kto przychodzi ci do głowy, gdy wyobrażasz sobie uchodźcę? Pewnie nie wyobrażasz sobie Europejczyka. Ale gdybyś był dzieckiem II Wojny Światowej i zapytał rodziców, kim jest uchodźca, prawdopodobnie opisaliby kogoś z Europy.

ponad 40 milionów Europejczyków zostało wysiedlonych przez wojnę. Dla nich powstała agencja ONZ ds. uchodźców. Zapomnijmy o tym. Niektórzy z przywódców wypowiadających dziś najsurowszą retorykę wobec uchodźców prowadzą swoją drogę do krajów, które przeszły tragiczne doświadczenia uchodźców i otrzymały pomoc od społeczności międzynarodowej.

przy pierwszych oznakach konfliktu zbrojnego lub prześladowań naturalną ludzką reakcją jest próba uratowania swoich dzieci z drogi. Zagrożeni bombami, masowymi gwałtami lub morderstwami ludzie zbierają to, co mogą unieść i szukają bezpieczeństwa. Uchodźcy to ludzie, którzy zdecydowali się opuścić konflikt. Wciągają siebie i swoje rodziny przez wojnę i często pomagają odbudować swoje kraje. Są to cechy, które należy podziwiać.

dlaczego więc słowo uchodźca nabrało tak negatywnych konotacji w naszych czasach? Dlaczego politycy są wybierani na obietnice zamknięcia granic i powrotu uchodźców?

uchodźcy uciekają z Paryża w 1940 roku.
uchodźcy uciekają z Paryża w 1940 roku. – FPG / Hulton Archive / Getty Images
uchodźcy uciekają z Paryża w 1940 roku. FPG / Hulton Archive / Getty Images

dziś rozróżnienie między uchodźcami a migrantami zostało zatarte i upolitycznione. Uchodźcy zostali zmuszeni do ucieczki z kraju z powodu prześladowań, wojny lub przemocy. Migranci zdecydowali się na przeprowadzkę, głównie po to, aby poprawić swoje życie. Niektórzy przywódcy celowo używają terminów uchodźcy i migranci zamiennie, używając wrogiej retoryki, która pobudza strach przed wszystkimi outsiderami.

każdy zasługuje na godność i uczciwe traktowanie, ale musimy jasno określić rozróżnienie. Zgodnie z prawem międzynarodowym pomoc uchodźcom nie jest opcją, jest obowiązkiem. Jest całkowicie możliwe zapewnienie silnej kontroli granicznej i sprawiedliwej, humanitarnej polityki imigracyjnej, przy jednoczesnym spełnieniu naszej odpowiedzialności za pomoc uchodźcom. Ponad połowa wszystkich uchodźców na świecie to dzieci, a 4 z 5 z nich mieszka w kraju, który graniczy z konfliktem lub kryzysem, z którego uciekli. Mniej niż 1% uchodźców jest przesiedlanych na stałe, również w krajach zachodnich.

Amerykańska hojność oznacza, że nasz kraj jest największym na świecie dawcą pomocy. Ale weźmy Liban, gdzie co szósta osoba jest uchodźcą. Albo Uganda, gdzie jedna trzecia ludności żyje w skrajnym ubóstwie, dzieląc swoje ograniczone zasoby z ponad milionem uchodźców. Na całym świecie wiele krajów, które mają najmniej, robi najwięcej.

kiedy 18 lat temu rozpocząłem współpracę z agencją ONZ ds. uchodźców, czyli Wysokim Komisarzem ONZ ds. uchodźców (UNHCR), było około 40 milionów przymusowo przesiedlonych ludzi i mam nadzieję, że ich liczba może spadać. Według najnowszego raportu UNHCR dotyczącego globalnych trendów, liczba przymusowo przesiedlonych osób wynosi obecnie ponad 70 milionów i szybko rośnie. Od Mjanmy po Sudan Południowy nie pomagamy w rozwiązywaniu konfliktów w sposób umożliwiający ludziom powrót do domu. I oczekujemy, że ONZ jakoś poradzi sobie z ludzkim chaosem.

