od dwudziestu lat nie zatwierdzono nowego leku na wypadanie włosów. Ale wiele europejskich firm jest gorących w tej sprawie i zbliża się ku przełomowi, na który liczy wielu pacjentów.

z dysmorfią ciała powiększoną przez wszechobecny cyfrowy świat, psychiatrzy coraz częściej łączą początek łysienia typu męskiego i żeńskiego z warunkami zdrowia psychicznego, od lęku po nawet depresję.

w ciągu ostatniej dekady chirurgia plastyczna starała się zmniejszyć obciążenie. Istnieje niedobór zabiegów zapobiegawczych-jedynymi lekami zatwierdzonymi przez regulatory są minoksydyl i Propecia, z których oba są tylko nieznacznie skuteczne w powstrzymywaniu wypadania włosów, a te pierwsze są jedynym leczeniem dostępnym dla kobiet. W związku z tym przewiduje się, że wartość rynkowa globalnej branży transplantacji włosów do 2027 r.przekroczy 24 mld euro (28 mld USD).

jednak przeszczepy włosów nie są panaceum, ponieważ mogą być kosztowne, a czasem bolesne. W konsekwencji istnieje ogromny rynek dla każdego nowego produktu, który może skutecznie powstrzymać łysienie typu „pattern łysienie” w swoich śladach, a szereg europejskich biotechnologów postrzega to jako szansę.

pod wpływem wielu przełomowych badań dotyczących nauki stojącej za wzrostem włosów, kilka biotechnologii ma produkty w późnych badaniach klinicznych, z których niektóre mogą stać się pierwszymi nowatorskimi lekami na łysienie od 20 lat.

„liczba pacjentów oczekujących na nowe opcje leczenia jest ogromna” – powiedział Jan Alenfall, Dyrektor Naukowy w Follicum, szwedzkiej firmie biotechnologicznej zajmującej się leczeniem wypadania włosów i cukrzycy.

„transplantacja jest metodą inwazyjną i jako taka jest również związana z zakażeniami. Ponadto wielu pacjentów wymaga więcej niż jednego przeszczepu, ponieważ proces wypadania włosów zwykle trwa. Ostatnio wiele wysokiej jakości badań z kilku grup akademickich wzbudziło duże zainteresowanie.”

powrót do terapii miejscowych

był to przełom badawczy, który zainspirował Follicum do opracowania leczenia wypadania włosów. Badając leczenie miażdżycy-pogrubienia i stwardnienia ścian tętnic, które często występuje w podeszłym wieku-naukowcy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji odkryli, że wariant białka osteopontin – naturalnie występująca cząsteczka w naszym ciele-może zwiększyć wzrost włosów u myszy.

późniejsze badania wykazały, że ten wariant białka ma bardzo specyficzny cel w komórkach mieszków włosowych i może przyspieszyć cykl włosów od fazy spoczynkowej do fazy wzrostu. Pozwala to stymulować uśpione mieszki włosowe i zachęcać je do ponownego wytwarzania widocznych włosów.

jednak historia Follicum odzwierciedla trudności, z jakimi borykają się naukowcy opracowujący metody leczenia wypadania włosów. W czerwcu 2021 roku firma została zmuszona do zaprzestania opracowywania swojego głównego kandydata na wypadanie włosów po tym, jak wyniki badania fazy IIA nie wykazały znaczącej różnicy w stosunku do grupy placebo. Follicum bada teraz inne drogi dla swojego kandydata na lek, ale był to kolejny hit stanu, który wymaga większej uwagi od twórców leków.

 mieszek wypadający włosy

mieszek włosowy wypadający

powodem łysienia jest to, że mieszki włosowe stają się wrażliwe na hormony na skórze głowy, w szczególności dihydrotestosteron (DHT), który wiąże się z mieszkami włosowymi i kurczy je, aż nie będą już produkować widocznych włosów.

powiązane treści

w rezultacie włoski Biotech Cassiopea opracowuje własny produkt do stosowania miejscowego: Breezula. Zabieg ten bezpośrednio blokuje negatywny wpływ DHT na skórę głowy w oparciu o mechanizm działania odkryty poprzez badanie roli hormonu w rozwoju trądziku.

„nasz lek faktycznie antagonizuje negatywny wpływ DHT wokół pęcherzyka, spowalniając wypadanie włosów lub zatrzymując je”, wyjaśniła Diana Harbort, CEO Cassiopea. „A te mieszki włosowe, które nie są całkowicie wyłączone z powodu DHT, zaczynają ponownie wytwarzać włosy.”

mając już pomyślnie ukończone badania fazy II, a z badaniem fazy III zaplanowanym na 2021 r., Breezula może stać się pierwszym nowym leczeniem łysienia typu męskiego w nadchodzących latach.

pomoc kobietom z wypadaniem włosów

kluczowym powodem, dla którego Biotechnologie tak chętnie opracowują produkty do stosowania miejscowego na wypadanie włosów, jest to, że wiążą się z mniejszą liczbą skutków ubocznych. Jednym z głównych ograniczeń Propecia-leku doustnego-jest to, że jest związany z zaburzeniami erekcji ze względu na jego wpływ na poziom hormonów. Ponadto, ponieważ działa systemowo,nie jest bezpieczne stosowanie u kobiet cierpiących na wypadanie włosów, grupy pacjentów tradycyjnie zaniedbywanej przez pole. Unikanie szlaków hormonalnych jest zatem postrzegane jako obiecujące podejście.

podczas gdy produkt Cassiopea działa na DHT, miejscowy charakter terapii oznacza, że nie zawiera ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa leków doustnych, a dotychczasowe badania sugerują minimalne skutki uboczne. W rezultacie firma rozpoczęła badanie II fazy swojego produktu wiodącego u kobiet i opublikowała pierwsze pozytywne wyniki we wrześniu 2021 roku.

