internet oferuje wiele możliwości – od surfowania po internecie po rozmowy ze znajomymi i bankowość internetową – ale jest również pełen cyberprzestępców chcących sabotować twoją maszynę.

instalując zdalnie wirusy podobne do złośliwego oprogramowania na komputerze, mogą ukraść ważne informacje lub po prostu zatrzymać pracę komputera. Podejmij te kroki, aby nie stać się ofiarą cyberprzestępczości…

użyj oprogramowania antywirusowego

upewnij się, że masz zainstalowany jakiś program zabezpieczający. Niezależnie od tego, czy jest to bezpłatny pakiet od takich firm jak Microsoft, AVG lub Avast, czy płatna oferta od Norton, Sophos lub BitDefender. Zapewni to, że większość zagrożeń zostanie zablokowana, zanim będą mogły zainstalować się na twoim komputerze. Upewnij się, że oprogramowanie jest aktualne. Zastosuj wszelkie poprawki lub aktualizacje natychmiast po ich wydaniu. Jeśli oprogramowanie ma automatyczną aktualizację, włącz je.

Aktualizuj system operacyjny (OS)

upewnij się, że system Windows jest aktualizowany. Firma Microsoft regularnie wydaje aktualizacje zabezpieczeń, aby usunąć wszelkie luki bezpieczeństwa na komputerze, więc upewnij się, że je zainstalowałeś zaraz po ich wydaniu. Aby ułatwić Ci życie, możesz zdecydować się na ich automatyczną instalację. Aby włączyć tę funkcję, na komputerze z systemem Windows 7 naciśnij przycisk Start i w polu wyszukiwania wpisz aktualizację. Z wyników wybierz opcję Windows Update. Możesz również uzyskać do niego dostęp, otwierając Panel sterowania i, w nagłówku System i Zabezpieczenia, wybierz Windows Update. Z lewej strony wybierz Zmień ustawienia, a następnie w sekcji oznaczonej ważna aktualizacja wybierz opcję automatyczna aktualizacja.

Ostrzeżenie przed wirusami na ekranie komputera
obrazy EpoxydudeGetty

na komputerze z systemem Windows 8 z ekranu głównego przesuń palcem w kierunku lewej strony i wybierz ikonę ustawień. W dolnej części ekranu wybierz Zmień ustawienia komputera, a następnie wybierz Aktualizuj i odzyskiwanie z menu po lewej stronie. Następnie kliknij opcję Wybierz sposób instalowania aktualizacji, a następnie wybierz opcję Aktualizacje automatyczne.

Masz Windows 10? Naciśnij przycisk Start, a następnie wybierz Ustawienia. Z wyświetlonych opcji wybierz opcję Aktualizacja & bezpieczeństwo, a następnie Windows Update, a następnie naciśnij Opcje zaawansowane. Teraz możesz wybrać sposób instalowania aktualizacji.

jeśli masz komputer Mac, otwórz aplikację App Store, a następnie wybierz aktualizacje na pasku narzędzi i wybierz aktualizacje, które chcesz zainstalować.

Włącz kontrolę konta użytkownika (UAC)

Kontrola konta użytkownika ostrzega cię, gdy oprogramowanie musi wprowadzić zmianę na komputerze i możesz zaakceptować, czy zmiana może, czy nie. Aby włączyć UAC, na komputerze z systemem Windows 7 lub Windows 10 otwórz Panel sterowania i wybierz nagłówek System i zabezpieczenia. W sekcji oznaczonej Centrum akcji wybierz pozycję Zmień Kontrolę konta użytkownika. Przesuń suwak, aby zawsze powiadamiać, aby upewnić się, że UAC zawsze ostrzega cię, gdy potrzebna jest zmiana.

na komputerze z systemem Windows 8 jest nieco inaczej. Na ekranie głównym przesuń palcem w kierunku lewej strony i wybierz ikonę ustawień. Od dołu ekranu wybierz Zmień ustawienia komputera. Następnie wybierz Panel sterowania i wykonaj powyższe kroki.

Related Story

zachowaj ostrożność podczas klikania linków i załączników

niezależnie od tego, czy jest to post jednego z twoich znajomych na portalu społecznościowym, czy wiadomość e-mail od kontaktu, zachowaj ostrożność podczas otwierania linku lub załącznika. Ogólne terminy ,takie jak „to jest zabawne” lub „Spójrz, co widziałem o Tobie” wraz z linkiem są najprawdopodobniej złośliwe, więc nie klikaj na nie. Nigdy nie otwieraj załączników z wiadomości e-mail, w których nie znasz nadawcy.

