dzięki ścisłym ograniczeniom na wychodzenie i o, lockdown pomógł wielu ludziom budować swoje oszczędności. W ubiegłym roku w sumie gospodarstwa domowe odłożyły prawie trzy razy więcej pieniędzy niż rok wcześniej – wynika z analizy danych Banku Anglii przeprowadzonej przez firmę inwestycyjną Hargreaves Lansdown. Okazało się, że w roku do marca 2021 na konta oszczędnościowe wpłynęło 184 mld zł.

dla niektórych z tych, którzy byli w stanie kontynuować pracę w ramach blokady koronawirusa, była to ich pierwsza okazja, aby zacząć gromadzić pewne oszczędności.

inni mieli trudny okres, a badania opublikowane w tym tygodniu przez Yorkshire building society wykazały, że około jedna piąta brytyjskich dorosłych ma mniej niż 100 funtów oszczędności.

gdy gospodarka zaczyna się ponownie otwierać i ludzie są coraz bardziej wolni do wydawania w podobny sposób jak przed pandemią, jak ci, którzy zgromadzili oszczędności, mogą utrzymać część tej gotówki i utrzymać nawyk? Dodatkowo, jakie są najlepsze wskazówki dla tych,którzy chcieliby zacząć odkładać coś?

zamykając swoje zyski

jeśli spędziłeś ostatni rok na gromadzeniu oszczędności i nie chcesz tego wszystkiego zmarnować, dobrym podejściem jest pozbycie się niektórych z nich z drogi pokusy. Nie rób tego, zanim nie spłacisz swoich długów, szczególnie tych dość kosztownych. Nie ma sensu zarabiać trochę na oszczędnościach i dużo płacić za pożyczkę kartą kredytową.

stopy procentowe na kontach oszczędnościowych spadły, ponieważ Bank Anglii obniżył stopę bazową do rekordowo niskiego poziomu 0,1% W marcu 2020 r., więc Zwroty są niskie. W tym tygodniu pojawiła się jednak dobra wiadomość: serwis Informacji Finansowej Moneyfacts poinformował, że „spirala” cięć stóp oszczędności zatrzymała się, a wszystkie średnie stopy wzrosły lub pozostały niezmienione w tym miesiącu po raz pierwszy od października 2020 r.

podczas gdy niektóre konta natychmiastowego dostępu płacą tylko 0,01% od depozytów, blokowanie pieniędzy oferuje potencjał lepszego zwrotu. Rachunki zwane obligacjami o stałym oprocentowaniu lub depozytami terminowymi prowadzone są przez określony okres. Większość banków oferuje je w różnych skalach czasowych, zazwyczaj od jednego roku do pięciu, a większość oferuje stałą stopę procentową w tym okresie.

Ilustracja: Antonio Sortino

z reguły im dłużej zamykasz pieniądze, tym lepsza stawka. Anna Bowes z Website Savings Champion mówi, że jedną z najlepszych ofert jest UBL, która ma pięcioletnią obligację o stałym oprocentowaniu, płacącą 1,55% odsetek. Wymaga to minimalnego depozytu w wysokości £2,000. Dla tych, którzy tak długo nie chcą angażować swoich pieniędzy, Zopa płaci 0,9% na jednoroczną obligację stałą. Aby otworzyć ten, potrzebujesz co najmniej £1,000 do depozytu.

należy pamiętać, że po zaangażowaniu pieniędzy w obligację o stałym oprocentowaniu zwykle nie można uzyskać dostępu do gotówki do terminu zapadalności-to jest do końca ustalonego terminu. „Powinieneś związać tylko to, do czego wiesz, że nie potrzebujesz dostępu”, mówi Bowes. „Czasami Obligacja umożliwi dostęp, ale będzie to wiązać się z wysoką karą równoważną pewnej liczbie dni odsetek. Może to wymazać wszystkie zapłacone odsetki, a nawet oznaczać powrót mniejszy niż zdeponowany, jeśli pieniądze zostaną wkrótce wycofane.”

jedną ze strategii, jeśli obawiasz się angażowania pieniędzy przez kilka lat, jest przyjęcie podejścia „drabiny oszczędności”. W tym miejscu dzielisz oszczędności na obligacje o różnej długości, dzięki czemu możesz uzyskać lepsze stawki i nie angażować pieniędzy przez długi okres. To, czy jest to opcja, zależy od tego, ile masz pieniędzy i minimalnej kwoty, którą możesz zainwestować w każdą obligację.

