dowiedz się więcej o najpotężniejszej rzece na świecie dzięki tym oszałamiającym faktom Amazon River!

Amazonka fakty

Pełna superlatyw, Amazonka jest wyjątkowym i intrygującym miejscem na świecie.

z niezrównaną dziką przyrodą i fantastyczną florą, Amazońska rzeka jest pełna nieznanego–ale nie na długo.

w dzisiejszym artykule dowiesz się więcej o tym tajemniczym miejscu tętniącym życiem wszelkich form.

oto 47 najciekawszych faktów o Amazonii! Smacznego!

fakty o Amazonii

Amazonka jest największą rzeką na ziemi pod względem objętości wody, osiągając wysokość 5598 metrów nad poziomem morza.

płynąca przez 4000 mil (6400 km), jest drugą co do długości rzeką po Nilu.

Amazonka jest co najmniej 66 stóp (20 m) głębokości w dowolnym punkcie i do 330 stóp (100 m) głębokości w najgłębszych punktach.

6 do 10 km) szerokości w porze suchej, ale może osiągnąć 30 mil (48 km) szerokości na wysokości pory deszczowej (od kwietnia do czerwca/lipca) z prądem przekraczającym 4 mph (6,4 km / h).

rejs statkiem po Amazonii w lesie deszczowym
Amazonka

Większość rzeki przepływa przez Peru i Brazylię, zaczynając wysoko w paśmie górskim Andów jako mały dopływ zwany Carhuasanta i opróżniając do Oceanu Atlantyckiego na północnym wybrzeżu Brazylii. Jej 1100 dopływów zapewnia jednak zasięg wielu krajów, w tym Kolumbii, Boliwii, Ekwadoru, Wenezueli, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej.

niektóre jej dopływy mają długość 932 Mil (1500 km), największy z nich obejmuje Maderę obejmującą Boliwię i Brazylię na 2082 Mil (3352 km), Purus przemierzający Peru i Brazylię na 1995 Mil (3211 km) oraz Japurę obejmującą Kolumbię i Brazylię na 1750 Mil (2820 km).

eksploracja rzeki w 2011 roku doprowadziła naukowców do wniosku, że przed istnieniem Andów Amazonka płynęła na wschód do Pacyfiku.

badania z 2014 roku potwierdziły, że rzeka Mantaro w Peru jest jej najbardziej odległym źródłem.

Uwzględnij Spotkanie wód podczas swojej podróży do Brazylii
Spotkanie wód: błotnista Amazonka i ciemna Rzeka razem

około 20% globalnego zrzutu – ilość słodkiej wody wchodzącej do oceanu – pochodzi z Amazonki, z 219 000 metrów sześciennych słodkiej wody docierającej do oceanu co sekundę.

dorzecze Amazonki – duże obszary lądowe, które spływają do rzeki Amazonki i jej tysięcy dopływów – jest największym dorzeczem na świecie, obejmującym oszałamiające 2 700 000 mil kwadratowych (7 000 000 km kwadratowych) i zajmującym 40% całej Ameryki Południowej.

rzeka była początkowo znana jako rzeka Marañón, od której nazwa Peruwiańska część jest nazywana do dziś.

pochodzenie nazwy Amazon jest sporne. Powszechnie akceptowana relacja dotyczy hiszpańskiego odkrywcy Francisco de Orellana, który powiedział, że nazwał rzekę Amazon po starciu z wojowniczkami przypominającymi Amazonki z mitologii greckiej podczas jego XVI-wiecznej podróży przez rzekę.

drewniana łódź na Amazonce, Brazylia
ciekawe fakty na temat Amazonki

Orellana był pierwszym Europejczykiem, który podróżował od źródła rzeki w Andach do jej ujścia, wyruszając z Gonzalo Pizarro w 1541 roku i przybywając 24 sierpnia 1542 roku.

