0 akcje

spacer po bujnych mokradłach to rozkosz o tej porze roku. Kręte ścieżki i solidne promenady, które otwierają Ukryte nowe światy. Gęsty krzew, obrzeża roślinności i baldachim kołyszących się drzew. Zaskoczone zwierzęta, które szybko uciekają. I cienki koc mgły, który leży osadzony nad wodą.

odkrywamy inne tempo i rytm, gdy odpuszczamy. Odpręż się. I wchłonąć sto wspaniałych doświadczeń, które mokradła oferują bezgranicznie. Panuje tu taki spokój i spokój.

mamy szczęście, że nasze mokradła są tak blisko naszych miejskich mieszkań. Jesteśmy w stanie cieszyć się ich niepowtarzalnym blaskiem i uczestniczyć w ich pięknie. Ale bycie tak blisko miejskiego zamieszkania stanowi poważne zagrożenie dla naszych Mokradeł. Ścieki w miastach, zaśmiecanie, wymywanie i degradacja-istnieje kilka skutków, które nadal pobiera żniwo.

o ile tereny podmokłe są miejscami rekreacji i przyjemności, to są również terenami, które wspierają delikatne ekosystemy, skomplikowane bionetworki, różnorodną przyrodę i ich siedliska. Wymagają naszej troski i uwagi. Oto 10 prostych rzeczy, które możemy zrobić, aby pomóc naszym mokradłom:

ćwicząc trochę opieki w naszych ogrodach, możemy niezmiernie pomóc mokradłom. Na przykład ogranicz stosowanie chemikaliów-nawozów, pestycydów, środków owadobójczych lub fungicydów – i zamiast tego używaj środków organicznych. Te silne substancje chemiczne mogą przedostawać się do wód gruntowych, a następnie do terenów podmokłych. Używaj obornika zwierzęcego, który świetnie nadaje się do ogrodu i nie ma nieprzyjemnych skutków ubocznych.

uważaj podczas odrzucania roślin lub nasion. Nasze rodzime rośliny domowe mogą być inwazyjne i dominować nad rodzimą florą. To samo dotyczy roślin wodnych z naszych akwariów. Nie wolno ich rozprowadzać do zlewni Mokradeł.

zwierzęta i szkodniki

nasze przytulanki mogą być dość destrukcyjne. Wiadomo, że koty żerują na rodzimych gatunkach-żółwiach, żabach, a nawet jaszczurkach. Króliki mogą siać spustoszenie na roślinach, binging na nich, wszelkie świeże odrastanie i sadzonki. Odchody królików są znane z przenoszenia i rozprzestrzeniania chwastów.

najlepiej trzymać zwierzęta w pomieszczeniu lub pod nadzorem. Prawdopodobnie spowodują mniej szkód, jeśli nie będą mogli zbłądzić. Podobnie szkodniki wprowadzane do terenów podmokłych mogą mieć szkodliwy wpływ na ekologię terenów podmokłych.

odpady i recykling

stosowanie bezpiecznych, zrównoważonych i świadomych ekologicznie metod unieszkodliwiania odpadów znacznie przyczyni się do ochrony terenów podmokłych. Zmniejsz zużycie plastiku, niezależnie od tego, czy jest to plastikowe butelki na wodę, czy jednorazowe plastikowe pojemniki, słomki i sztućce. Ponowne wykorzystanie i recykling w maksymalnym możliwym zakresie.

utrzymuj farmę robaków lub kompostownię w domu. Kompost może być świetny dla Twojego ogrodu, a będziesz zaskoczony, jak wiele odpadów – takich jak karton, papier, skorupki jaj i torebki z herbatą – można dobrze wykorzystać. Zaangażuj swoje dzieci.

zmniejsz zanieczyszczenie

zmniejszenie zanieczyszczenia może rozpocząć się w domu od stosunkowo małych, ale spójnych kroków. Bądź świadomy swoich wyborów. Kupuj ekologiczne, ekologiczne i zrównoważone produkty. Lokalne targi rolników mogą być świetnymi miejscami do robienia zakupów.

bądź energooszczędny i korzystaj z energooszczędnych urządzeń. Unikaj wyrzucania rzeczy niedbale. Jeśli znajdziesz śmieci w parkach publicznych lub na mokradłach, bądź ostrożny, wybierz je i wyrzuć do kosza. Liczy się każdy krok.

Oszczędzaj wodę

woda życiowa ma kluczowe znaczenie dla zdrowia terenów podmokłych. Obserwuj roślinność podmokłą. Ich liście, kończyny, korzenie i inne niezwykłe cechy pomagają im oszczędzać wodę. Nawet dzika przyroda jest biegła w rozsądnym korzystaniu z wody, niezbędnego zasobu.