Możesz również zwrócić uwagę na konta, które ograniczają wypłaty. Na przykład Ogólnopolskie Towarzystwo budowlane ma konto, które pozwoli Ci dokonać trzech wypłat rocznie, a następnie obniżyć odsetki, które płaci – nie jest to dokładnie zamknięcie pieniędzy i wyrzucenie klucza, ale może sprawić, że zastanowisz się dwa razy nad zanurzeniem się w nim. Jego 1 rok Triple Access Online Saver 12 obecnie płaci stawkę 0.45%, która spadnie do 0.01%, jeśli dokonasz czwartej wypłaty. Można go otworzyć od 1zł.

 kobieta korzystająca z laptopa na stole w jadalni z napojem i kalkulatorem
Czy wiesz, ile masz gotówki miesięcznie? Fotografia: Joe Giddens / PA

w Barclays, 2-letnia elastyczna Obligacja oferuje do trzech wypłat w całym okresie, ograniczona za każdym razem do 10% początkowej wpłaty. Możesz otworzyć go za £1, ale nie możesz dodać do niego później. Stopa procentowa jest stała, ale na poziomie 0,25% jest niższa niż zarobiłbyś, gdybyś poświęcił możliwość dokonywania wypłat.

obligacje Premium to kolejna opcja, dzięki której pieniądze nie są łatwo dostępne. Są to produkty inwestycyjne z krajowych oszczędności i Inwestycji, gdzie zamiast odsetek, oszczędzający są wprowadzane do comiesięcznego losowania nagród, w którym mogą wygrać między £25 i £1m. szanse na jeden numer £ 1 wygranie nagrody zostały obniżone w grudniu ubiegłego roku z 24,500 do jednego do 34,500 do jednego – więc szansa na wygraną z małym bilansem jest niewielka, ale jedną z głównych korzyści jest to, że są one bezpieczne, ponieważ są wspierane przez rząd.

utrzymanie nawyku oszczędzania

w miarę jak sklepy, biura i miejsca do wyjścia będą ponownie otwierane w nadchodzących tygodniach i miesiącach, wielu z nas zobaczy wzrost wydatków, a mniej gotówki gromadzi się na naszym koncie bankowym. Ale możliwe jest oszczędzanie znaczącej kwoty każdego miesiąca.

Damien Fahy, założyciel serwisu finansów osobistych MoneytotheMasses.com, mówi, że ci, którzy chcą nadal oszczędzać „powinni starać się utrzymać swój zamknięty styl życia w jak największym stopniu i unikać „pełzania stylu życia”, który jest, gdzie zaczynasz żyć, a często poza, twoje środki”.

zacznij od budżetu: Zapisz swoje dochody, a następnie wszystkie miesięczne wydatki do ostatniego grosza. Aplikacje do budżetowania, takie jak Emma i Money Dashboard, mogą łączyć się z Twoim kontem bankowym i śledzić Twoje wydatki.

„upewnij się, że po ustaleniu budżetu płacisz również sam, co oznacza zobowiązanie do oszczędzania ustalonej kwoty miesięcznie, czyniąc ją jednym z „rachunków”, które są wypłacane natychmiast po każdej wypłacie”, mówi Fahy.

logo National Savings amp; Investments na telefonie i stronie internetowej na komputerze
obligacje Premium z National Savings and Investments są opcją dla Twoich pieniędzy. Zdjęcie: Louisa Svensson / Alamy

te pieniądze mogą być przekazywane na zwykłe konto oszczędnościowe. Zwroty na tych kontach nie uczynią cię bogatym. Są jednak dobrym sposobem na zbudowanie nawyku oszczędzania. Zazwyczaj konta te akceptują początkowy depozyt, a następnie pozwalają skonfigurować stałe zamówienie na tę samą kwotę co miesiąc. Zazwyczaj istnieje minimum i maksimum, które można zapłacić w każdym miesiącu.

Moneyfacts twierdzi, że jedną z najlepszych ofert jest obecnie cyfrowy Regular Saver NatWest, który płaci 3,04% od sald do 1000 funtów-chociaż jest to dostępne tylko dla klientów rachunku bieżącego banku. Akceptuje miesięczne płatności od £1 do £50 i pozwala dostosować lub doładować sumy.

Yorkshire building society ma stały rachunek lojalnościowy dla swoich dotychczasowych klientów, który płaci 3,5%, ale aby się kwalifikować, musisz być z mutual od stycznia 2020 roku. To konto jest otwarte dla klientów w wieku 11 lat i powyżej, a możesz płacić do £500 każdego miesiąca przez rok.

Bowes mówi, że jednym z najlepiej opłacanych kont tego typu, które są otwarte dla wszystkich, jest regularny oszczędzacz Coventry building society (5), płacący 1,05%, który będzie działał przez 12 miesięcy i zaakceptuje płatność do 500 funtów miesięcznie. Podkreśla jednak, że jest to zmienna stopa procentowa, więc można ją zmienić w przyszłości.

podkreśla również, że Bath building society ’ s 16-25 Regular Saver, który płaci 4% , ale jest otwarty tylko dla osób w wieku 16-25, które mieszkają, pracują lub studiują w mieście. Przyjmuje depozyty w wysokości od 10 do 50 funtów miesięcznie.

warto zauważyć, że gdy płacisz za regularny oszczędzacz w ciągu roku, twój zwrot z całości będzie wynosił około połowy podstawowej rocznej stopy procentowej, ponieważ tylko suma zainwestowana na samym początku będzie tam wystarczająco długo, aby ją zarobić. Reszta twoich pieniędzy zarobi część z nich.