inni badacze twierdzą, że nazwa pochodzi od Amassona, indiańskiego słowa oznaczającego „niszczyciel łodzi”.”

hiszpański konkwistador, Vicente Yañez Pinzón, był pierwszym udokumentowanym Europejczykiem, który ujrzał rzekę, czyniąc to w marcu 1500 roku.

portugalski odkrywca Pedro Teixeira był pierwszym Europejczykiem, który przemierzył całą rzekę, przybywając do Quito w 1637 roku.

pierwsze parowce zaczęły operować na rzece Amazonce w 1853 roku po wystąpieniu cesarza Pedro II z Brazylii w 1850 roku zezwalającym na żeglugę parową.

Meandrowanie rzeki Amazonki przez NASA
Zdjęcie satelitarne przedstawiające zmieniające się wzory rzeki Amazonki. Image: NASA, public domain.

dwie trzecie Amazonki znajduje się w Brazylii, a znaczna jej część przechodzi przez lasy deszczowe Amazonki. Z tego powodu na całej rzece nie ma mostów.

Transport jest ograniczony do łodzi i kilku dróg, które przecinają dżunglę. To połączenie rzeki i lasu tworzy bagna, strumienie, błotniste wody i bagna oferujące miejsca zamieszkania dla szerokiej gamy flory i fauny.

Amazoński Las deszczowy fakty: ten tropikalny las, który otacza tę rzekę, ma naprawdę oszałamiającą liczbę zwierząt: 1500 gatunków płazów, w tym 80 gatunków żab, 2. 5 milionów gatunków owadów, 430 gatunków ssaków, 1800 gatunków ptaków, 2500 gatunków motyli, 450 różnych gadów, 40 000 do 70 000 gatunków roślin, 10 000 różnych rodzajów drzew, ponad 3 miliardy pojedynczych drzew, niektóre osiągające zawrotną wysokość 60 metrów.

Amazonka jest domem dla tysięcy unikalnych form życia, w tym kapibary – największego Gryzonia na świecie, przerażającego czarnego Kajmana, wysoce zagrożonego krokodyla, ważącego do 900 kg (1984 funtów) i osiągającego 16 lat.4 Stóp (5 m) długości, a Manat Amazoński, znany również jako morskie krowy, częściowo odpowiada za mity syreny, a populacja szybko się zmniejszyła głównie z powodu polowań.

różowy delfin w Amazonii
różowy delfin w pobliżu Amazonki

Amazonka jest głównym siedliskiem wielu zwierząt, takich jak Wydra olbrzymia, zwana również wilkiem rzecznym; Arapaima, znana miejscowym jako pirarucu, jedna z największych gatunków ryb słodkowodnych, dorastająca do 4,6 m długości; Anakonda, jeden z największych gatunków węży, który spędza większość czasu w wodzie i poluje na zwierzęta gospodarskie i inne ssaki; piranie, wszystkożerny gatunek ryb, które poruszają się w dużych szkołach. Jest to dodatek do niezliczonych sumów, węgorzy elektrycznych, płaszczek, rekinów byczych, krabów, alg, żółwi i różowych delfinów rzecznych.

dzięki lasowi Deszczowemu Amazonii, który obejmuje aż 60% Peru, kraj ten ma więcej gatunków ptaków niż gdziekolwiek indziej na świecie, blisko 2000 gatunków. W Peru jest więcej gatunków ptaków niż w całej Ameryce Północnej. Peru jest również domem dla 3. najbardziej znaczącej liczby ssaków, liczącej około 300 gatunków.

jednym z nieco zabawnych faktów na temat Amazonki jest to, że naukowcy nie potrafią dokładnie określić, gdzie kończy się rzeka, a zaczyna Ocean Atlantycki.

