który Pontiac GTO wybrać?

jest coś do powiedzenia na temat pierwszego roku modelowego potencjalnego przyszłego kolekcjonera, więc może być jakaś nieodłączna wartość dla GTO 2004. To prawda w przypadku pierwszej edycji z 1964 roku, pomimo tego, że moc wzrosła w 1965 roku i nadal rosła, aż prawie każdy producent samochodów przyjął uderzenie obniżające kompresję w 1971 roku.

ale jeśli szukasz najlepszej wersji nowoczesnego GTO, 2005 i 2006 z silnikiem LS2 są tymi, których należy szukać. Poza tym potencjalni nabywcy będą musieli zdecydować, czy chcą standardowego czterobiegowego automatu, czy opcjonalnego sześciobiegowego podręcznika. Każda z opcji oferuje dużą wydajność, a auto prawdopodobnie równa się bardziej powtarzalnym przebiegom na pasku przeciągania. Ale dla czystej ekscytacji jazdy, trudno jest pokonać pedał sprzęgła.

GTO był oferowany w kilku ciekawych kolorach, w tym Cosmos Purple na rok modelowy 2004 i żółta kurtka W ’04 I ’05. Brazen Orange Metallic był dostępny w 2006 roku. Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, te dalekie odcienie nie były tak popularne jak standardowe kolory coupe, takie jak czerwony, srebrny i czarny. Niektóre GTOs miały również przyciągające wzrok wnętrza z czerwoną, niebieską lub nawet fioletową skórą. Kupujący, którzy chcą latać tak daleko pod radarem, jak to możliwe, mogą chcieć rzucić szeroką sieć i szukać wczesnego modelu bez czerpaków maski, które stały się standardem w 2005 roku.

dostępność i ogłoszenia

Na szczęście spora liczba kupujących uznała, że GTO ma potencjał do docenienia po pewnym czasie. I nadal może. Do tej pory jednak GTOs z lat 2004-2006 pozostaje relatywny.

w chwili pisania tego w kwietniu 2021 r.ceny Kelley Blue Book wahają się od około $11,000 za 2004 r. w bardzo dobrym stanie do około $18,000 za 2006 r. w podobnie dobrym stanie.

nasze oferty pojazdów używanych mogą być pomocne, aby znaleźć dobrą ofertę w pobliżu. Zawęź oferty o promień wokół kodu pocztowego i zwróć uwagę na ocenę oferty na każdej aukcji, aby zobaczyć, jak pojazd porównuje się z innymi w podobnym obszarze.

co jeszcze wziąć pod uwagę

nie jest łatwo wskazać konkurentów GTO. Ford Mustang oferował sto koni mniej i nie był tak bogato wyposażony ani tak drogi, gdy był nowy, jak Pontiac, ale także szczyci się kultową tabliczką znamionową. Ładny Mustang GT Coupe z 2006 roku powinien pociągnąć coś koło $12,000.

trzecia generacja Dodge ’ a Challengera zadebiutowała w roku modelowym 2008 z opcjonalnym 5,7-litrowym Hemi V8, który obrócił się aż o 375 koni mechanicznych lub większym 6,1-litrowym w modelu SRT8 z 425 końmi. Challenger R/T 2009 powinien kosztować mniej niż $17,000 w bardzo dobrym stanie.

należy również wspomnieć, że GTO nie był ostatnim wysiłkiem Pontiaca w podjęciu silnego nacisku na wydajność. G8 był kolejnym australijskim importem produkowanym od 2008 roku do przedwczesnego upadku marki w 2009 roku. Najbardziej pożądane wersje V8 sedana G8 są prawdopodobnie zbyt drogie dla kupujących, którzy mogą rozważać okazyjne ceny GTO, podobnie jak Chevrolet SS sedany zbudowany przez Holden, który pojawił się kilka lat później.

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.