„istnieje tak niewiele opcji leczenia, które faktycznie działają na wypadanie włosów, i jest to naprawdę problematyczne z powodu cyklu powikłań społecznych, które naprawdę wpływają na poczucie własnej wartości pacjenta”, powiedział Harbort. „To dla nich bardzo krępujące, a badania pokazują, że kobiety są jeszcze bardziej narażone na te psychologiczne komplikacje niż mężczyźni, więc istnieje ogromna niezaspokojona potrzeba.”

wyzwalanie wzrostu włosów

w desperacji wiele firm poszukuje leków, które są również w fazie rozwoju lub zostały zatwierdzone do innych zaburzeń, aby sprawdzić, czy działają na pacjentów z wypadaniem włosów. Na przykład, duże firmy farmaceutyczne Eily Lilly i Pfizer są obecnie szyi i szyi w wyścigu o uzyskanie zgody na dwa leki, które okazały się obiecujące w fazie III badań przeciwko łysieniu, choroby autoimmunologicznej, która powoduje poważne wypadanie włosów.

w sierpniu 2021 r.ritlecitynib firmy Pfizer wykazał, że poprawiał wzrost włosów na skórze głowy u pacjentów z łysieniem w badaniu klinicznym fazy IIb/III. Duża firma farmaceutyczna planuje złożyć wniosek o zatwierdzenie wkrótce i zamierza wprowadzić lek na rynek do 2025 roku. Ritlecitynib jest również badany w leczeniu bielactwa, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

wkrótce po tym, Eily Lilly i współtwórca Incyte ujawnili, że ich lek na reumatoidalne zapalenie stawów Olumiant był w stanie wywołać odrost włosów u pacjentów z łysieniem w dwóch kluczowych badaniach III fazy. Eily Lilly stara się o zgodę FDA na stosowanie leku Olumiant u pacjentów z łysieniem.

zarówno Pfizer, jak i lek eily Lilly kandydaci na łysienie należą do klasy inhibitorów kinazy Janusowej (JAK). Wiadomo, że leki te blokują aktywność cytokin-małych białek zapalnych – a zatem obniżają odpowiedź immunologiczną. Inhibitory JAK mogą być stosowane w leczeniu raka i chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

podczas gdy firmy te badają różne możliwości istniejących i nowych związków, inne starają się lepiej zrozumieć mechanizmy molekularne, które leżą u podstaw wzrostu i utraty włosów ludzkich. Celem jest znalezienie zupełnie nowej klasy leków na włosy, a wiele firm inwestuje we wczesne badania.

włoski biotech Giuliani, na przykład, bada jeden szczególnie innowacyjny sposób ożywienia uśpionych mieszków włosowych u pacjentów z wypadaniem włosów. Badając istniejące leki na inne warunki, które powodują niechciany wzrost włosów na ciele jako efekt uboczny w ciągu ostatnich czterech lat, zidentyfikował zupełnie nowe ścieżki stymulowania mieszków włosowych.

„znaleźliśmy już dwa lub trzy związki, które działają na tych szlakach i są skuteczne w promowaniu wzrostu włosów ludzkich w hodowli narządów”, powiedział Ralf Paus, konsultant naukowy w Giuliani. „Następnym krokiem jest sprawdzenie, czy są wystarczająco bezpieczne, aby miejscowo podawać je ochotnikom, a następnie badanie kliniczne. Jeśli naprawdę zapewniają wzrost włosów, będzie to prawdziwy przełom.”

chociaż obecny obraz przyszłych metod leczenia wypadania włosów jest być może jaśniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, Paus uważa, że nadal istnieją pewne fundamentalne pytania dotyczące nauki o wzroście włosów, które należy zrozumieć. Jeśli adresowane w najbliższych latach, mogą przejść długą drogę do rozwiązania łysienia na dobre.

„jedną z największych tajemnic mieszków włosowych jest to, że te małe mini-organy podążają za autonomicznym wbudowanym zegarem, który napędza go przez ten cykl wzrostu, regresji, odpoczynku” – powiedział.

” ten zegar siedzi w samym pęcherzyku, ale nie znamy mechanizmu, który go reguluje. Gdybyśmy zrozumieli, jak ten narząd działa, moglibyśmy go namierzyć farmakologicznie. Leki, które mogą zakłócać ten wbudowany mechanizm zegarowy w ludzkim mieszku włosowym, byłyby bardzo potężnymi lekami na włosy.”

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.