Las Amazoński w Brazylii
Brazylijski Las Amazoński

ponad jedna trzecia wszystkich znanych gatunków na Ziemi żyje w lesie amazońskim-największym lesie deszczowym na świecie i najbogatszym pod względem różnorodności biologicznej – przez który przepływa Amazonka.

w dorzeczu Amazonki jest ponad 5000 gatunków ryb, a co roku odkrywa się ich więcej.

największy gatunek delfinów rzecznych-dorastający do 2,6 m-żyje w Amazonii. Delfin Amazonki jest mistycznym zwierzęciem w Brazylii znanym miejscowym jako boto. W popularnej kulturze brazylijskiej uważa się, że posiada magiczne moce, prawdopodobnie ze względu na zmiany w kolorze i wyglądzie, które występują w miarę dojrzewania i fakt, że obserwacje ryb są rzadkie.

Amazonka podlega wielu wahaniom w miarę zmian pór roku, wznosząc się do 30 stóp (9 m) każdego roku w porze deszczowej, z głównymi cyklami powodziowymi występującymi między kwietniem a czerwcem, około dwóch miesięcy po najwyższym szczycie w porze deszczowej.

Dom Brzeg Amazonki w pobliżu Manaus
podwyższony dom (aby uniknąć powodzi) na brzegu Amazonki w pobliżu Manaus

w 2007 roku Martin Strel, Słoweński pływak, który wcześniej przepłynął długość wielu rzek, w tym Missisipi, przepłynął wodę Amazonki w 66 dni, pływając do 10 godzin dziennie. Za swoje wysiłki otrzymał Rekord Guinnessa w pływaniu długodystansowym.

w 2011 roku naukowcy potwierdzili obecność innej rzeki płynącej 4 km pod Amazonką. Mimo znacznie mniejszej objętości, uważa się, że rzeka ta jest 4 razy szersza niż Amazonka.

kolejnym niesamowitym faktem dotyczącym Amazonki jest to, że piasek Pustynny wiejący z tak daleka jak Sahara dostarcza rzece niezbędnych minerałów, takich jak fosfor.

wiele zagrożeń napotyka dorzecze Amazonki i jej okolice. Najważniejsze z nich to wylesianie i zakwaterowanie głównie w Brazylii–w zasadzie działalność człowieka. Do 373 Mil (600 km) powierzchni lasów tropikalnych jest wylesianych rocznie w celu dostarczenia węgla drzewnego dla surówek, drewna liściastego dla mebli i materiałów budowlanych, a także miejsca dla hodowli bydła. W rzeczywistości hodowla bydła odpowiada za 80% wylesiania z powodu śmiertelnej kombinacji wzrostu populacji i wysokiego spożycia mięsa. Rozwijający się przemysł oznacza również, że drobni rolnicy są spychani dalej w las i często mają wolną przestrzeń dla rolnictwa.

stos ściętych drzew
wylesianie jest dużym problemem lasów deszczowych Amazonii

w przypadku braku drzew do utrzymania otaczającej gleby, Ta ostatnia myje się w rzece, dusząc życie wodne.

km) lasu od 1970 roku.

Carajás mineral province w stanie Pará w Brazylii to obszar, na którym oprócz złota, manganu i rudy żelaza znajdują się duże złoża miedzi. W tym regionie odnotowano dużą aktywność górniczą, która powoduje wylesianie i zanieczyszczenie.

Górnictwo i spływy pastwiskowe zanieczyszczają rzekę i wpływają na jakość produktów żywnościowych, zagrażając w ten sposób przetrwaniu społeczności lokalnych i tubylczych.

rtęć powstająca w wyniku wydobycia złota występuje w dużych ilościach w do 90% ryb złowionych w niektórych częściach Amazonki. Rtęć jest szkodliwa dla ludzi, a także dla atmosfery.

