drogi Rabinie,

mój Rabin dał mi numer mohela, doświadczonego obrzezacza rytualnego. Odbyliśmy wspaniałą rozmowę, a on był bardzo pomocny; jednak kiedy zapytałem go, jaka jest opłata, powiedział mi, że mogę zapłacić tyle, ile chcę.

jestem rozbawiony i zdezorientowany jednocześnie. Zabawne jest dla mnie to, że tak skomplikowana procedura nie ma ustalonej opłaty, a z drugiej strony jestem zdezorientowany, ile powinienem faktycznie zapłacić.

odpowiedź:

Mazel Tov na narodziny twojego nowego dziecka! Obyście zasłużyli na wprowadzenie go w przymierze Abrahamowe.

prawo Żydowskie wyraźnie stwierdza, że obowiązkiem ojca jest obrzezanie syna. Jednak większość ojców nie może zrobić obrzezania przez siebie, a zatem wyznaczyć surogatki, ekspert mohel, do wykonywania obrzezania, brit milah, w ich imieniu.1

zdając sobie sprawę z trudności, jakie może spowodować ten dodatkowy koszt, Rabin Mojżesz Isserles pisze w swoim gloss on the Code of Jewish Law, że mohel nie powinien odmówić wykonania obrzezania, jeśli ktoś nie ma funduszy, aby za to zapłacić. Dodaje, że w rzeczywistości mohelowie są generalnie entuzjastycznie obrzezani przez dziecko, nawet jeśli nie ma płatności.2

z tego powodu wśród wielu Moheli panuje zwyczaj, aby nie prosić o żadną konkretną kwotę, pozostawiając ją w rękach rodziny, aby zdecydować, ile zapłacić. Mohel, do którego dzwoniłeś, podąża za starożytnym żydowskim zwyczajem.

zapytałem kiedyś znanego eksperta mohela Rabina Levi Hebera: czy ma listę tych, którzy są mu winni pieniądze? Wzruszył ramionami i powiedział: „nie mam takiej listy i gdyby rodzina, która nie zapłaciła, przyszła do mnie za kilka lat, nie pamiętałbym, czy zapłacili, czy nie.”

podczas gdy są niektórzy obrzezający, którzy mają dochody z innych źródeł, rabin Menachem Mendel Schneerson, o sprawiedliwej pamięci, zasugerował, że mohel nie powinien mówić, że służba jest darmowa, i powinien dać rodzinie znać, że mogą zapłacić wszystko, na co mogą sobie pozwolić.3

powód, dla którego obrzezanie nie powinno być wykonywane bezpłatnie, może być wyjaśniony przez wspomniany powyżej wymóg, że ojciec faktycznie sam dokonuje brit milah. Kiedy ojciec płaci za usługi mohela, uważa się, że faktycznie sam zrobił micwę, nawet bardziej niż gdyby po prostu delegował mohela jako zastępcę.4

nie mogłem uzyskać prostej odpowiedzi od mojego mohela na temat tego, ile zapłacić za Brytyjczyka, ale z pytania, wydaje się, że większość rodziców daje gdzieś między $360 a $600. (Chociaż jeden z rodziców wyjaśnił mi, że tak wielkiej procedury nie należy robić za tak mało, a on dał $1,500.)

obliczając, ile zapłacić, należy pamiętać, że dzisiaj wielu Moheli robi to na życie. W obliczeniach należy doliczyć wszelkie koszty podróży, które mógł ponieść.

Rabin Heber powiedział, że w swoim doświadczeniu jako mohel stracił nawet pieniądze na obrzezaniu, a czasami nawet nie pokrył kosztów podróży. „Dla mnie najważniejsze jest to, aby małe dziecko zostało obrzezane; zapłata jest drugorzędna.”

Zobacz także rytualny Obrzezacz-Mohel, z naszego Minizytu Brit Milah: Przymierze obrzezania.

daj znać jak to działa.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.