na pierwszej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1946 roku prezydent Truman położył na państwach członkowskich główną odpowiedzialność za tworzenie pokoju i bezpieczeństwa. Powiedział, że ONZ ” nie może … odpowiednio wypełniać swoich obowiązków, dopóki … nie zostaną zawarte ugody pokojowe i dopóki te ugody nie stworzą solidnych fundamentów, na których można zbudować trwały pokój.”

ale smutna prawda jest taka, że państwa członkowskie stosują narzędzia i standardy ONZ wybiórczo. Państwa często przedkładają interesy biznesowe i handlowe nad życie niewinnych ludzi dotkniętych konfliktem. Stajemy się zmęczeni lub rozczarowani i odwracamy nasze wysiłki dyplomatyczne od krajów, zanim się ustabilizują. Szukamy porozumień pokojowych, tak jak w Afganistanie, które nie mają praw człowieka w centrum. Ledwie dostrzegamy wpływ zmian klimatycznych jako główny czynnik konfliktów i przesiedleń.

muzułmańscy uchodźcy Rohingya przekroczyli kanał, uciekając przez granicę z Mjanmy do Bangladeszu nad rzeką NAF w listopadzie. 1, 2017 w pobliżu Anjuman Para w Cox ' s Bazar w Bangladeszu.
muzułmańscy uchodźcy Rohingya przekroczyli kanał, uciekając przez granicę z Mjanmy do Bangladeszu nad rzeką Naf. 1, 2017 w pobliżu Anjuman Para w Cox ’ s Bazar w Bangladeszu. – Kevin Frayer-Getty Images
muzułmańscy uchodźcy Rohingya przekraczają kanał, uciekając przez granicę z Mjanmy do Bangladeszu nad rzeką NAF w listopadzie. 1, 2017 w pobliżu Anjuman Para w Cox ’ s Bazar w Bangladeszu. Kevin Frayer-Getty Images

używamy pomocy jako substytutu dyplomacji. Ale nie można rozwiązać wojny z pomocą humanitarną. Szczególnie, gdy nieliczne apele humanitarne na całym świecie są finansowane nawet w 50%. ONZ otrzymała tylko 21% środków z 2019 r. potrzebnych na pomoc Syrii. W Libii odsetek ten wynosi 15%.

wskaźnik przesiedleń w ubiegłym roku był równy 37 000 ludzi zmuszanych do opuszczenia swoich domów każdego dnia. Wyobraź sobie próbę zorganizowania reakcji na ten poziom desperacji bez funduszy niezbędnych do pomocy nawet połowie tych ludzi.

kiedy 20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy, iluzją jest myślenie, że każdy kraj może wycofać się za swoje granice i po prostu mieć nadzieję, że problem zniknie. Potrzebujemy przywództwa i skutecznej dyplomacji. Musimy skupić się na długoterminowym pokoju opartym na sprawiedliwości, prawach i odpowiedzialności, aby umożliwić uchodźcom powrót do domu.

to nie jest miękkie podejście. Jest to trudniejszy kierunek działania, ale tylko on może coś zmienić. Odległość między nami a uchodźcami z przeszłości jest krótsza, niż nam się wydaje.

więcej Must-Read Stories From TIME

  • kryzys klimatyczny zdominował 2021. Ale te innowacje dają pewną nadzieję
  • 2020 zmusił Amerykanów do konfrontacji z rzeczywistością rasizmu. W 2021 roku Wiele osób odwróciło wzrok
  • największa scena Sylwestrowa, jaka kiedykolwiek została zaangażowana w Film
  • jak John Madden stał się najbardziej wpływową osobą w historii NFL
  • Większość restauracji zawodzi. COVID-19 pogorszył szanse
  • 4 wykresy, które wyjaśniają USAGospodarczy Rollercoaster 2021
  • naukowcy są bohaterami roku 2021 czasu

skontaktuj się z nami [email protected]

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.