa się to „celowym pozbawieniem aktywów” i oznacza po prostu, że pieniądze, które wydałeś, nadal zostaną uwzględnione w Twoim teście środków, tak jakbyś ich nie wydał – stawiając cię w znacznie gorszej sytuacji niż wcześniej! Ci, którym dałeś pieniądze, mogą nawet skończyć jako pościg za opłatami za opiekę.

aby uniknąć takiej sytuacji, możesz również umieścić całość lub część swojego domu w zaufaniu, ale musisz to rozwiązać wiele lat, zanim będziesz potrzebować opieki, aby uniknąć naruszenia zasad deprywacji. Musisz również upewnić się, że istnieje inny podstawowy powód zaufania do domu – na przykład, aby upewnić się, że pozostaje w rodzinie i nie jest sprzedawany, aby umożliwić jedno lub więcej dzieci tam mieszkać. Jednak tego rodzaju rzeczy mogą powodować same problemy.

dlatego zawsze najlepiej jest porozmawiać z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w trustach przed podjęciem działania.

Czy Mogę uzyskać poradę, jak najlepiej zapłacić za opiekę?

wybór najlepszej opcji dla siebie lub krewnego może być trudny, szczególnie gdy dodasz ograniczenia finansowe do miksu. Najlepiej zasięgnąć porady niezależnego doradcy finansowego (IFA) z doświadczeniem w doradzaniu w zakresie opłat za opiekę. Zazwyczaj będziesz w stanie znaleźć rozwiązanie, które zapewnia najlepszą możliwą opiekę, pozostając niedrogim.

pozwól nam dopasować cię do twojego
idealnego doradcy finansowego

Znajdź doradcę finansowego w swojej okolicy

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.