„pamiętaj, że oszuści wiedzą, że ludzie częściej klikają linki od swoich znajomych, więc narażają konta, aby wysyłać złośliwe linki do kontaktów właściciela konta, a te mogą być trudniejsze do zidentyfikowania”, mówi Nick Shaw, Dyrektor Generalny w Wielkiej Brytanii & Nordics, w firmie Norton firmy Symantec zajmującej się bezpieczeństwem internetowym.

nie szukaj adresów URL

korzystanie z Google lub innych wyszukiwarek do wyszukiwania stron należących do Twojego banku lub ulubionych sieci społecznościowych jest kuszące. Jednak cyberprzestępcy wykorzystują wyszukiwarki i tych, którzy szukają, tworząc fałszywe strony internetowe zainfekowane złośliwym kodem, aby emulować dobrze znane witryny, takie jak Twój bank. Może mieć dwie transponowane litery lub inną końcówkę. Używają słów kluczowych i reklam, aby witryny pojawiały się wysoko w wynikach wyszukiwania, ale jeśli klikniesz na nie, zobaczysz komputer zainfekowany złośliwym oprogramowaniem lub zachęcą cię do wprowadzenia danych konta, aby mogli w nieuczciwy sposób uzyskać dostęp do sieci społecznościowej, bankowości internetowej lub innego konta online. Zawsze wpisz adres strony internetowej samodzielnie w pasku adresu URL i nigdy go nie szukaj.

Młoda kobieta trzymająca kartę kredytową i korzystająca z laptopa
Oscar Wonggetty Images

Szukaj bezpiecznych stron

podczas przeglądania Internetu adresy URL zwykle zaczynają się od „http”, ale gdy strona zostanie potwierdzona jako bezpieczna, zacznie się od https. Nick Shaw zachęca użytkowników sieci, aby zawsze upewniali się, że wszystkie witryny, do których się logują, czy to bankowość internetowa, sieci społecznościowe, czy sklepy internetowe, mają „https” w pasku adresu URL, aby zapewnić bezpieczeństwo ich danych i komputera.

pobierz tylko oprogramowanie z zaufanych witryn

chcesz pobrać oprogramowanie na swój komputer? Dowiedz się, kto to robi i zawsze udaj się do witryny producenta lub dużej zaufanej witryny oprogramowania, takiej jak download.com. ponownie cyberprzestępcy mogą zachęcić Cię do pobierania złośliwego oprogramowania, udając, że jest to oprogramowanie, którego szukasz.

Samsung Chromebook XE303C12-A01UK 11.6in Laptop

Samsung Chromebook XE303C12-A01UK 11.6in Laptop
SamsungAmzon

£119.99

Acer Aspire 1 A111-31 11.6in laptop - (Intel Celeron N4000)

Acer Aspire 1 A111-31 11.6in laptop – (Intel Celeron N4000)
AcerAmazon

Asus Chromebook C223NA-GJ0014 11.6In laptop (Intel Celeron N3350)

Asus Chromebook C223NA-GJ0014 11.6In laptop (Intel Celeron N3350)
AsusAmazon

£149.00

HP Stream 11 inch Y050SA X9W60EA Intel laptop

HP Stream 11 inch Y050SA X9W60EA Intel laptop
HPAmazon

Acer Chromebook 14 inch CB3-431

Acer Chromebook 14 inch CB3-431
AcerAmazon

£399.95

GEO Book 1 11.6in laptop

GEO Book 1 11.6in laptop
GEOCurrys

£599.00

GEO Book 3 13.3 laptop

GEO Book 3 13.3 laptop
GEOcurrys.co.uk

£229.00

GEO Flex 11.6 inch 2-in-1 laptop

GEO Flex 11.6 inch 2-in-1 laptop
GEOcurrys.co.uk

£179.97

podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać więcej artykułów takich jak ten dostarczanych prosto do skrzynki odbiorczej.

ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez stronę trzecią i importowana na tę stronę, aby pomóc użytkownikom podać swoje adresy e-mail. Więcej informacji na ten temat i podobne treści można znaleźć na stronie piano.io

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.