zacznij oszczędzać

jeśli nie masz szczęścia, aby móc oszczędzać w ciągu ostatniego roku, możesz być chętny do posiadania pieniędzy w banku na wypadek przyszłych wstrząsów. Zazwyczaj rada jest taka, że fundusz awaryjny od 3 do 6 miesięcy pensji jest mądry, ale Fahy twierdzi, że pandemia doprowadziła do sugestii, że ludzie powinni mieć do 12 miesięcy pieniędzy odłożonych.

jednym ze sposobów na rozpoczęcie pracy nad funduszem awaryjnym jest użycie funkcji zaokrąglania w aplikacjach, w których pieniądze są przenoszone z konta do puli oszczędności za każdym razem, gdy wydajesz pieniądze. Aplikacja taka jak Moneybox zaokrągla do najbliższego funta i gromadzi zapasową resztę, podczas gdy cyfrowy Bank Monzo pozwala na to samo na swoich kontach. Zaletą jest to, że sumy, o których myślałeś, że nie warto odkładać na bok, mogą się sumować z czasem.

dla każdego, kto ma niskie dochody, pomoc rządu może być opcją. Otwarty dla niektórych osób na pracy ulgi podatkowej lub otrzymania kredytu uniwersalnego, oferuje 50% premii na oszczędności, do maksymalnie £1,200 W bonusowych pieniędzy w ciągu czterech lat. Bonus jest wypłacany co dwa lata, a konta działają łącznie przez cztery lata. Konto jest dostępne za pośrednictwem strony rządowej. Jest to dość skomplikowane i jeśli z innymi kontami, które posiadasz, popycha twoje oszczędności powyżej £6,000, może to mieć wpływ na korzyści, o które możesz ubiegać się, więc upewnij się, że uważnie przeczytałeś szczegóły, zanim zaczniesz płacić.

Lifetime Isas

młodzi ludzie, którzy zgromadzili oszczędności na swoim rachunku bieżącym lub nisko płatnym koncie łatwo dostępnym, mogą rozważyć odzyskanie przynajmniej części gotówki w ciągu całego życia. Pozwalają one zaoszczędzić na pierwszy dom lub emeryturę i oferują dobrą ofertę, chociaż nieuchronnie są związane z ciągami.

do 50 roku życia możesz odkładać do 4000 zł rocznie, a rząd doda 25% premii do Twoich oszczędności, maksymalnie do 1000 zł rocznie. Jednak, aby otworzyć życie Isa musisz być w wieku od 18 do 39 lat.

” To konto jest najczęściej używane do oszczędzania na zakup pierwszego domu, dlatego dostęp może być potrzebny w krótkim czasie. Oznacza to, że czas życia gotówki może być bardziej odpowiedni-mówi Alex Shields z firmy doradztwa finansowego The Private Office.

Moneyfacts twierdzi, że najlepiej płatny kredyt gotówkowy jest obecnie oferowany przez aplikację Moneybox i ma oprocentowanie 0,85%.

Jason Hollands z doradców finansowych Bestinvest mówi, że te konta są warte rozważenia przy zakupie domu, ale niekoniecznie jako metoda finansowania emerytury.

„dożywotnie Isas nie oferują takiej samej elastyczności jak normalne Isas, a emerytury są bardziej atrakcyjne jako pojazd oszczędzający emeryturę, więc jeśli zakup pierwszej nieruchomości nie jest twoim celem, może to nie być odpowiednie konto dla ciebie” – dodaje.

gdy skończysz 50 lat, nie będziesz w stanie zapłacić za swoje życie ani zarobić 25% premii. Twoje konto pozostanie otwarte, a twoje oszczędności nadal będą zarabiać odsetki lub zwroty z inwestycji.

zainwestowane pieniądze można wypłacić, jeśli: kupujesz swój pierwszy Dom (nieruchomość musi kosztować 450 000 lub mniej i musisz kupować z hipoteką); w wieku 60 lat lub więcej; lub nieuleczalnie chory, mający mniej niż 12 miesięcy życia.

musisz zapłacić karę-obecnie 25% – jeśli wypłacisz pieniądze z jakiegokolwiek innego powodu niż powyższy.

{{#ticker}}

{{topLeft}}

{{bottomLeft}}

{{topRight}}

{{bottomRight}}

{{#goalExceededMarkerPercentage}}

{{/goalExceededMarkerPercentage}}

{{/ticker}}

{{heading}}

{{#paragraphs}}

{{.}}

{{/paragrafy}} {{highlightedText}}
{{#choiceCards}}

pojedynczo

Pozostałe

{{/choiceCards}}

{{#cta}} {{text}} {{/cta}}

akceptowane metody płatności: Visa, Mastercard, American Express i PayPal

będziemy w kontakcie, aby przypomnieć, aby przyczynić się. Zwróć uwagę na wiadomość w skrzynce odbiorczej . Jeśli masz jakieś pytania dotyczące współpracy, skontaktuj się z nami.

  • Udostępnij na Facebooku
  • Udostępnij na Twitterze
  • Udostępnij przez e-mail
  • Udostępnij na LinkedIn
  • Udostępnij na WhatsApp
  • Udostępnij na Messenger

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.