Wyłącz kran, gdy nie jest używany i używaj tylko tyle, ile potrzebujesz. Regularnie sprawdzaj rury i kształtki pod kątem wycieków. Zbierz deszczówkę. W miesiącach letnich podlewaj rośliny wcześnie rano.

zdrowa roślinność terenów podmokłych

zdrowa roślinność ma kluczowe znaczenie dla utrzymania życia na terenach podmokłych. Obejmuje to roślinność wyżynną, roślinność brzegową i roślinność wodną. Roślinność podmokła jest wysoce wyspecjalizowana, ponieważ ewoluowała, aby rozwijać się w różnych warunkach wilgotności i zasolenia.

w zlewniach podmokłych ekosystemy rozwijają się w oparciu o wymianę energii między organizmami żywymi a środowiskiem nieożywionym. Liście lub gałęzie z zwisających drzew i krzewów opadają i są rozkładane przez drobnoustroje, bakterie i grzyby. Te z kolei stają się pokarmem dla większych zwierząt w sieci pokarmowej.

możesz pomóc w ochronie i rehabilitacji – sadząc rodzimą florę, tworząc siedliska dla dzikiej przyrody i uczestnicząc w projektach i inicjatywach z zakresu nauki obywatelskiej.

pomoc dzika przyroda

podobnie jak roślinność podmokła, dzika przyroda również jest narażona, krucha i podatna. Żółwie żyjące na bagnistych terenach podmokłych są znane z wypraw, krzyżowania ruchliwych dróg lub zanieczyszczonych obszarów w poszukiwaniu odpowiednich miejsc lęgowych. Podobnie, węże i bobtails również są znane wymykać się wygrzewać się na słońcu w miesiącach zimowych. Wypadki są powszechne, a zwierzęta zostają przejechane. Często zdarza się również, że zwierzęta zaplątują się i zranią w plastikowe szczątki.

zwierzęta czasami zapuszczają się do domów i ogrodów, szukając miejsc lęgowych lub podstaw do składania jaj. Jest wiele sposobów, w jakie możemy pomóc tym zwierzętom, opierając się na nich, pomagając im dotrzeć do celu i chroniąc ich jaja lub pisklęta.

oprócz stałych mieszkańców terenów podmokłych, niektóre ptaki wędrowne wykorzystują tereny podmokłe jako zasoby. Kurczący się krzew i obrzeża roślinności oraz zmieniające się warunki środowiskowe stanowią poważne zagrożenie dla ich życia.

ważne informacje kontaktowe

przydatne może być zlokalizowanie i przekazanie informacji na temat lokalnych organów odpowiedzialnych za ratowanie dzikiej przyrody, rekultywację terenów podmokłych i prace konserwatorskie oraz organizacje badawcze. Może to być szczególnie istotne, jeśli mieszkasz w pobliżu terenów podmokłych. Zachęcamy do przechowywania takich informacji pod ręką.

w centrum terenów podmokłych zajmujemy się ochroną, rekultywacją, badaniami i edukacją terenów podmokłych. Można się z nami skontaktować telefonicznie, na naszej stronie internetowej lub za pośrednictwem naszych kanałów społecznościowych. Czekamy na Twoje wiadomości.

Ucz się i Kształć

Mokradła to fascynujące światy, które otwierają drzwi do ciekawej aktywności przyrodniczej. Podejmij inicjatywę, aby głęboko nurkować i dowiedzieć się o mokradłach – ich tajemnicach i zawiłościach. Chociaż istnieje kilka sposobów uczenia się, istnieją również sposoby nauczania, edukacji i szerzenia świadomości.

Weź udział i zostań wolontariuszem

w „The Wetlands Centre Cockburn” jesteśmy ciepłą, przyjazną, opartą na społeczności organizacją. Znajdujemy się w samym sercu Parku Regionalnego Beeliar, w pobliżu pięknego jeziora Bibra. Zapraszamy do naszego ośrodka położonego na łonie natury. Zobacz, co robimy.

prowadzimy szereg programów edukacyjnych przez cały rok. Mamy fantastyczny zasięg społeczny. A nasze własne szkółki i obszary rozmnażania nasion (Spa) są naszą dumą i radością.

tyle możesz zrobić! Rozpocznij tę podróż z nami i pomóż nam przywrócić nasze mokradła, aby wszyscy mogli się nimi cieszyć!

opublikowane przez Lakshmi Kanchi

0 akcje

Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.