Brazylijska Amazonka Płonąca
Brazylijska Amazonka płonąca na popiół

wydobycie złota i fosforanów doprowadziło do wkroczenia na rdzenne ziemie, powodując konflikty w regionie. Wielokrotnie konieczna jest interwencja armii.

przełowienie jest kolejnym zagrożeniem dla Amazonki. Wzrasta rybołówstwo komercyjne ze względu na eksport zagraniczny i wyżywienie rosnącej ludności lokalnej.

nielegalny handel dziką fauną to wielki biznes, wart nawet 20 miliardów dolarów rocznie. Doprowadziło to do wzrostu kłusownictwa i przemytu. Rośliny i zwierzęta są zabierane za granicę i sprzedawane jako zwierzęta domowe lub wykorzystywane do celów leczniczych. Nielegalne polowania na zwierzęta w celu pozyskania pokarmu lub wykorzystania jako surowiec doprowadziły do zniknięcia wielu zwierząt z lasu. Każdego roku zbiera się do 20 milionów ssaków, ptaków i gadów. Działania te mają szkodliwy wpływ na złożony ekosystem Amazonii i doprowadziły do zagrożenia wielu gatunków Amazonek.

spiętrzenie i ograniczenie przepływu rzeki dla projektów hydroelektrycznych prowadzi do zalania lasu i zniszczenia lokalnej przyrody.

amazońskie kobiety protestujące przeciwko górnictwu i wierceniom naftowym w lasach deszczowych Amazonii
amazońskie kobiety protestujące przeciwko górnictwu i wierceniom naftowym w lasach deszczowych Amazonii

wiercenia naftowe to kolejne poważne zagrożenie. Może niszczyć siedliska wodne, wpływać na ryby i wypierać rdzennych mieszkańców, a także dodawać tony węgla do atmosfery.

erozja spowodowana wylesianiem, oprócz wycieków ropy i chemikaliów, powoduje katastrofę dla form życia zamieszkujących Amazonkę.

z 2 milionami mieszkańców Manaus jest największym miastem nad Amazonką.

Belém, miasto liczące 1,3 mln mieszkańców, znajduje się u ujścia rzeki. Na drugim brzegu, Iquitos, miasto portowe w Peru, jest bramą do plemiennych wiosek północnej Amazonii.

ponad 500 rdzennych plemion żyje w Amazonii, żyjąc poza rzeką i lasem. Nie mniej niż 60 z tych plemion jest niezakłóconych, całkowicie odizolowanych od cywilizacji.

w 2016 r.u ujścia Amazonki odkryto rafę koralową mierzącą ponad tysiąc kilometrów. Rafa gości gigantyczne gąbki morskie, kilka fascynujących ryb i koralowców. W wyniku działań konserwatorskich Greenpeace uzyskał status chroniony.

Podsumowując fakty na temat rzeki Amazonki

mam nadzieję, że podobała ci się ta długa lista interesujących faktów na temat rzeki Amazonki.

chociaż istnieje znacznie więcej danych i informacji do podzielenia się o tym wyjątkowym miejscu, myślę, że ten artykuł dał ci całkiem dobry pomysł, jak ta rzeka jest i jakie zagrożenia napotyka. Następny krok? Robi różnicę!

czy podobał Ci się ten post o faktach Amazonki? Następnie podziel się nim z kimś, kto też by to docenił!

nie zapomnij o ubezpieczeniu podróżnym!

Zanim wyjedziesz do Brazylii, upewnij się, że masz ważną polisę ubezpieczenia podróżnego, ponieważ wypadki zdarzają się na drodze. Od nieco ponad roku płacę za ubezpieczenie podróżne Safety Wing i z radością polecam je mojej rodzinie i przyjaciołom.

jeśli zachorujesz, zranisz się lub twoje rzeczy zostaną skradzione, będziesz szczęśliwy, że możesz zapłacić za swoje rachunki medyczne lub wymienić to, co zostało skradzione.

ponieważ za zaledwie kilka dolarów dziennie (w zależności od tego, jak długo trwa Twoja polisa), dostaniesz wiele rzeczy objętych. Bądź mądry i uzyskać ubezpieczenie podróżne.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.